Zalety klimatyzacji domowej

Możliwość regulacji temperatury w mieszkaniu to główna zaleta klimatyzacji domowej. Nie mówimy tu tylko o schłodzeniu powietrza do temperatur akceptowalnych latem, ale również, o czym nie wszyscy wiedzą, podgrzaniu powietrza w chłodne dni. Jedno urządzenie z dwiema funkcja mi zapewnia w zależności od potrzeb zarówno chłód, jak i ciepło.

Klimatyzacja domowa również osusza powietrze oraz oczyszcza z zanieczyszczeń i pyłków, co jest niezwykle korzystną opcją dla astmatyków i alergików. Stała cyrkulacja powietrza oraz możliwość wyboru dodatkowego wyposażenia urządzenia w jonizatory lub nawilżacze powietrza plasuje klimatyzację domową w czołówce prozdrowotnych urządzeń stosowanych w domowym zaciszu.  

Wady klimatyzacji domowej

A co z wadami klimatyzacji? Każde urządzenie wymaga cyklicznego przeglądu, również klimatyzacja. To warunek, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Przegląd klimatyzacji raz w roku to gwarant nie tylko bezawaryjnej pracy urządzenia, ale również bezpieczeństwa domowników, gdyż klimatyzacja wymaga wymiany filtrów, odgrzybienia i wyczyszczenia.

Urządzenie zyskało złą sławę z uwagi na fakt gromadzenia się w nim drobnoustrojów, brudu i grzybów, które mogą wywoływać choroby. Jednak dotyczy to wyłącznie sytuacji braku dbałości o konserwację i niewłaściwego użytkowania sprzętu. Jeśli zadbamy o serwis urządzenia oraz odpowiednio dostosujemy temperaturę, moc nawiewu i wilgotność domowej klimatyzacji do potrzeb domowników, z pewnością korzyści będziemy czerpać pełnymi garściami.

Jak działa klimatyzacja domowa?

Proste urządzenie składa się z dwóch wentylatorów, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Pojęcia znajome, prawda? Zgadza się, podobne ma lodówka, ponieważ zasada działania klimatyzatora w dużym uproszczeniu podobna jest do działania lodówki. Klimatyzator posiada dwa wymienniki ciepła, pomiędzy którymi porusza się powietrze. Klimatyzacja domowa pobiera z pomieszczenia powietrze, następnie oczyszcza je i schładza, aby ostatecznie oddać z powrotem w dużo niższej temperaturze.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzacja domowa split

W trakcie poszukiwania informacji o klimatyzacji domowej z pewnością pojawi się w treściach pojęcie split. To nazwa najpopularniejszego rodzaju klimatyzacji domowej. Klimatyzacja split obejmuje agregat zewnętrzny (skraplacz) oraz klimatyzator wewnętrzny (parownik), które są z sobą połączone rurą. Jednostka wewnętrzna umieszczana jest w pomieszczeniu, natomiast jednostka zewnętrzna znajduje swoje miejsce na elewacji budynku.

Klimatyzacja split świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym zostaje umieszczona, gdyż wyróżniają ją duża wydajność, kompaktowe wymiary, cicha praca i nowoczesny design. Współczesne klimatyzatory split oprócz wielu funkcji związanych z ustawieniem temperatury, mocy oraz siły nawiewu charakteryzują się możliwością umieszczenia w dowolnym miejscu. Możemy zatem wybrać klimatyzator ścienny, podsufitowy lub przypodłogowy.

Klimatyzacja domowa multi-split

Klimatyzacja multi-split to rozwinięcie klimatyzatora split o kilka dodatkowych urządzeń wewnątrz domu. Mamy więc jeden agregat zewnętrzny i kilka podłączonych do niego jednostek wewnętrznych. Dysponując mieszkaniem lub domem z wieloma pomieszczeniami i wykorzystując system multi-split, możemy zapewnić w każdym pomieszczeniu optymalną temperaturę.

