Prezentujemy inspirujące pomysły i sprawdzone rozwiązania, które pozwolą nam osiągnąć efekt stylu loftowego w każdym domu. By stworzyć loftowe wnętrze, przede wszystkim zadbajmy o jak najbardziej otwarty plan mieszkania czy domu - z tego przecież właśnie słyną wnętrza pofabryczne. Jedna strefa przechodzi w nich płynnie w kolejną, a każda z nich jest wydzielona poprzez pewne elementy wystroju. Pamiętajmy, że „przestronność” to słowo klucz do stylizacji loftowej. 

Styl loftowy (zwany zamiennie industrialnym, choć występują między nimi subtelne różnice: styl industrialny bardziej skupia się na funkcjonalności i surowości, podczas gdy styl loftowy wprowadza więcej elementów estetycznych) narodził się w Nowym Jorku. A konkretnie na Manhattanie - na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Miasto przechodziło wówczas potężne zmiany gospodarcze związane z likwidacją firm przemysłowych i masowym opuszczaniem hal produkcyjnych. Przestrzenie te zaczęli stopniowo przejmować nowi lokatorzy - najczęściej artyści, którzy poszukiwali tanich i przestronnych miejsc do urządzenia swoich mieszkań i pracowni. Tak powstały pierwsze lofty. Zgodnie z pierwotną definicją były to wielkopowierzchniowe budynki poprzemysłowe, w których aranżowano  przestronne mieszkania z dużymi oknami - proste i surowe w swym charakterze. Dzisiejsze mieszkania w stylu loftowym mimo że odbiegają od nowojorskich korzeni, czerpiąc z nich wyraźne inspiracje.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Lofty to wnętrza wykończone w charakterystycznym stylu, który raczej trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Oto 8 charakterystycznych cech loftowego wnętrza:

  • otwarta przestrzeń,
  • chłodna paleta barw - czerń, szarość, biel,
  • wysokie okna, widoczne stropy - elementy konstrukcje i duże przeszklenia,
  • odsłonięty tynk, cegła lub beton na ścianie,
  • żeliwne grzejniki, rury na wierzchu,
  • fabryczne oświetlenie,
  • surowy klimat wystroju wnętrza,
  • metalowe akcenty, efekt rdzy na meblach i dodatkach.

Jak urządzić loftowe wnętrza? Wybieramy materiały wykończeniowe

Urządzając loftowe wnętrze postawy na surowe materiały wykończeniowe i monochromatyczne kolory. Do typowych materiałów tworzących prawdziwie loftowy charakter wnętrza należą beton, cegła, metal i szkło. Beton na ścianach, podłogach, czy suficie to idealny wybór. Jeśli zastosujemy taki, na którym będą widoczne ślady użycia, naturalne nierówności oraz subtelne zabarwienia to aranżacja nabierze niepowtarzalnego charakteru. W loftowych wnętrzach surowy beton staje się nie tylko materiałem budowlanym, ale przede wszystkim wyrazem nowoczesnej prostoty i industrialnego charakteru. 

W tej aranżacji sufit i jedną ze ścianek działowych pokryto imitacją jasnego betonu, który sprawia, że loftowe wnętrze tchnie duchem postindustrialnym, ale przy tym nie jest zanadto „nieokrzesane”, fot. TURRI DESIGN

Projektanci we wnętrzach loftowych chętnie wykorzystują historyczną estetykę starych cegieł, by podkreślić kontrast między zgrzebnością oryginalnych materiałów a gładkością nowoczesnych dodatków. Taka zniszczona stara cegła staje się często centralnym punktem aranżacji, wyeksponowanym na tle minimalistycznych mebli, stalowych akcentów i naturalnego światła, które wpada przez duże industrialne okna.

Zniszczona cegła staje się centralnym punktem aranżacji loftowego wnętrza, wyeksponowanym na tle minimalistycznych mebli, stalowych akcentów i naturalnego światła, które wpada przez duże industrialne okna, fot. MARCIN DEKOR

Nie zapominajmy jednak, że aranżujemy przestrzeń do życia. Nie może więc zabraknąć w naszym „pofabrycznym” domu drewna - niech będzie ono jednak w wersji jak najbardziej surowej (raczej więc olejowane niż lakierowane na wysoki połysk). 

Jak oswoić surowy styl loftowy?

Loftowe wnętrza oferują nam ogromną przestrzeń, którą możemy komponować i zmieniać dowolnie - jak teatralną scenografię. Podpowiadamy, jak podobny efekt osiągnąć w każdym, także mniejszym wnętrzu. Wnętrza w stylu loftowym kojarzą nam się przede wszystkim z surowym i chłodnym klimatem, postfabrycznymi budynkami i otwartą przestrzenią. Styl ten zdobywa serca coraz większej ilości Polaków. Zapytaliśmy ekspertów jak poradzić sobie z urządzaniem domu w stylu loftowym, jak dobrać odpowiednie oświetlenie i podzielić mieszkanie na strefy.

