Czym jest szkło ornamentowe?

Szkło ornamentowe, nazywane również szkłem ryflowanym, to szklane tafle pokryte ozdobną strukturą. To właśnie ona powoduje, że widoczność w tym przypadku jest ograniczona, za to światło wpada do pomieszczenia o określonym natężeniu. Każda z dwóch stron takiej szyby znacząco różni się od drugiej, a mianowicie ma zupełnie inną strukturę. Jedna z nich pokryta jest wypukłym wzorem dekoracyjnym, podczas gdy druga jest całkiem gładka.

Wybór odpowiedniego wzoru na szkle ryflowanym ma kolosalne znaczenie i to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim w związku z praktycznym przeznaczeniem danej szyby. Każdy wzór cechuje się innym stopniem transparentności, a także przepuszcza mniej lub więcej światła. Wzory, które są najmniej przezroczyste są najczęściej stosowane w drzwiach łazienek, dzięki czemu osoby z nich korzystające mają pełen komfort i poczucie prywatności.

Z kolei te bardziej przezroczyste szyby sprawdzają się w wielu innych pomieszczeniach nowocześnie urządzanych wnętrz, w których całkowite zasłonięcie pomieszczenia przez domownikami lub osobami postronnymi nie jest aż tak ważne. W ofercie wielu sklepów można znaleźć dziesiątki różnorodnych wzorów szkła ornamentowego, które z powodzeniem można włączyć do elementów wystroju wnętrza, a także zastosować je jako pragmatyczne rozwiązanie kwestii prywatności poszczególnych pomieszczeń w domu, biurach czy publicznych lokalach.  

Ile kosztuje szkło ornamentowe?

Cena szkła ornamentowego nie jest kwestią, którą można ująć w precyzyjne widełki, ponieważ zbyt wiele czynników składa się na kwotę, którą ostatecznie trzeba będzie zapłacić. Cena ta różni się w zależności od grubości szkła, jego barwy oraz wzoru. Stosunkowo najmniej klient zapłaci za szkło ryflowane w kolorze brązowym i nieskomplikowanym wzorem, które powoduje lekkie rozmycie obiektów znajdujących się po drugiej stronie. Cena rośnie w przypadku białego szkła ornamentowego, na którym widnieją bardziej dekoracyjne wzory takie, jak niewielkie kółka, minimalistyczne kreseczki czy efektowne połączenie figur geometrycznych. Z najwyższą ceną trzeba się liczyć w przypadku niezwykle efektownego szkła ryflowanego, które jest matowe. Minimalistyczny wzór i stylowy mat doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, a za taki efekt trzeba zapłacić więcej.

Różnice w cenach są, oczywiście, najbardziej odczuwalne w przypadku kupowania dużej ilości szkła. Dla osoby, która chce z pięknych szybek zrobić kilka niewielkich półek w łazience, nie będą one aż tak bolesne. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku montowania całych szklanych drzwi w kilku pomieszczeniach. Dla porównania brązowa szyba ornamentowa z dyskretnym wzorem o wielkości 40 na 80 centymetrów kosztuje około 120 złotych, podczas gdy matowe szkło białe o tych samych wymiarach może kosztować nawet o 100 złotych więcej. Gdzieś po środku znajdują się szyby z ornamentami geometrycznymi czy ornament z imitacją kropel wody, które kosztują mniej więcej od 120 do 160 złotych za płytkę o wielkości 40 na 80 centymetrów.

Do jakich wnętrz pasuje szkło ornamentowe?

Szkło ornamentowe ma ogromny potencjał estetyczny, dlatego bardzo chętnie jest wykorzystywane przez dekoratorów wnętrz i osoby, które na własną rękę chcą wprowadzić odrobinę szyku i stylu w swoich domach. W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? W tej kwestii nie ma żadnych zasad, a aranżacje wnętrz często bywają tak zaskakujące, że dopiero końcowy efekt świadczy o tym, jak dobrym pomysłem było zastosowanie poszczególnych rozwiązań. Nie da się jednak ukryć, że szkło ryflowane najpiękniej prezentuje się we wnętrzach przestronnych i jasnych. Połączone ze światłem sprawia, że pomieszczenia wydają się jeszcze bardziej otwarte i większe.

Nieprzezroczyste szkło doskonale sprawdza się w formie drzwi i ścian oddzielających sypialnię od reszty mieszkania. Ten patent dekoracyjny wyjątkowo efektownie wygląda w przypadku wnętrz urządzanych w stylu skandynawskim, w których dominują minimalizm, przestrzeń i surowość. Dzięki temu światło z salonu może wpadać do sypialni i na odwrót, a jednocześnie miejsce kojarzące się z odpoczynkiem i intymnością będzie oddzielone od reszty pomieszczeń. Tego rodzaju tafle szkła w formie parawanu coraz częściej są stosowane również w większych mieszkaniach, w których salon jest połączony z aneksem kuchennym.

Dzięki stylowemu parawanowi ze szkła ryflowanego można oddzielić nieco czynności kuchenne od salonu, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości, a jednocześnie nie oddzielać tych dwóch stref zbyt radykalnie. Jednym ograniczeniem w stosowaniu elementów z nieprzezroczystego szkła w domu jest wyobraźnia oraz względy praktyczne. Innowacyjne warianty zastosowania dowodzą, że jego potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany.