Żywopłoty to nie tylko estetyczne elementy w ogrodzie, ale też funkcjonalne rośliny, które pozwalają na ogrodzenie posesji. Odpowiednio dobrane mogą stanowić nie tylko barierę przed spojrzeniami ludzi z zewnątrz, ale również przed kurzem czy hałasem dochodzącym ze znajdującej się obok posesji ulicy. Rośliny na żywopłot powinny przede wszystkim szybko rosnąć i stanowić zwarte ściany o efektownym wyglądzie. Które z nich sprawdzają się najlepiej? Poniżej znajduje się kilka cennych podpowiedzi.

Wybór żywopłotu a podłoże i ogólne warunki

Nie bez powodu przyjęło się, że rośliny iglaste są o wiele mniej wymagające niż rośliny liściaste. Warto jednak zorientować się, jaki rodzaj podłoża będzie odpowiadał poszczególnym roślinom, aby zapewnić żywopłotowi szybki wzrost oraz efektowny wygląd.

Gleby suche i piaszczyste, które zwykle mają odczyn kwaśny lub obojętny, są dobre dla zdecydowanej większości roślin iglastych, do których należą między innymi sosny, świerki czy jodły. Sprawdzą się również w przypadku roślin liściastych, które mają mniejsze wymagania, a należą do nich berberysy czy pęcherznice.

Z kolei gleby gliniaste i wilgotne charakteryzują się dużą zawartością składników odżywczych, ale też magazynują wodę, dlatego sprawdzi się w nich ligustr, żywopłot z cyprysików czy kalinę, która dobrze znosi stojącą wodę. Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym żywopłot będzie stał. Istnieje mało roślin nadających się na żywopłot, które dobrze znoszą ciągły cień. Jeśli jednak sytuacja wymusza stworzenie bariery w całkiem zacienionym miejscu, to świetnie sprawdzą się grab, żywopłot z cisu lub bukowy.

Sadzenie i pielęgnacja żywopłotu

Podłoże powinno zostać przygotowane zgodnie z zaleceniami dotyczącymi konkretnej rośliny. Dokładna analiza podłoża pozwoli wybrać krzewy lub drzewa, które wymagają mniej więcej takich warunków, jakie można im w danym miejscu zaoferować. Najczęściej dostosowuje się rośliny do podłoża zastanego, bo w przeciwnym razie konieczna jest wymiana całego pasa ziemi w miejscu, w którym finalnie ma stanąć efektowny żywopłot. Liściaste rośliny najlepiej sadzić wczesną wiosną, a iglaste jesienią, kiedy już zakończy się sezon wegetacyjny.

Z kolei rośliny kupowane w donicach można sadzić w dowolnym momencie. Prace rozpoczyna się od wykopania rowu o odpowiedniej dla danej rośliny szerokości, umieszczeniu w dołkach sadzonek, podlania ich i ugniecenia ziemi wokół sadzonek. Formowane żywopłoty wymagają sporo pracy, a przycinanie musi odbywać się kilka razy w ciągu sezonu. Można do niego używać nożyc ręcznych, które sprawdzą się w przypadku niewielkich żywopłotów, jak i elektrycznych, które o wiele częściej są używane do długich i wysokich żywopłotów. 

Jakie krzewy liściaste i iglaste nadają się na żywopłot?

Rośliny iglaste są cenione w charakterze żywopłotów, ponieważ większość z nich to krzewy zimozielone. Żywotniki to popularne tuje, które często są w tym wypadku wybierane, ponieważ mają zwarty pokrój, szybko rosną i są stosunkowo tanie w porównaniu do innych odmian. Nadają się świetnie do tworzenia żywopłotów formowanych, podobnie jak cisy, które mają ciemnozielone igły czy należący do rodziny cyprysowatych jałowiec.

Warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na ich pokrój jałowce można formować  w niewielkim stopniu. Jeśli zaś chodzi o krzewy liściaste, to żywopłoty można wykonać z większości gatunków. Wybierane są jednak te najszybciej rosnące, a więc między innymi berberysy, laurowiśnia, żywopłot z ostrokrzewu czy bukszpanu wiecznie zielonego. Jakie krzewy na żywopłot wybrać spośród mniej popularnych gatunków? W tym wypadku świetnie sprawdzają się głóg jednoszyjkowy, tawuła czy ałycza.

Jakie drzewa liściaste i iglaste nadają się na żywopłot?

W przeciwieństwie do krzewów drzewa mają zarówno pień, jak i koronę, a w związku z tym tworzone z nich żywopłoty mogą być wyższe i solidniejsze. Jakie rośliny na żywopłot spośród drzew sprawdzą się najlepiej? 

Jeśli chodzi o drzewa iglaste, to świetnym wyborem będą modrzew, który rośnie szybko i jest stosunkowo tani, efektowna choina kanadyjska czy świerk pospolity. Wśród drzew liściastych wykorzystywanych powszechnie w formie żywopłotu sprawdzają się na przykład buk zwyczajny, lipa drobnolistna czy też klon tatarski.

Żywopłot zimozielony - jakie rośliny wybrać?

Rośliny zimozielone to rośliny, które zachowują swój kolor i formę przez cały rok. Zrzucają one liście stopniowo i w podobnym tempie wypuszczają  nowe, a w związku z tym przez cały rok prezentują się efektownie. W przypadku żywopłotów z roślin zimozielonych ważne jest przede wszystkim to, że przez cały rok stanowią ogrodzenie i akustyczną barierę. Stanowiąc więc idealny wybór dla osób żyjących na terenach miejskich, pochłaniając przy okazji część zanieczyszczeń.

Do popularnych roślin zimozielonych należą na przykład świerki, które rosną szybko, są odporne na mróz i nie wymagają zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnym wyborem są również cyprysiki, które w ciągu półtora roku mogą urosnąć nawet do trzech metrów wysokości czy łatwe w uprawie cisy.