Z naszego artykułu dowiesz się m.in:
  • Jak odkryć starą cegłę ukrytą pod warstwą tynku?
  • Jakie są sposoby położenia starej cegły na ścianie?
  • Na co zwrócić uwagę podczas wyboru cegły?
  • Jak prawidłowo przygotować ścianę i położyć cegłę?
  • Jak fugować ścianę wyłożoną cegłą?
  • Jak modnie zaaranżować starą cegłę we wnętrzach?

Stare cegły we wnętrzu mają je ożywiać i urozmaicać aranżację. Co ciekawe, mimo surowego charakteru cegła ociepla wystrój. Idealnie sprawdzi się do dekoracji ścian. Stosowanie ceglanych powierzchni jest od kliku sezonów bardzo modne, pojawiają się one w holach, salonach, sypialniach, kuchniach i łazienkach. We wnętrzu cegłami można wykończyć kominek, jedną albo dwie ściany lub ich fragmenty, czy słupy konstrukcyjne. Urządzając mieszkanie, warto pamiętać, że taka ceglana ściana stanie się najbardziej widocznym miejscem we wnętrzu. Modne są też wnętrza, gdzie cegła na ścianie odgrywa dominującą rolę, na przykład urządzone w stylistyce loftu. Surowa faktura cegieł pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. 

Kolekcja płytek "stara cegła" w kolorze naturalnym jasnym to doskonałe połączenie klasycznego uroku z nowoczesnym stylem. Dekorując ścianę w sypialni ceglanymi płytkami, wprowadzasz do wnętrza nowoczesność z nutką historii. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wyjątkowy, ponadczasowy design, ELKAMINO

Stara czerwona cegła na ścianie - nieustannie modny trend

Cegła w naturalnym kolorze zawsze była ceniona w aranżacji wnętrz, jednak zupełnie nowe życie tchnęły w nią popularne style loftowy, industrialny i rustykalny. Oryginalna cegła świetnie komponuje się z drewnem, betonem, kamieniem, szkłem i metalem. Interesująca nieregularna faktura, trwałość i łatwość montażu stawiają cegłę w czołówce najbardziej uniwersalnych i najchętniej wybieranych dekoracyjnych materiałów wykończeniowych. 

Stare cegły na ścianie w kuchni nad blatem warto zaimpregnować, ponieważ narażone są na kontakt z wodą i tłuszczem. Innym pomysłem jest zabezpieczenie ceglanej ściany szkłem.

Odsłonięcie cegły spod warstwy tynku - renowacja starej ściany

Jeśli masz szczęście i w Twoim domu znajduje się ściana z oryginalną, starą cegłą, warto ją odkryć. Odkrywanie cegły to najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób na uzyskanie pożądanego efektu dekoracyjnego. 

Jak odsłonić starą cegłę?

  • Przygotuj narzędzia - przygotuj młotek, dłuto, szczotkę drucianą oraz odkurzacz. Przyda się również szlifierka. 
  • Odkryj fragment ściany - zdejmij niewielki fragment tynku, aby upewnić się, że pod spodem znajduje się cegła.
  • Skuj tynk - ostrożnie usuń tynk, uderzając w niego młotkiem i podważając dłutem. Możesz użyć młotowiertarki. 
  • Oceń stan cegły - sprawdź, czy cegły są w dobrym stanie. Jeśli są popękane lub uszkodzone, może być konieczna ich częściowa wymiana. 
  • Oczyść cegły - namocz ścianę fragmentarycznie wodą z butelki ze spryskiwaczem, a następnie szczotką drucianą czyść cegły z luźnego tynku i pyłu. 
  • Ostatni etap prac (szlifowanie) - za pomocą szlifierki kątowej z tarczami drucianymi usuń wszystkie pozostałości tynku z cegieł. Jeśli zanieczyszczenia są powierzchowne, wystarczy tarcza z papierem ściernym. 