Duże pionowe grzejniki w stylu industrialnym nie tylko dają ciepło, ale jednocześnie są ciekawą dekoracją na surowych ścianach z cegły w loftowym wnętrzu. Drewniana podłoga ociepla wystrój, fot. DLH

Anna Koszela, architektka:

Aranżując wnętrze loftowe, rozejrzyjmy się i zastanówmy, jak wykorzystać istniejące już elementy. Z pozoru brzydka, metalowa rura może stać się ciekawym akcentem, gdy pomalujemy ją na jednolity, zdecydowany kolor.

To samo tyczy się żeliwnych grzejników, które idealnie wpiszą się w loftowy klimat. Można też pokusić się o pozostawienie nieotynkowanej ściany czy odsłonięcie cegieł – w tym stylu możemy pozwolić sobie na odrobinę surowości.

To jakże surowe wnętrze zostało ocieplone dzięki komfortowej sofie Cube holenderskiej firmy HK Living (dostępnej jako 3- lub 4-osobowa). Uzupełnia ją lekki, ręcznie pleciony, rattanowy stolik oraz wełniany dywan w kolorze kontrastującej z ceglaną ściana wojskowej zieleni - równie od HK Living. BM HOUSING

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest dobór kolorystyki do loftowego wnętrza. Tu, należy bez wahania sięgnąć po chłodną paletę barw. Modne szarości, antracyt, czerń, czy biel to minimalistyczne barwy, które oddają hołd przemysłowej estetyce, gdzie funkcjonalność idzie w parze z artystycznym wyrazem.

Industrialny sufit oraz podłoga zostały w całości pomalowane na czarno, dzięki czemu złagodzono ich surowość. Na ich tle jasne, miękkie meble tworzą atmosferę przytulności w loftowym wnętrzu, fot. GIORGETTI

Aby nieco ocieplić wnętrze, wprowadźmy naturalne materiały. Surowe drewno, kamień i tkaniny takie jak bawełna czy len, wprowadzą przytulny klimat i będą dobrze komponować się z surowością ścian. Pamiętajmy o tym, że loft jest przestrzenią z natury ascetyczną, dlatego nie wprowadzajmy zbyt wielu ornamentów. To faktura materiału liczy się tu najbardziej.

Całość aranżacji loftowego wnętrza z powodzeniem ożywią dobrze wyeksponowane dodatki. Nieważne czy będą to tabliczki odzyskane z fabryk, czy kolekcja naszych ulubionych plakatów bądź fotografii. Bawmy się i łączmy ze sobą różne style - często w efekcie takich eksperymentów powstają najbardziej interesujące miejsca!

Surowe wnętrze przełamane designerskimi dodatkami z najwyższej półki - oto recepta architekt Anny Koszeli na sypialnię idealną. Jest nowocześnie, elegancko i z charakterem, a drewniane belki dodają ciepła i przytulności. KOSZELA.PL

Metalowe schody w loftowym wnętrzu

Metalowe schody w loftowym wnętrzu stanowią esencję industrialnego szyku i artystycznej ekspresji! 

Ażurowa konstrukcja tych schodów doskonale wpisuje się w klimat loftowy, projekt wnętrza DECOROOM

Jakie oświetlenie pasuje do wnętrz loftów?

Zuzanna Sikora, projektantka:

1. Autentyczne oprawy fabryczne

Jeśli jest taka możliwość urządzając loftowe wnętrze, warto wykorzystać lampy faktycznie stosowane w fabrykach i zakładach przemysłowych. Czasem można trafić na aukcje tych autentycznych, ale sprawdzą się też dobrej jakości oprawy stylizowane. Takie lampy zazwyczaj są wykonane z metalu, o dużym kloszu, z masywnym elementem mocującym i konstrukcji z łańcuchów i śrub.

Pierwotnie kolorystyka była raczej ograniczona - stal, czerń, szarość, z czasem naloty rdzy. Nowe lub odrestaurowane lampy często spotyka się w jaskrawych kolorach, co w mojej opinii ciekawie przełamuje ich oszczędny w ozdobniki wygląd. Idealnie do nich dopasują się duże dekoracyjne żarówki typu Edison. Takie oprawy będą pełniły rolę ozdobną i podkreślą strefy funkcjonalne we wnętrzu np. nad stołem czy po bokach łóżka.

Loftowa strefa jadalniana musi mieć rozmach. Tu przecież będziemy spędzać wspaniały czas z naszymi bliskimi. COSENTINO

2. Nowoczesne lampy minimalistyczne

Jeżeli wnętrze loftu będzie urządzone w stylu nowoczesnym można użyć opraw minimalistycznych. W ogóle uważam, że takie lampy są na tyle oszczędne w formie, że znajdą zastosowanie w niemal każdym wnętrzu, szczególnie jako oświetlenie ogólne. Mogą to być proste listwy, szynoprzewody, a także oprawy podtynkowe i natynkowe. Najczęściej mają formy geometryczne w kolorze białym, czarnym lub odcieniach szarości. Dodatkowo ich regularne rozmieszczenie może idealnie wpisać się w siatkę konstrukcyjną postindustrialnego budynku.

