Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujących w Polsce. Najlepiej czuje się na terenach wilgotnych i w szklarniach, a zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe, drążą podziemne korytarze. W pewnych kwestiach jest więc pożyteczny, ponieważ dzięki swojemu trybowi życia spulchnia glebę, a także zwalcza szkodniki glebowe. Jest to jednak koniec listy jego zalet, ponieważ sam bywa szkodnikiem. Jak wygląda turkuć podjadek, czy jest groźny i jak sobie z nim radzić? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na jego temat.

Turkuć podjadek - jak wygląda?

Jako jeden z największych owadów żyjących w Polsce turkuć podjadek osiąga spore wymiary, ponieważ jego długość dochodzi nawet do 6 centymetrów. Jego ciało jest długi i masywne, a najczęściej ma kolor brunatnobrązowy lub brunatnorudy, przy czym plamy są dość nieregularne. Charaketryzuje się również długimi czółkami i dwiema wypustkami na odwłoku, które pozwalają mu znacznie lepiej orientować się w podziemnych tunelach.

Owad ma bardzo masywną przednią parę odnóży o charakterze grzebykowatym. Służy mu ona do kopania i grzebania w ziemi. Jego skrzydła są proste, sięgają poza odwłok i są bardzo sotro zakończone, ale korzysta z nich najczęściej w okresie godowym. Sam lot jest bardzo ociężały i można wówczas usłyszeć charakterystyczne cykanie. Turkuć podjadek żyje około czterech lat, a w ciągu roku rozwija się tylko jedno pokolenie.

Larwy i dorosłe osobniki zimują w glebie, a samica składa składa jaja na przełomie czerwca i lipca. Zazwyczaj jest ich kilkaset i są składane w ziemi na głębokości od dziesięciu do dwudziestu centrymetrów. Dorosłe osobniki osiągają dojrzałość dopiero po dwóch latach, a przez całe swoej życie tworzą sieci tuneli podziemnych, które mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów i najczęściej znajdują się na głębokości około pięciu centymetrów.

Czym żywi się turkuć podjadek?

Owady te nie są szczególnie lubiane przez działkowców, ogrodników i rolników, ponieważ mogą znaczącą uszkodzić uprawy. Turkuć przemieszcza się pod ziemią, podgryzając korzenie, bulwy i kłącza, przez co może doprowadzić do niszczenia roślin. O ile jeden owad reprezentujący ten gatunek może funkcjonować na danym terenie niezauważony, o tyle duża ilość owadów doprowadza do widocznych i odczuwalnych szkód.

Rośliny najczęściej obumierają nie wskutek jedzenia ich przez turkucia, ale przez wydrążone przez niego tunele. Jeśli zaś chodzi o stały jadłospis tych owadów, to najchętniej jedzą one dżdżownice, pędraki, większe od siebie owady, chrabąszcze i ślimaki. Pod tym względem może więc stanowić wsparcie dla upraw, ponieważ usuwa wiele różnych szkodników.

Turkuć podjadek - ugryzienie

Turkuć podjadek jest owadem dość powszechnym w Polsce, ale ze względu na jego tryb życia, ludzie rzadko go widują. Wśród entuzjastów tego owada znajdują się nawet tacy, którzy tworzą specjalne farmy na podobieństwo tych mrówczych i z pasją podglądają powstające pod ziemią tunele. Bliskie spotkanie z turkuciem podjadkiem może być nie tylko bolesne, ale również niebezpieczne.

Dotkliwe może być już same podrapanie masywnymi przednimi odnóżami, ale w przypadku ugryzienia ryzyko jest znacznie większe. Owady te mogą bowiem przenosić obecne w ziemi pałeczki tężca, który jest chorobą zakaźną i w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do zaburzeń funkcjonowania układu autonomicznego czy zaburzeń rytmu serca.

Turkuć podjadek - zwalczanie

Rolnicy, ogrodnicy i działkowcy, którzy namierzyli w glebie turkucia podjadka, mają do dyspozycji kilka sposobów na poradzenie sobie ze szkodnikiem. Jednym z najsłynniejszych jest stosowanie specjalnych pułapek, dzięki którym duże owady można wyłapać. Już w listopadzie warto wykopać w glebie doły o głębokości i szerokości 40 centymetrów w kilku różnych miejscach w ogrodzie.

Doły te nalezy wypełnić obornikiem bydlęcym lub końskim, a na wierzchu posypać je cienką warstwą podłoża. Aby później łatwiej zlokalizować pułapki, warto powtykać w nie patyki. Trik w tym wypadku polega na tym, że turkucie podjadki w okresie zimowym poszukują schronienia w oborniku, dlatego w cieplejsze zimowe dni można wykopać obornik wraz z ukrywającymi się tam turkuciami. W sezonie obornik koński można również umieścić w otwartych pojemnikach i zakopać pod ziemią.

Regularne przekopywanie gleby przy użyciu glebogryzarki pomaga zlikwidować nie tylko turkucia podjadka, ale również inne szkodniki żyjące w glebie. Jeśli teren jest mniejszy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać szpadla. Naturalnymi wrogami turkucia są jeże i ptaki, dlatego warto stworzyć w ogrodzie warunki, za którymi przepadają te zwierzęta, a wówczas populacja turkucia znacznie się zmniejszy.

Jeśli jednak jest to problem na większą skalę, to warto zainwestować w specjalne granulaty, które miesza się z ziemią. Jeśli chodzi o mniej inwazyjne sposoby na te owady, to warto zastanowić się nad posadzeniem roślin, które działają na nie odstraszająco. Należą do nich na przykład macierzanki, szałwie czy korona cesarska. Owady te nie przepadają również za roztworem z olszy czarnej, którym podlewa się najbardziej narażone miejsca.