Jak układać cegły na ścianę? Poradnik ułożenia cegły krok po kroku

Pozyskaną cegłę rozbiórkową najpierw należy pociąć przecinakiem do betonu lub brzeszczotem do cegieł na płytki o grubości około 2 cm. Można zlecić to firmie, dysponującej specjalistycznym sprzętem lub nabyć pociętą już cegłę rozbiórkową w formie licówki w skupie lub u sprawdzonego sprzedawcy. 

Stara cegła jest chętnie wykorzystywana we wnętrzach do ożywienia aranżacji. Idealnie sprawdzi się jako dekoracja ściany w sypialni

Instrukcja montażu płytek ze starej cegły na ścianie: 

  • Przygotuj ścianę - ściana powinna być stabilna, sucha i oczyszczona z kurzu oraz tłuszczu. Co ważne, ściana nie musi być idealnie równa, ponieważ warstwa zaprawy zniweluje nierówności. Zagruntuj ścianę emulsją gruntującą. Grunt nanieś pędzlem malarskim. 
  • Przygotuj zaprawę - do przyklejania płytek ceglanych użyj specjalnego kleju do ciężkich płytek, najlepiej szybko wiążącego, co uniemożliwi spływanie  płytek ze ściany w trakcie klejenia. Przygotuj zaprawę zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  • Rozpocznij układanie - klej nakładaj na płytki małą kielnią lub grzebieniem. Zacznij układanie płytek od dołu ściany, zachowując odpowiednie równe szczeliny (około 1 cm). Lica cegieł nie muszą tworzyć idealnie równej powierzchni. 

Zaprawa fugowa do płytek ze starej cegły - jak fugować? 

W celu osiągnięcia spójnego efektu starego muru należy użyć gruboziarnistej fugi do starej cegły, która dostępna jest w kolorze białym, piaskowym, szarym i grafitowym. Można dopasować ją do koloru cegły. Należy wymieszać ją z wodą według instrukcji producenta, a następnie spoinować za pomocą pacy i kielni spoinowej. Zaprawę fugową nałóż na pacę, a następnie przyłóż ją do spoiny i za pomocą kielni spoinowej wciskaj w szczeliny na mniej więcej 3/4 głębokości spoiny. 

Połączenie surowej cegły z drewnianym blatem emanuje ciepłem i przytulnością, jednocześnie zachowując niepowtarzalny styl w aranżacji kuchni

Impregnacja starej cegły. Nie pomijaj tego kroku, to ważny etap! 

Naturalną cegłę koniecznie należy zaimpregnować. Unikniesz w ten sposób osiadania na jej powierzchni kurzu i brudu, a także zaplamienia w kontakcie z płynami. Impregnat nakładaj na wysuszoną ceglaną ścianę za pomocą zwykłego pędzla malarskiego, czyli ławkowca. Użyj specjalnego preparatu, czyli impregnatu do cegieł, który kupisz w każdym markecie budowlanym. 

Cegła z rozbiórki, czy nowe płytki ceglane? Jaką cegłę wybrać? 

Cegła z odzysku, pochodząca z wyburzanego domu, kamienicy, fabryki lub dworku jest nie tylko unikatowa, ale również oferuje nowemu właścicielowi wartość dodaną, jaką jest ładunek emocjonalny i historyczny autentyzm. Pamiętaj o tym, że cegła rozbiórkowa może mieć kilkadziesiąt lat i więcej, co oznacza wątpliwości co do jej jakości. Może się kruszyć, posiadać ubytki i pęknięcia, a pocięcie jej na cieńsze równe płytki może być bardzo problematyczne. Alternatywą są płytki z naturalnej cegły, stylizowane na retro, czyli celowo postarzane. Taka imitacja to bezpieczny wybór, jednak pozbawiony walorów tajemniczej aury minionych wieków. 

Sposoby położenia cegły na ścianie - porady architekta i pomysł na interesującą ścianę

Cegłę można ułożyć na ścianie w tradycyjną "mijankę", tworząc efekt starego muru. Można jednak ułożyć ją również w inne wzory. 

