Apartament jak w Nowym Jorku - podstawowe zasady urządzania wnętrz

Styl nowojorski doczekał się już kilku odmian, na przykład wersji loftowej, w której znajdziesz intensywne kolory, takie jak czerwień czy granat, nawet na ścianach. Jednak w klasycznym wydaniu styl nowojorski opiera się na palecie stonowanych barw, głównie szarościach i beżach. W tych aranżacjach sprawdzi się również klasyczna biel i czerń.

Niezależnie od typu pomieszczenia wystrój w tym stylu opiera się na ponadczasowych elementach, które pomimo zmian trendów zawsze pozostają w dobrym guście. Dzięki nim powstanie baza, którą uzupełnisz dodatkami, ale pamiętaj - mają one jedynie dopełniać aranżację, być kropką nad i.

Pokój powinien być wyposażony w eleganckie meble, najlepiej z drewna z widocznym rysunkiem słojów, elementy w kolorze złotym i srebrnym, a także pikowane materiały. Bardzo ważną rolę odgrywa centralny punkt, który rzuca się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia. Może nim być bogato zdobione lustro lub masywny stół.

Styl nowojorski - jak dobrać meble i tkaniny?

W jadalni inspirowanej stylem nowojorskim powinny znaleźć się typowe meble - wygodne, obite materiałem krzesła lub fotele, a także efektowny stół, najlepiej szklany, lustrzany lub drewniany. Co ciekawe, dobrej jakości meble nie muszą stanowić kompletu, powinny jedynie do siebie pasować. Mile widziane są dodatkowe dekoracyjne konsole czy stoliki pomocnicze - pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, wnętrze nie może bowiem sprawiać wrażenia zagraconego.

Kolejnym, równie ważnym elementem wystroju w stylu nowojorskim są masywne zasłony - jeśli urządzasz wnętrze klasyczne, wybierz szary materiał, jednolity lub ze stonowanymi wzorami.

Styl nowojorski doskonale sprawdzi się też w przypadku, gdy salon i jadalnia to w Twoim domu stanowią wspólną przestrzeń. Spójność wystroju tych wnętrz podkreślisz za pomocą jednolitej kolorystyki, a także podobnych mebli. Powieś te same zasłony we wszystkich oknach, a do miękkich, pikowanych krzeseł przy stole nawiąż za pomocą podobnej sofy, z dużą liczbą poduszek utrzymanych w stonowanych kolorach.

Jak dobrać dodatki do wnętrza w stylu nowojorskim?

Wnętrza w stylu New York są wysmakowane, a każdy element ich wystroju ma znaczenie. Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie zrezygnować z dekoracji - powinny one jednak być przemyślane i spójne z resztą aranżacji. Zdecyduj się na metalowe zdobienia na dodatkach: ramkach, wazonach, misach (nawiązujące na przykład do metalowych nóg stołu).

Niezwykle ważne jest też to, co powiesisz na ścianie. Obrazy powinny oddawać nastrój Nowego Jorku - najodważniejsi decydują się nawet na fototapetę z panoramą miasta. W subtelniejszej wersji możesz powiesić na ścianach pojedyncze obrazy czy plakaty, najlepiej czarno-białe, przedstawiające charakterystyczne budynki czy osoby kojarzące się z Ameryką, na przykład obraz Marilyn Monroe. Domowa galeria, nawet niewielka, doda wnętrzu przytulności i podkreśli jego klasę.

Bardzo ważne jest oświetlenie, które powinno dzielić pomieszczenie na części. Postaw więc nie tylko na lampy sufitowe (nad stołem, wyznaczające część jadalną), lecz także inne lampy - duże, stojące lub małe na stolikach (w innych częściach jadalni). Nie zapominaj także o bardzo pożądanych w stylu nowojorskim lustrach. Świetnie sprawdzą się one jako ozdoba ścienna, która dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie.

Zobacz także:

Folklor polski i amerykański w domu u stóp Bieszczad
Sypialnia w stylu soft-loft - sprawdź, jak ją zaaranżować!