Od strony chemicznej szkło powstaje w wyniku topienia piasku kwarcowego, węglanu wapnia i węglanu sodu w bardzo wysokiej temperaturze. Następnie jest schładzane i w ten sposób otrzymujemy dobrze znany produkt - o eleganckiej, gładkiej strukturze i charakterystycznej transparentności.

Tę ostatnią można jednak na różne sposoby modyfikować, stąd mamy do wyboru szkło w pełni przezroczyste albo mleczne, i to barwione na wiele sposobów. Wreszcie - sama powierzchnia nie musi być idealnie gładka. Ciekawe efekty we wnętrzach zapewnia chociażby szkło rytmicznie żłobione (ryflowane). Jak widać, możliwości tego materiału są naprawdę szerokie. 

Szklane blaty trzymają się mocno

Blaty wykonywane ze szkła - zwłaszcza na stolikach - właściwie nigdy nie straciły swojej popularności. Niemniej są okresy, gdy szczególnie wracają do łask. Pokazuje to kilka ostatnich lat. Powody? Z jednej strony proces produkcyjny, który jest oparty na rzemiośle oraz nie stanowi tak dużego obciążenia dla środowiska jak surowce sztuczne. Z drugiej strony - duża higieniczność szkła. Taki materiał bardzo łatwo utrzymać w czystości oraz… odkazić. A ten ostatni aspekt doceniliśmy przede wszystkim w dobie pandemii.

Dziś szklane stoliki są chętnie wybierane do salonów, i to zarówno modele w całości wykonane z tego materiału (np. jednego, formowanego elementu - blatu przechodzącego w podstawę), jak i łączonego z innymi elementami - z metalu, drewna czy kamienia. Taka różnorodność pozwala łatwo dopasować stolik do różnych konwencji wnętrzarskich, w których jednak przewija się mniej lub bardziej eksplorowana elegancja.

Szklane fronty meblowe

Oczywiście w produkcji mebli szkło wykorzystuje się nie tylko na blatach. Ciekawe efekty wizualne zapewniają chociażby szklane fronty oraz drzwiczki. To kolejny sposób na urozmaicenie wnętrza pod względem materiałów. Tu również szkło łączy się z różnymi innymi surowcami. Może to być np. drewno (z tym ciemnym i malowniczym tworzy wyjątkowo szykowne kompozycje) albo metal (w wydaniu glamour bądź industrialnym).

Dziś dużą popularnością cieszy się szkło mleczne i ryflowane na frontach. Wprowadza to dodatkowy walor dekoracyjny do wystroju, a także więcej światła i przestrzeni. Jednocześnie zaś zawartość szafki, bufetu czy komody nie jest całkowicie widoczna.

Szklane drzwi i przesłony

Od lat chętnie wykorzystywane są ścianki działowe, drzwi i przesłony, w których szkło łączone jest z czarnymi elementami konstrukcyjnymi (głównie metalowymi) - najczęściej w formie ramy. Taki kontrastowy, a przy tym lekki wizualnie element wystroju wyjątkowo dobrze sprawdza się w małych wnętrzach. Dzięki niemu można wydzielić strefy funkcjonalne, jednocześnie zachowując efekt otwartej przestrzeni.

Można jednak iść o krok dalej i wykorzystać szkło w innych wersjach - np. barwione, mleczne, ryflowane. To dobra alternatywa dla tradycyjnych ścian, która dobrze służy do różnicowania stref we wnętrzu oraz ma wybitny walor dekoracyjny.

Luksfery i ich wielki powrót

Długo luksfery kojarzyły się z minionym, siermiężnym ustrojem w Polsce. To jednak kolejny element wystroju, który współcześnie odkrywany jest na nowo (podobnie jak chociażby lastryko). Doceniamy jego dekoracyjny charakter, fascynującą rytmiczność, a także walory praktyczne.

Ścianka z luksfer może być wykorzystana do strefowania wnętrza - np. oddzielenia aneksu kuchennego, jadalni czy części sypialnianej w małym mieszkaniu. Do wyboru mamy zresztą nowoczesne luksfery w wielu wersjach: od gładkich i w pełni transparentnych po barwione i pokryte rytmicznymi wzorami (geometrycznymi bądź o miękkich liniach). Nic też nie stoi na przeszkodzie, by na jednej ściance wykorzystać elementy o różnych kolorach.

Alternatywa dla ceramiki?

Szkło można także potraktować jako alternatywę dla innych materiałów wykorzystywanych we wnętrzach - a więc chociażby drewna, metalu i ceramiki. W przypadku tej ostatniej chodzi zarówno o materiał wykończeniowy (np. okładzina ścienna, w tym olśniewające płytki lustrzane), jak i ceramikę łazienkową.

A konkretnie - ze szkła wykonywane są chociażby umywalki czy nawet wanny. Oczywiście na co dzień takie elementy są dość wymagające w utrzymaniu w nieskazitelnej czystości. Ale jeśli postawimy na odpowiednie wykończenie szkła (warto się upewnić u producenta!), trochę ułatwimy sobie cały proces.