Kominek zapachowy - w jakim celu się go stosuje? 

Kominek zapachowy może być stylową ozdobą salonu lub sypialni, tym bardziej że kominki tego rodzaju są robione z różnych tworzyw, w różnorodnych kolorach oraz całej gamie wzorów. Dzięki temu można go dopasować do aranżacji wnętrza i sprawić, aby pięknie komponował się z innymi elementami wystroju. Nie da się jednak ukryć, że najważniejszy jest aspekt praktyczny, a mianowicie woń. Dzięki różnym rodzajom olejków eterycznych czy zapachowych wosków można sprawić, aby w pomieszczeniu unosiła się konkretna woń.

Naukowcy dowiedli, że zapach roślin wpływa pozytywnie na nastrój i zdrowie. Na przykład zapach róży spowalnia pracę serce, a zapach jałowca ma działanie uspokajające. W okresie Bożego Narodzenia miłośnicy aromaterapii często celują w zapachy słodkie i korzenne, które jeszcze bardziej podkreślają świąteczną atmosferę.

Kominek zapachowy do aromaterapii Dłoń, SO COCO

Aromaty cytrusowe poprawiają humor, kawa działa kojąco, a z kolei zapach lawendy ma właściwości antydepresyjne. Warto wybierać przede wszystkim zapachy, które nam odpowiadają, a potem zawęzić tę grupę do tych, które będą miały dobrany indywidualnie wpływ na nasze samopoczucie. 

Jak używać kominka zapachowego?

Czy robisz to dobrze? Działanie kominków jest niezwykle proste i opiera się na używaniu małych świeczek typu tealight, które są umieszczane w przeznaczonym do tego miejscu. Na górze znajduje się kielich na wosk, miejsce na olejek lub też drewniany element z wyżłobionym miejscem na kilka kropel olejku. Używanie kominków jest bardzo intuicyjne, ponieważ zazwyczaj są one projektowane tak, aby natychmiast dało się rozpoznać, gdzie i co należy umieścić. Miejsca na olejki i wosk są też tak stworzone, aby zmieściła się w nich optymalna ilość zapachowej substancji.

Warto jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa. Mimo że płomień małych podgrzewaczy nie jest wielki, kominki zapachowe nie powinny być zostawiane bez nadzoru i nie powinno się ich ustawiać w pobliżu łatwopalnych substancji lub przedmiotów, które źle reagują na kontakt z nieco wyższą temperaturą. Osoby dzielące przestrzeń z małymi dziećmi powinny umieszczać kominki w miejscach, w których maluchy nie będą miały do nich dostępu. Podobnie wygląda to w przypadku posiadaczy kotów, które często dzielą z nami wszystkie meble i są w stanie bezgłośnie wskoczyć nawet na najwyższy mebel.

Kominek zapachowy z olejkiem, AGABA pracownia ceramiczna

Rodzaje i ceny kominków zapachowych

Kominki do aromaterapii dzielą się przede wszystkim na dwie grupy, a mianowicie na kominki manualne oraz elektryczne. W kominkach manualnych, zwanych również tradycyjnymi, za podgrzewanie substancji zapachowych odpowiada umieszczona w dolnej części kominka świeczka typu tealight.

Kominki te sprawdzają się zarówno w przypadku olejków eterycznych, jak i wosków, a długość palenia się jednej świeczki to od czterech do sześciu godzin. W związku z tym, że podgrzewa ona substancję o konkretnym zapachu, sama świeczka powinna być bezwonna. W kominkach elektrycznych ciepło jest generowane przez żarówkę, która znajduje się w dolnej części kominka. Wysoka temperatura żarówki sprawia, że umieszczony wyżej wosk się topi i generuje zapach.

Kominek zapachowy ceramiczny, JASKÓŁKA

Tego rodzaju kominki nie są zalecane do stosowania z olejkami, ponieważ olejek potrzebuje wyższej temperatury, aby uwolnić swój aromat. Ceny tradycyjnych kominków z ceramiki wahają się od 10 złotych do nawet ponad 100 złotych, a wszystko zależy od designu oraz firmy. Elektryczne kominki można kupić za kilkadziesiąt złotych, ale cena za kominki imitujące lampki nocne czy wyróżniające się nietypowym wzorem będzie adekwatnie wyższa. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Sinsay