Wnętrza w stylu loftowym kojarzą nam się przede wszystkim z surowym i chłodnym klimatem, postfabrycznymi budynkami i otwartą przestrzenią. Styl ten zdobywa serca coraz większej ilości Polaków. Dziś zapytaliśmy ekspertów jak poradzić sobie z urządzaniem domu w stylu loftowym, jak dobrać odpowiednie oświetlenie i podzielić mieszkanie na strefy.

Jak oswoić surowy styl loftowy?

Anna Koszela, architektka:

Aranżując wnętrze loftowe, rozejrzyjmy się i zastanówmy, jak wykorzystać istniejące już elementy. Z pozoru brzydka, metalowa rura może stać się ciekawym akcentem, gdy pomalujemy ją na jednolity, zdecydowany kolor.

To samo tyczy się żeliwnych grzejników, które idealnie wpiszą się w loftowy klimat. Można też pokusić się o pozostawienie nieotynkowanej ściany czy odsłonięcie cegieł – w tym stylu możemy pozwolić sobie na odrobinę surowości.

To jakże surowe wnętrze zostało ocieplone dzięki komfortowej sofie Cube holenderskiej firmy HK Living (dostępnej jako 3- lub 4-osobowa). Uzupełnia ją lekki, ręcznie pleciony, rattanowy stolik oraz wełniany dywan w kolorze kontrastującej z ceglaną ściana wojskowej zieleni - równie od HK Living. BM HOUSING

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest dobór kolorystyki. Tu, należy bez wahania sięgnąć po chłodną paletę barw. Aby nieco ocieplić wnętrze, wprowadźmy naturalne materiały. Surowe drewno, kamień i tkaniny takie jak bawełna czy len, wprowadzą przytulny klimat i będą dobrze komponować się z surowością ścian. Pamiętajmy o tym, że loft jest przestrzenią z natury ascetyczną, dlatego nie wprowadzajmy zbyt wielu ornamentów. To faktura materiału liczy się tu najbardziej.

Całość z powodzeniem ożywią dobrze wyeksponowane dodatki. Nieważne czy będą to tabliczki odzyskane z fabryk, czy kolekcja naszych ulubionych plakatów bądź fotografii. Bawmy się i łączmy ze sobą różne style - często w efekcie takich eksperymentów powstają najbardziej interesujące miejsca!

Surowe wnętrze przełamane designerskimi dodatkami z najwyższej półki - oto recepta architekt Anny Koszeli na sypialnię idealną. Jest nowocześnie, elegancko i z charakterem, a drewniane belki dodają ciepła i przytulności. KOSZELA.PL

Jakie oświetlenie pasuje do wnętrz loftów?

Zuzanna Sikora, projektantka:

1. Autentyczne oprawy fabryczne

Jeśli jest taka możliwość, warto wykorzystać lampy faktycznie stosowane w fabrykach i zakładach przemysłowych. Czasem można trafić na aukcje tych autentycznych, ale sprawdzą się też dobrej jakości oprawy stylizowane. Takie lampy zazwyczaj są wykonane z metalu, o dużym kloszu, z masywnym elementem mocującym i konstrukcji z łańcuchów i śrub.

Pierwotnie kolorystyka była raczej ograniczona – stal, czerń, szarość, z czasem naloty rdzy. Nowe lub odrestaurowane lampy często spotyka się w jaskrawych kolorach, co w mojej opinii ciekawie przełamuje ich oszczędny w ozdobniki wygląd. Idealnie do nich dopasują się duże dekoracyjne żarówki typu Edison. Takie oprawy będą pełniły rolę ozdobną i podkreślą strefy funkcjonalne we wnętrzu np. nad stołem czy po bokach łóżka.

Loftowa strefa jadalniana musi mieć rozmach. Tu przecież będziemy spędzać wspaniały czas z naszymi bliskimi. COSENTINO

2. Nowoczesne lampy minimalistyczne

Jeżeli wnętrze loftu będzie urządzone w stylu nowoczesnym można użyć opraw minimalistycznych. W ogóle uważam, że takie lampy są na tyle oszczędne w formie, że znajdą zastosowanie w niemal każdym wnętrzu, szczególnie jako oświetlenie ogólne. Mogą to być proste listwy, szynoprzewody, a także oprawy podtynkowe i natynkowe. Najczęściej mają formy geometryczne w kolorze białym, czarnym lub odcieniach szarości. Dodatkowo ich regularne rozmieszczenie może idealnie wpisać się w siatkę konstrukcyjną postindustrialnego budynku.