Warto nadmienić, że każde z urządzeń wewnętrznych charakteryzuje indywidualna regulacja parametrów powietrza, czyli pracują niezależnie od siebie. Za pomocą pilotów sterujących w każdym pomieszczeniu możemy ustawić inną temperaturę, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Klimatyzatory kasetonowe i kanałowe

Klimatyzacje kasetonowa i kanałowa częściej niż w mieszkaniach instalowane są w budynkach komercyjnych, biurach, urzędach i halach produkcyjnych. Klimatyzacja kasetonowa bardzo zbliżona jest do pracy systemu multi-split, jednak jednostki wewnętrzne montowane są w sufitach podwieszanych, a jedynym widocznym elementem jest estetyczna maskownica wyposażona w otwory wentylacyjne. Urządzenie zapewnia równomierną dystrybucję powietrza we wnętrzach.

Klimatyzację kanałową natomiast cechuje nieco inny system pracy. Urządzenia wewnętrzne umieszczone w kilku pomieszczeniach schładzają temperaturę jednocześnie do równorzędnych parametrów, co oznacza brak możliwości indywidualnej regulacji w każdym pomieszczeniu. Klimatyzacja domowa przenośnia Klimatyzatory przenośne są jednoczęściowymi modelami, w których zarówno skraplacz, jak i parownik umieszczone są w jednym urządzeniu, czyli obudowie.

Bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacji, kiedy nie ma możliwości montażu klimatyzacji na stałe. Z powodzeniem ochłodzą niewielkie pomieszczenie, a ich mobilny charakter pozwala na ustawienie sprzętu w dowolnym miejscu z dostępem do gniazdka z prądem oraz możliwością wystawienia na zewnątrz rury odprowadzającej ciepło.

Specyfikacja klimatyzatorów przenośnych w wersji podstawowej zawiera zakres regulacji temperatury, moc, obsługiwany obszar oraz timer. Decydując się na ten model, warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Maksymalne wartości przyjazne dla uszu użytkownika oscylują wokół 65 dB.

Ile kosztuje klimatyzacja domowa?

Koszt zakupu klimatyzacji domowej jest różny w zależności od wybranego systemu. Podstawową wersję klimatyzacji split, przewidzianej dla pomieszczenia o powierzchni do 24 m2 kupimy już za niespełna 1700 zł. Za urządzenie typu multi-split zapłacimy minimum 4000 zł. Oczywiście należy do ceny klimatyzatora doliczyć koszt montażu, czyli minimum 1000 zł w przypadku modelu split. Ceny klimatyzatorów przenośnych rozpoczynają się od około 1000 zł.

Ile prądu zużywa klimatyzacja domowa?

Zanim przejdziemy do wyliczeń, poznajmy zasady doboru klimatyzacji do metrażu pomieszczenia. Na każde 10 m2 powierzchni przypada 1kW mocy urządzenia. Przykładowo planując zakup klimatyzacji do pomieszczenia o powierzchni 35 m2, wybieramy urządzenie o mocy 3,5 kW. Pobór prądu klimatyzacji o mocy chłodniczej 3,5 kW jest około trzykrotnie mniejszy, czyli wynosi 1,1 kW. Nowoczesne klimatyzatory jednak rzadko pracują z maksymalną mocą, więc przyjmuje się zużycie energii na poziomie 0,3-0,8 kWh. Jak obliczyć cenę zużycia prądu w praktyce? Przyjmijmy maksymalne wartości:

• klimatyzacji używamy 5 godzin dziennie przez 30 dni, czyli łącznie 150 godzin,

• zużycie prądu jest na poziomie 0,8 kW,

• cena prądu wynosi 0,68zł za 1kWh.

Mnożąc wszystkie parametry, uzyskamy miesięczny koszt korzystania z klimatyzacji, przy ustawieniu maksymalnej mocy i założeniu użytkowania jej przez cały miesiąc po 5 godzin dziennie. To kwota 81,60 zł. Czy to wysoki koszt za przyjemny chłód w upalne dni i zbawienne ciepło w chłodne miesiące przejściowe? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Podpowiemy, że klimatyzacja to rozwiązanie doskonałe dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej, która realnie zmniejszy koszty użytkowania urządzenia.

Autor
Klimatyzacja domowa - jak działa, ile kosztuje i czy dużo zużywa prądu?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...