Truskawka to najpopularniejszy owoc jagodowy w Polsce. Stanowi dodatek do wielu deserów i wypieków, ale bywa droga, dlatego wiele osób decyduje się na uprawę truskawek we własnym zakresie. Jak się okazuje, można to robić nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również w doniczkach. Jakie warunki trzeba zapewnić truskawkom, kiedy je sadzić i co jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem się tego zadania? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Gdzie posadzić truskawki?

Przyjęło się, że sadzonki truskawek dobrze rosną niemal w każdej glebie, ale najlepsze plony uzyskiwane są, kiedy truskawki będą uprawiane w żyznym, przepuszczalnym podłożu o dużej zawartości próchnicy i odrobinę kwaśnym odczynie pH.

Nie powinno się ich sadzić w zagłębieniach terenu, ponieważ jest tam zbyt duże ryzyko wystąpienia zastoisk mrozowych, co bardzo niekorzystnie na nie wpływa. Drugim miejscem, którego w tym wypadku warto unikać, są zbocza, ponieważ obfite deszcze mogłyby podmywać krzewy.

Jak sadzić truskawki?

W tym wypadku wiele prac trzeba wykonać w ogrodzie jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia. Ważne jest to, aby odchwaścić glebę, a przede wszystkim usunąć tak zwane chwasty stałe. Jeśli jest ich zbyt wiele, a prace wymagałyby zbyt wielkiego nakładu pracy, można użyć herbicydów. Ten etap jest bardzo istotny, ponieważ pozostawione lub niedokładnie usunięte chwasty będą po zasadzeniu truskawek odrastały silniejsze, co przełoży się na mniejsze plony.

Jesienią w roku poprzedzającym sadzenie warto nawozić glebę obornikiem lub odkwaszonym kompostem. Jeśli zaś chodzi o najlepsze przedplony, to sprawdzą się wszystkie rośliny motylkowe, za to koniecznie trzeba unikać warzyw kapustnych, malin, marchwi czy trawy.

Sadzonki truskawek powinno się sadzić w rzędach o rozstawie około 50 centymetrów i odległości 40 centymetrów w samym rzędzie, przy czym sam pęczek wierzchołkowy nie powinien znajdować się pod ziemią, a ziemię wokół trzeba delikatnie ugnieść, żeby powstało małe wgłębienie. Roślina powinna być regularnie podlewana aż do czasu ukorzenienia się, a po czterech latach należy zmienić stanowisko truskawek, aby wciąż dawały dużo owoców. 

Kiedy sadzić truskawki?

Termin w tym wypadku jest zależny od rodzaju sadzonek. W sklepach najczęściej można kupić sadzonki w doniczkach, które sadzi się latem albo wiosną. Sadzonki zielone, które najczęściej wykopywane są wiosną przed dostarczeniem ich do klienta, należy sadzić do końca kwietnia.

Jeśli zostały wykopane jesienią, to powinno się je zasadzić najwcześniej w połowie września. Sadzonki frigo są wykopywane zimą, a następnie przechowuje się je w chłodni. Powinno się je sadzić od maja do połowy czerwca po uprzednim rozmrożeniu w chłodnym miejscu, co zajmuje około dwóch dni.

Jak pielęgnować truskawki?

Ze względu na płytki system korzeniowy truskawek wymagają one częstego podlewania. Gleba powinna być nieustannie wilgotna zaraz po posadzeniu, kiedy rośliny się ukorzeniają, a także od okresu kwitnienia do momentu zbiorów. Podlewanie jest konieczne również w drugiej połowie lata, kiedy zawiązują się pąki kwiatowe na rok kolejny. Podlewanie zawsze powinno odbywać się wcześnie rano albo wieczorem.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku truskawek jest regularne odchwaszczanie terenu w sposób mechaniczny, a więc bez korzystanie z herbicydów. Chwasty powinny być usuwane bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić korzeni truskawek. Rośliny wymagają również nawożenia uniwersalnymi mieszankami nawozowymi lub nawozami mineralnymi.

Jak przechowywać truskawki w okresie zimowym? Powinno się je przykryć agrowłókniną lub kopcami ze słomy, ponieważ większość odmian nie jest szczególnie odporna na mróz.

Uprawa truskawek w doniczkach - wszystko, co musisz wiedzieć

Truskawki w doniczce lub truskawki wiszące to alternatywa dla tych, którzy nie dysponują przydomowymi ogrodami. W tym wypadku warto wybierać prawidłowe odmiany, które powtarzają kwitnienie. Gatunki odpowiednie do uprawy w pojemnikach i doniczkach to na przykład Albion, Cupido czy Camara, a z kolei Temptation jest bardzo odporna na mróz.

Ważną kwestią jest wybór odpowiednich doniczek. Te wiszące ułatwiają pielęgnację, a zbiór owoców jest o wiele bardziej komfortowy, ponieważ odbywa się w pozycji wyprostowanej. Wszystkie doniczki powinny być możliwie najlżejsze, ponieważ co roku będą zdejmowane i przenoszone w inne miejsce. Jednocześnie powinny zapewniać roślinie dużo miejsca, a szacuje się, że na jedną roślinę trzeba przeznaczyć doniczkę mniej więcej 4-litrową.

W doniczce powinna się znaleźć żyzna próchnicza ziemia z domieszką keramzytu lub piachu z lekko kwaśnym odczynem pH. Jeśli chodzi o podlewanie, to tak jak w przypadku truskawek uprawianych w ogrodzie, ziemia nigdy nie powinna być sucha. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie moczyć owoców i liści, ponieważ są one podatne na choroby grzybowe.

Każde owocowanie w tym wypadku wiąże się z nawożeniem nawozami potasowymi, ponieważ potas ma wielkie znaczenie dla kwitnienia truskawek. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie pędów przed zimą, a po trzech latach powinno się zmienić zupełnie podłoże.