Choć zima niekiedy jest surowa, a aura nas nie rozpieszcza, nie musi to przekładać się na estetykę ogrodu. Rośliny zimozielone nie tracą bowiem swojej urody nawet w najchłodniejszych miesiącach. A jakie gatunki warto posadzić w ogrodzie? Mamy dla was 10 propozycji - od krzewów po byliny.

Rośliny zimozielone nie tylko dodają ogrodowi uroku w okresie zimowym, lecz także zapewniają schronienie i pożywienie dla ptaków oraz chronią glebę przed erozją. Zwykle nie wymagają też skomplikowanej pielęgnacji, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla ogrodników o różnym poziomie doświadczenia. 

Bukszpan

Bukszpan zwyczajny, inaczej wiecznie zielony, to jeden z popularniejszych krzewów uprawianych w polskich ogrodach. Jego gęste, zielone liście doskonale się nadają do formowania żywopłotów i dekoracyjnych kształtów. Co ważne, bardzo dobrze znosi cięcie i nie jest szczególnie wymagający w pielęgnacji. Wystarczy mu typowa gleba ogrodowa oraz stanowisko najlepiej cieniste bądź półcieniste. Może osiągać wysokość nawet 4 metrów.

Irga czarna

To niewysoki krzew (maksymalnie ok. 2,5 metra) o zaokrąglonych, jajowatych liściach. Ma świetne walory dekoracyjne - zachwyca zarówno kwiatami, które układają się w jasnoróżowe grona, jak i ciekawymi, kulistymi owocami o kolorze czarnym. A co ważne, na zimę nie zrzuca liści. Irga czarna świetnie sprawdza się np. do obsadzania skalniaków i skarp. Dobrze rośnie m.in. na podłożach kamienistych.

Mahonia pospolita

Ten zimozielony krzew wraca dziś do łask. Przez cały rok zachwyca dużymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi. Wiosną kwitnie na żółto, a jesienią można podziwiać piękne, granatowe owoce w formie kulek. Inne atuty? Mahonia pospolita jest bardzo łatwa w pielęgnacji oraz ma niewielkie wymagania w uprawie. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznych, jak i w półcieniu. Można ją też bez problemu przycinać.

Rozchodnik

Rozchodniki to trwałe, zimozielone rośliny, które nadają się doskonale m.in. do ogrodów skalnych. Mają mięsiste liście i kwiaty w różnych odcieniach różu, czerwieni oraz bieli, które cieszą oko przez znaczną część roku. Co ważne, rozchodniki - jako sukulenty - można uznać za rośliny do zadań specjalnych. Nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, świetnie też znoszą suszę. Są godne polecenia chociażby dla początkujących ogrodników.

Cis pospolity

W naturze występuje rzadko, jednak już w ogrodach i parkach jest dość często spotykany. Jako iglak cieszy oko przez cały rok. Nie ma szyszek, lecz piękne, czerwone owoce, które utrzymują się na gałązkach także zimą. Cisy można formować, dlatego nadają się też na żywopłoty. Przycinanie zresztą sprzyja ich rozwojowi oraz urodzie. Igły cisa są miękkie, błyszczące, ciemnozielone. Mimo że mowa o drzewie, to jednak nie osiąga szczególnie dużych rozmiarów. W wieku 30 lat mierzy ok. 3-4 metrów.

Jałowiec pospolity

To kolejny iglak popularny w uprawie ogrodowej. Jest rośliną bardzo wytrzymałą. Dobrze rośnie nawet na glebach gorszej jakości. Z jednej strony jest odporny na suszę, ale z drugiej - gorzej toleruje przelewanie. Korzenie zapuszcza płytko oraz mocno rozrasta się na boki. Ma dość ostre igły, a w ogrodzie walorem dekoracyjnym wyróżniają się też jego charakterystyczne szyszkojagody, które przyciągają ptaki.

Tuja

Żywotnika zachodniego, czyli tui, właściwie nie trzeba nikomu przedstawiać. To bardzo popularna roślina ogrodowa, która zachwyca swoją urodą przez cały rok. Igły ma miękkie i delikatne, a kształty - najczęściej stożkowate. Tuję można jednak efektownie przycinać i formować, dzięki czemu nadaje się też na żywopłoty. Można ją również wykorzystać m.in. w ogrodach skalnych.

Bluszcz pospolity

Dobrze znana roślina pnąca, która może tworzyć efektowne kompozycje w ogrodzie, a także dekorować małą architekturę i ściany. Liście ma błyszczące i kanciaste, a zależnie od odmiany, mogą się różnić kolorystyką i wzorami - z białą bądź żółtą obwódką czy malowniczymi plamami. Bluszcz nie zrzuca liści na zimę, tak więc zdobi ogród przez cały rok. Co ciekawe, w odmianie Atropurpurea w chłodnych miesiącach liście przebarwiają się na czerwono.

Barwinek pospolity

Jest to roślina okrywowa, która charakteryzuje się drobnymi, błyszczącymi liśćmi o jajowatej formie. Te zaś można podziwiać przez cały rok, bo barwinek dobrze znosi zimę. Jego łodygi tworzą gęste kompozycje, a jeszcze ciekawsze są jego fioletowe kwiaty, którymi zachwyca w ciepłe miesiące. Barwinek słynie też z tego, że bardzo szybko rośnie!

Kopytnik pospolity

Jest to niska bylina okrywowa, której błyszczące, sercowate liście są zielone przez cały rok. Kopytnik dorasta do wysokości ok. 15 cm, tworząc rozgałęzione kłącze. Najlepiej rośnie w miejscach zacienionych. Wiosną - zazwyczaj w okresie od marca do maja - na roślinie pojawiają się brązowoczerwone kwiaty. Warto też pamiętać, że liście kopytnika mają właściwości lecznicze.

Autor
Rośliny zimozielone do ogrodu - 10 polecanych gatunków
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...