Pomysły na obudowę kominka w salonie  

Obudowa kominka powinna być dobrze dopasowana do wystroju i stylu pomieszczenia, dzięki czemu kominek stanie się wspaniałą dekoracją. Jednak najważniejsze jest, aby obudowa się nie nagrzewała i zapewniała bezpieczeństwo użytkowania kominków. Z czego może być wykonana obudowa kominka?

Beton  

Tani, o dobrych właściwościach i łatwy w formowaniu. To dlatego beton jest wciąż popularnym sposobem na obudowę kominka. Trzeba jednak pamiętać, że beton łatwo się brudzi, dlatego warto nałożyć na niego impregnat i dopiero potem pomalować na wybrany kolor.  

Cegła  

Pięknie się prezentuje zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych, a w szczególności loftowych wnętrzach. Wprowadza do pomieszczenia ciepło i elegancję. Dość wolno się nagrzewa, ale też długo stygnie, co oznacza, że będzie dłużej oddawać ciepło. Minusem jest dość pracochłonne układanie i małe możliwości tworzenia zdobień, czy nietypowych kształtów.  

Płytki ceramiczne  

Muszą wykazywać dużą odporność na wahania temperatury. To dobry wybór, jeśli chcemy uzyskać ciekawy wygląd kominka. Płytki ceramiczne mają różne rozmiary, kolory i wzory, więc można stworzyć naprawdę piękną dekorację. Dodatkowo płytki można łatwo docinać na do potrzebnego rozmiaru.  

Drewno  

To ciekawe rozwiązanie, które doda wnętrzu odrobinę ciepła. Naturalny materiał sprawdzi się przede wszystkim w klasycznych wnętrzach wypełnionych drewnianymi meblami. Drewno w obudowie kominka zazwyczaj łączy się z kamieniem i trzeba pamiętać o dobrym odizolowaniu drewna od wkładu kominkowego.  

Kamień  

To piękne, ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Niestety najszlachetniejsze materiały są dosyć drogie, dlatego rzadko są wybierane na obudowę kamienia. Warto jednak pamiętać, że do wykonania obudowy nie potrzeba dużej ilości kamienia, więc jeśli nam się podoba, to warto rozważyć jego zastosowanie.

Na obudowę kominka wykorzystuje się:

  • piaskowiec - łatwy w obróbce i bardzo efektowny, wymaga zaimpregnowania;
  • wapień - miękki kamień, który można poddawać obróbce. Niestety dość podatny na uszkodzenia i zabrudzenia, więc trzeba go zaimpregnować;
  • marmur - bardzo odporny na uszkodzenia, szlachetny kamień, który wspaniale się prezentuje;
  • granit - twardy i trudny w obróbce, ale wyjątkowo trwały i odporny na zabrudzenia. Wygląda elegancko i nowocześnie.

Obudowa kominka narożnego  

Kominek narożny to ciekawa propozycja do dużych, otwartych przestrzeni. Zapewnia to niezwykle elegancki wygląd i pozwala dogrzać nawet duże pomieszczenie. Do kominka narożnego można kupić gotową obudowę, którą można w łatwy sposób zamontować i wykończyć w wybrany przez siebie sposób.

Taka obudowa kominka zazwyczaj wykonana jest betonu, ale można też kupić obudowę kamienną (np. marmurową), która nie wymaga dodatkowego wykończenia i będzie wyglądać niezwykle szlachetnie. Wybierając odpowiednią obudowę, należy dokładnie sprawdzić jej wymiary, aby pasowała do zakupionego kominka.  

Czy można obudować kominek elektryczny?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się również kominki elektryczne. Niewiele osób jednak wie, że również tego typu urządzenia można obudować, ale trzeba zakupić odpowiedni model urządzenia. Są to przede wszystkim dwa typy kominków: sama kaseta, którą można dowolnie zaaranżować lub cały kominek (palenisko i ściany) przeznaczone do zabudowy.

Obudowę kominka elektrycznego można wykonać z:

- płyt kartonowo-gipsowych - dają duże możliwości aranżacyjne, pozwalając na tworzenie różnych kształtów. Nadają się zarówno do zabudowy przyściennej, jak i narożnej. Po zainstalowaniu kominka i płyt wystarczy całość wykończyć wybranym materiałem np. płytkami, kamieniem ozdobnym, czy cegłami klinkierowanymi;

- płyt meblowych - popularne rozwiązanie ze względu na stosunkowo niski koszt i ciekawy efekt, jaki można uzyskać. W ten sposób można stworzyć obudowę, która przypomina szafkę lub imitującą tradycyjny kominek;

- cegły - to rozwiązanie nie jest tanie i wymaga dużo pracy, ale efekt jest tego wart. Cegła jest częściej stosowana do tradycyjnych kominków niż tych zasilanych elektrycznie.