3. Bogate w formie żyrandole

Bardzo oryginalnym zabiegiem jest stosowanie kontrastujących ze sobą elementów dla podkreślenia ich wyjątkowości. Nie jest to proste, ale przy spójnym stylistycznie loftowym wnętrzu efekty będą zaskakujące. Jak to osiągnąć? Do surowego loftowego wnętrza wprowadzić dosłownie kilka designerskich mebli, a do tego dobrać zupełnie odmienny, bogaty dodatek, który będzie przyciągał uwagę i wprowadzi do pomieszczenia pewną awangardę.

Może to być przykładowo wielki kryształowy żyrandol. Takie rozwiązania wymagają dużej odwagi oraz zaangażowania w poszukiwanie dopełniających się części. Taki styl szczególnie sprawdzi się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w ekskluzywnych przestrzeniach publicznych.

Trend loftowy jest jednym z najbardzieju inspirujących, bowiem wymaga dużej otwartości na to, co nowe. BM HOUSING

Loftowe wnętrza: wybieramy okna

Jak wyglądają okna w stylu loftowym? Przede wszystkim wnętrza charakteryzują się dużymi przeszkleniami, dzięki którym mieszkanie przez większość czasu jest doskonale doświetlone. Wystrój loftowy lubi naturalne światło, dlatego duże okna są jego ważną, nierozerwalną częścią. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem są okna z wąskimi metalowymi ramami w kolorze czarnym lub antracytowym. Ich geometryczna forma - często podzielona na mniejsze części - dodaje wnętrzu charakteru. W loftowych aranżacjach doskonale sprawdzają się również okna typu fix, które są stałe, bez możliwości otwierania. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda stylowo, ale także idealnie wpasowuje się w minimalistyczne wnętrza. Jeśli mamy taką możliwość, warto zastosować okna w stylu loftowym sięgające od podłogi do sufitu, co dodatkowo potęguje wrażenie przestronności.

Przykładem nowoczesnego stylu loftowego może być powyższa realizacja domu. Wykorzystano tu system fasadowy WIŚNIOWSKI MB SR50N z wpiętym oknem balkonowym MB79N. Dużą funkcjonalnością odznaczają się w loftach także drzwi tarasowe, fot. WIŚNIOWSKI

Jak urządzić loftowe wnętrze? Podział przestrzeni na strefy

Jakub Wiśniewski, architekt:

Urządzanie loftowego wnętrza zacząć możemy od klasycznego rozdziału przestrzeni na strefę dzienną i nocną. Ta pierwsza powinna być otwarta, ogólnodostępna dla wszystkich domowników i gości. Strefa nocna ma naturę zamkniętą, powinna dawać poczucie prywatności.

Do wydzielenia stref w lofcie mogą nam posłużyć elementy zabudowy meblowej np. wyspa kuchenna, szafa wolno stojąca, wyspowa garderoba. Podziały funkcjonalne można wyznaczać także za pomocą różnicowania posadzek. W pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka) sprawdzą się ceramika, kamień, płytki. Posadzkę w strefie prywatnej, np. sypialni lub garderobie, możemy wykończyć dywanem, wykładziną lub drewnem. Zasięg danej strefy będzie wówczas wyznaczała podłoga.

Przestrzenie industrialne wymagają odpowiedniego „docieplenia” meblami i designerskimi dodatkami. QUICK STEP

Dla uwypuklenia podziałów optycznych można dodatkowo zastosować zróżnicowaną kolorystykę ścian, taką rolę pełnić też mogą lustra, okładziny drewniane czy tapety. W loftach świetnie sprawdzają się mobilne przegrody, które w stosunkowo szybki i wygodny sposób pozwalają na elastyczny podział wnętrza na strefy zależnie od bieżących potrzeb funkcjonalnych.

Podobną rolę mogą pełnić inne ruchome elementy wyposażenia wnętrza. Przesuwne meble oraz mobilne dekoracje sprawdzą się także w przypadku konieczności rearanżacji przestrzeni. Leżankę, stół z krzesłami, czy sofę z fotelami możemy dowolnie ustawić w zależności od potrzeb w danej sytuacji.

Dużym wyzwaniem w aranżacji przestrzeni loftowych jest wyznaczenie czytelnych osi komunikacyjnych i widokowych przy jednoczesnym zachowaniu grupowania funkcji stałych.

Jak wskazuje nazwa linii in between („pomiędzy”) marki & tradition - kształt stołu został zaprojektowany w taki sposób, by mebel brał czynny udział w życiu codziennym. Stojące przy nim krzesło Catch mają siedziska przypominające skorupę ukształtowaną z jednego kawałka materiału. MESMETRIC
Autor
Jak urządzić loftowe wnętrze? Moda na styl loftowy
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...