  • Układ "stack bond" - cegły układane są jedna pod drugą, co tworzy równe pionowe linie. 
  • Układ "jodełka" - kojarzy się z parkietami, jednak na ścianie prezentuje się równie efektownie. 
  • Mieszane układy - możesz stworzyć autorskie unikatowe kompozycje z cegły na ścianie. 

Ściana z cegły - jak zaaranżować? 

Tradycyjna czerwona jest najpopularniejsza, jednak równie efektowne powierzchnie uzyskasz, używając imitacji, czyli cegły retro w kolorze białym, jasno lub ciemnoszarym, czarnym, czy beżowym. Istotne jest dobre towarzystwo dla ceglanych ścian w aranżacji wnętrz. Modne, wydobywające ich charakter jest zestawienie starej cegły o tradycyjnej pomarańczowo-czerwonej barwie z białymi ścianami. Dobrze będą się też prezentowały cegły  czarne czy brązowe obok jasnej ściany. Stara cegła w aranżacji dobrze się też prezentuje w zestawieniu z materiałami o podobnym surowym charakterze. np. betonem, postarzanym drewnem, czy stalą.

Szara cegła na ścianie w salonie dzięki fugom tworzy wyraźny graficzny, ale tradycyjny wzór

Cegła na ścianie z telewizorem - naturalny efekt

Ceglana ścianka telewizyjna bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnymi modelami telewizorów z czarną obudową. Możesz zawiesić odbiornik na ścianie i pod cegłą ukryć kabel lub postawić TV na stylowej szafce. Ściana z cegły to również świetne tło dla biblioteczki w salonie, komody albo dużego lustra. 

Ceglany kominek - sprawdzona klasyka 

Ciepłe ceglane wykończenie nabiera w przypadku kominka również dosłownego wymiaru. Cegła jest wytrzymała, ognioodporna i dobrze akumuluje ciepło, więc idealnie nadaje się na obudowę kominka

Korytarz wykończony cegłą - odmienione wnętrze bez remontu

Czy cegła zdominuje przedpokój? Nie, jeśli będzie ułożona na tylko jednej ścianie lub jej fragmencie. Może jako tło dla lustra albo garderoby lub element dekoracyjny przy drzwiach wejściowych? Wprowadzenie koloru ożywi tę niewielką i trudną aranżacyjnie przestrzeń. 

Stara cegła w kuchni - ponadczasowe piękno

Ceglanymi płytkami można wykończyć przestrzeń pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi lub zdecydować się na ceglaną ścianę, która będzie stanowiła tło dla stalowego czarnego regału. Świetnie będzie wyglądał na niej również zegar w technicznym stylu. 

Ceglana ściana za łóżkiem w sypialni - modne trendy 

Zastanawiasz się nad dekoracją ściany za łóżkiem w sypialni? A może chcesz tylko odświeżyć jej design? Świetnie sprawdzi się stara cegła. Nie musisz martwic się już dekoracyjnym zagłówkiem, wystarczy prosty w formie, ponieważ dekoracyjny charakter cegły w zupełności wystarczy. 

Stara cegła odkryta spod warstwy tynku tworzy dekoracyjną ścianę w sypialni

Stare cegły na ścianie: podsumowanie

Stara cegła to niezwykle efektowny element wykończenia wnętrz. Pamiętaj, że efekt zależy od starannie dobranych materiałów i prawidłowego wykonania prac. Jeśli znudzi Ci się aranżacja, możesz malować cegłę różne kolory.

Fot. otwierająca: Jeśli marzysz o kuchni, która łączy w sobie elegancję i funkcjonalność, kolekcja „Stara Cegła” to idealne rozwiązanie, nadające kuchni wyjątkowy charakter. Te wyjątkowe ceglane płytki w kolorze skalnym doskonale ozdobią pomieszczenie, wprowadzając świetny design do wnętrza, czyniąc przebywanie w tej przestrzeni prawdziwą przyjemnością, ELKAMINO

Autor
Stara cegła na ścianie w salonie, kuchni, sypialni. Jak ją odkrywać i układać? Inspiracje!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...