Na rynku znajdziecie całą gamę środków do czyszczenia szyb. Szyba kominkowa jest jednak dość specyficzna, bo ubrudzona resztkami po paleniu drewna. Podczas spalania osadza się na niej sadza. Należy ona do bardzo tłustych zabrudzeń, w związku z czym jej usunięcie nie należy do najprostszych. Zwłaszcza jeśli nie dbamy o nią regularnie i nie czyścimy kominka po każdym użyciu. Po całym sezonie mamy wtedy do czynienia z naprawdę grubą warstwą sadzy.

Na nic więc się tu nie zdadzą zwykłe preparaty używane do mycia okien, które po prostu nie poradzą sobie z takim rodzajem tłustego brudu. W marketach bez problemu można znaleźć również preparaty dedykowane czyszczeniu kominka, które z pewnością sobie poradzą z sadzą. Może jednak zamiast iść do sklepu warto sprawdzić coś, co mamy pod ręką? To rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, totalnie darmowe i nie wymaga od nas wychodzenia z domu!

Popiół remedium na brud

Choć może się to wydawać zaskakujące, jednym z domowych sposobów na wyczyszczenie szyby od kominka jest nic innego, jak sam popiół. Sama się zdziwiłam, gdy przyjaciółka mi zdradziła ten sposób, ale on naprawdę działa. Wystarczy zebrać odrobinę białego popiołu z paleniska na czystą, wilgotną szmatkę i wetrzeć go w uporczywe zabrudzenia.

Popiół połączony z substancjami smolistymi zbryla się, dzięki czemu brud samoistnie odpada od szyby. Korzystając z tego sposobu trzeba tylko pamiętać by bardzo dokładnie przyjrzeć się popiołowi - nie może być w nim żadnych, nawet małych, resztek niedopalonego drewna czy ostrych bryłek węgla. Takie drobinki mogłyby porysować szybę i uszkodzić kominek, a tego przecież nie chcemy.

Niezawodne sposoby z kuchennej szafki

Ocet jest znany chyba każdemu, kto choć raz próbował sam tworzyć domowe środki do czyszczenia. Tani, łatwo dostępny i skuteczny w walce z różnego rodzaju zabrudzeniami. Sprawdzi się również przy czyszczeniu kominkowej szyby. Wystarczy zmieszać ocet spirytusowy w proporcjach 1:1 z wodą i takim preparatem, naniesionym na czystą szmatkę, umyć szybę.

Jeśli szyba jest bardzo brudna, ma dużo sadzy i ciężko ją doczyścić, możemy zmienić proporcje, rezygnując z wody nawet całkowicie. To łatwy, tani i skuteczny sposób. Jedyną jego wadą jest zapach, który jest dość intensywny i utrzymuje się w pomieszczeniu przez dłuższy czas, warto więc po całej operacji porządnie wywietrzyć mieszkanie.

Autor
Wystarczy szczypta, aby umyć szybę w kominku. Ten sposób Was zaskoczy!
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...