Meble skórzane stanowią synonim ponadczasowej elegancji. Ale to nie jedyne ich atuty - są też chociażby bardzo trwałe. Przekłada się to jednak na ich wysoką cenę. Sprawdź, jakie jeszcze zalety i ewentualne wady mają meble tapicerowane skórą.

Meble wypoczynkowe skórzane cieszyły się sporą popularnością zwłaszcza do lat 90. Dziś już nie są tak powszechnie wybierane, niemniej nadal zajmują istotne miejsce w trendach wnętrzarskich. Swoistą barierą może być ich cena, ale trzeba pamiętać, że są przy tym doskonałą inwestycją na wiele lat.

Przy odpowiedniej pielęgnacji wyróżniają się większą ponadczasowością niż np. częściej wybierane sofy i fotele z tapicerkami tekstylnymi. Warto też podkreślić, że nie chodzi wyłącznie o meble wypoczynkowe. Większe lub mniejsze elementy skórzane stosuje się też m.in. na blatach stolików, a nawet na frontach meblowych. 

fot. Knoll/Mood Design

Zalety mebli skórzanych

Sofy i fotele tapicerowane skórą naturalną świetnie sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, tych inspirowanych stylem kolonialnym, eklektycznych czy loftowych - wprowadzają ponadczasowy szyk i wizualne ciepło. Jakie są zaś ich zalety praktyczne?

Trwałość - tapicerka skórzana jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia niż np. ta z tkanin naturalnych i syntetycznych. Im grubsza skóra, tym większa jej wytrzymałość.

Antyalergiczność - skóra jest materiałem oddychającym, dlatego nie gromadzi się w niej wilgoć. Taki materiał nie zbiera też kurzu, a w rezultacie - nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Ponadto nie powoduje uczuleń ani podrażnień.

Łatwe czyszczenie - do codziennej pielęgnacji nie potrzeba skomplikowanych środków. Wystarczy regularne przecieranie mokrą, miękką szmatką. Warto też przy okazji obalić jeden z częstych mitów. Otóż do tapicerki ze skóry naturalnej nie „przyklejają się” ubrania ani ciało!

fot. Carl Hansen & Son/ HSH

Wady mebli skórzanych

Jak każde rozwiązanie we wnętrzach skóra naturalna ma również swoje wady:

Wysoka cena - to niestety jedna z największych wad mebli skórzanych. Za kanapę obitą skórą dobrej jakości trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Trzeba tu jednak pamiętać, że ze względu na trwałość materiału jest to wciąż dobre inwestycja.

Konieczność pielęgnacji - a dokładniej: regularnej konserwacji skóry naturalnej. Wiąże się więc to z dodatkowymi kosztami. Chodzi tu m.in. o impregnację i używanie specjalnych preparatów (o czym dalej).

Nie najlepszy wybór do mieszkań ze zwierzakami - zadrapania robione np. przez koty niestety pozbawiają materiał jego atutów i są właściwie niemożliwe do prostego usunięcia.

Problemy z ekologicznością - skóra jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, dlatego dla wegan czy osób o wyższej świadomości ekologicznej nie jest to opcja przyjazna. Zamiennikiem może być tzw. skóra ekologiczna (czyli syntetyczna), niemniej jest mniej trwała i bardziej podatna na spękania. Jednocześnie jednak daje więcej możliwości wizualnych, jeśli chodzi o kolorystykę i strukturę tapicerki.

fot. Federico Cedrone/Mood Design

Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną?

Zasady pielęgnacji mebli skórzanych zawsze są podawane przez ich producentów. Należy precyzyjnie i regularnie stosować się do zaleceń - inaczej ryzykujemy, że tapicerka straci swój urok oraz swoje walory praktyczne. Warto pamiętać, by np. nie czyścić skóry wodą z dodatkiem popularnych detergentów. Należy szczególnie uważać na środki zawierające spirytus i naftę.

Meble skórzane nie lubią ani nadmiaru wilgoci, ani nazbyt suchego powietrza. Przy ich czyszczeniu więc najlepiej używać łagodnie nasączonej szmatki, nie zaś np. gąbki w pełni zanurzonej w wodzie. Plamy, które powstają na co dzień, trzeba usuwać jak najszybciej - z czasem mogą bowiem zamieniać się w trudne do wywabienia, nieestetyczne ślady.

A wracając do suchego powietrza - takie panuje z jednej strony podczas upałów, z drugiej - w sezonie grzewczym. Wtedy szczególnie należy dbać o meble skórzane, odpowiednio je natłuszczając. Można w tym celu stosować preparaty do skóry i tapicerek skórzanych. Dobrze sprawdza się też wosk pszczeli (używany raz do roku), krem stearynowy, a nawet zwykły olej. Zawsze warto przetestować dany środek na mniej widocznym fragmencie mebla.

Autor
Skórzane meble - wady, zalety, pielęgnacja
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...