3. Bogate w formie żyrandole

Bardzo oryginalnym zabiegiem jest stosowanie kontrastujących ze sobą elementów dla podkreślenia ich wyjątkowości. Nie jest to proste, ale przy spójnym stylistycznie wnętrzu efekty będą zaskakujące. Jak to osiągnąć? Do surowego wnętrza wprowadzić dosłownie kilka designerskich mebli, a do tego dobrać zupełnie odmienny, bogaty dodatek, który będzie przyciągał uwagę i wprowadzi do pomieszczenia pewną awangardę.

Może to być przykładowo wielki kryształowy żyrandol. Takie rozwiązania wymagają dużej odwagi oraz zaangażowania w poszukiwanie dopełniających się części. Taki styl szczególnie sprawdzi się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w ekskluzywnych przestrzeniach publicznych.

Trend loftowy jest jednym z najbardzieju inspirujących, bowiem wymaga dużej otwartości na to, co nowe. BM HOUSING

Jak podzielić przestrzeń loftową na strefy?

Jakub Wiśniewski, architekt:

Zacząć możemy od klasycznego rozdziału przestrzeni na strefę dzienną i nocną. Ta pierwsza powinna być otwarta, ogólnodostępna dla wszystkich domowników i gości. Strefa nocna ma naturę zamkniętą, powinna dawać poczucie prywatności.

Do wydzielenia stref w lofcie mogą nam posłużyć elementy zabudowy meblowej np. wyspa kuchenna, szafa wolno stojąca, wyspowa garderoba. Podziały funkcjonalne można wyznaczać także za pomocą różnicowania posadzek. W pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka) sprawdzą się ceramika, kamień, płytki. Posadzkę w strefie prywatnej, np. sypialni lub garderobie, możemy wykończyć dywanem, wykładziną lub drewnem. Zasięg danej strefy będzie wówczas wyznaczała podłoga.

Przestrzenie industrialne wymagają odpowiedniego „docieplenia” meblami i designerskimi dodatkami. QUICK STEP

Dla uwypuklenia podziałów optycznych można dodatkowo zastosować zróżnicowaną kolorystykę ścian, taką rolę pełnić też mogą lustra, okładziny drewniane czy tapety. W loftach świetnie sprawdzają się mobilne przegrody, które w stosunkowo szybki i wygodny sposób pozwalają na elastyczny podział wnętrza na strefy zależnie od bieżących potrzeb funkcjonalnych.

Podobną rolę mogą pełnić inne ruchome elementy wyposażenia wnętrza. Przesuwne meble oraz mobilne dekoracje sprawdzą się także w przypadku konieczności rearanżacji przestrzeni. Leżankę, stół z krzesłami, czy sofę z fotelami możemy dowolnie ustawić w zależności od potrzeb w danej sytuacji.

Dużym wyzwaniem w aranżacji przestrzeni loftowych jest wyznaczenie czytelnych osi komunikacyjnych i widokowych przy jednoczesnym zachowaniu grupowania funkcji stałych.

Jak wskazuje nazwa linii in between („pomiędzy”) marki & tradition - kształt stołu został zaprojektowany w taki sposób, by mebel brał czynny udział w życiu codziennym. Stojące przy nim krzesło Catch mają siedziska przypominające skorupę ukształtowaną z jednego kawałka materiału. MESMETRIC

Styl loftowy w pigułce:

  • otwarta przestrzeń
  • chłodna paleta barw
  • wysokie okna, widoczne stropy
  • odsłonięty tynk, cegła lub beton na ścianie
  • żeliwne grzejniki, rury na wierzchu
  • fabryczne oświetlenie
  • surowy klimat
  • metalowe akcenty, efekt rdzy na meblach i dodatkach
Autor
Styl loftowy - czym się cechuje i jak urządzić wnętrze w tym stylu?
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...