W ogrodach trwa moda na Daleki Wschód, zwłaszcza na kompozycje utrzymane w japońskim stylu pełne omszonych głazów, żwiru, kamiennych latarenek i wody połyskującej w stawach czy kaskadach. Podpowiadamy jak stworzyć wymarzony ogród japoński.

Jak wyglądają ogrody japońskie?

Ogrody japońskie mają szczególny, wyrafinowany klimat i dla przybysza z Zachodu skrywają w sobie wiele tajemnic. To pomniejszone obrazy natury, w których wszystko urasta do rangi symbolu - kamienie udają skały w żwirowym oceanie, a wijące się ścieżki są niczym cieśniny pomiędzy wyspami. Cichy szmer wody w stawach i kaskadach skłania do kontemplacji. Ale często spotykamy w nich też tak zwane suche strumienie i oczka, czyli przestrzenie wysypane żwirem i ozdobione głazami, symbolizujące fale, nurty, wyspy… Żwir grabi się w rozmaite wzory, uzyskując różne nastroje. Układanie kamieni jest prawdziwą sztuką, a pielęgnacja i kontemplacja żwirowego pejzażu - formą medytacji.

Często jedynym kolorowym akcentem w japońskim ogrodzie są barwy kwitnących krzewów. Zwracają też uwagę stylowe, starannie dobrane detale.Fot. Big Ben in Japan/Flickr

Jak stworzyć japoński ogród?

Aby poczuć w ogrodzie ducha orientu, często wystarczy wprowadzić jeden charakterystyczny element, np. czerwony mostek lub bramę Tori, stylowy pawilon, latarenkę lub po prostu formowaną roślinę. Żaden szczegół nie powinien jednak zbytnio skupiać uwagi patrzącego. Obowiązuje bowiem zasada - mniej znaczy więcej. Japoński ogrodnik musi zapomnieć o jaskrawych barwach, kontrastach, feerii kwitnących bylin i skupić się na zimozielonych różanecznikach, mchach, sosnach, bambusach i trawach ozdobnych. W orientalnym ogrodzie często też brak trawnika - zastępuje go żwir i gatunki okrywowe (niskie trawy ozdobne, macierzanka, mech, karmnik). Aranżacje utrzymane są w stonowanej kolorystyce.

Trudno wyobrazić sobie ogród utrzymany w orientalnym stylu bez klonu japóńskiego – ślicznego krzewu lub niewysokiego drzewka o liściach pięknie przebarwiających się na jesieni. Fot. kanegen/Flickr

Jakie wybrać rośliny do japońskiego ogrodu?

W ogrodach orientalnych rosną gatunki uprawiane w Kraju Kwitnącej Wiśni lub przypominające je wyglądem (np. klony japońskie lub miniaturowe iglaki). Ulubionym materiałem dekoracyjnym są ciemne skały pochodzenia wulkanicznego. W aranżacjach stylizowanych na japońskie warto utrzymać podobną kolorystykę i zdecydować się na szare granity, grafitowe lub srebrno- -rude łupki, których porowata powierzchnia szybko pokrywa się patyną czasu (mchami i porostami), dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie.

W japońskim ogrodzie cichy szmer wody i plusk wodospadu skłaniają do kontemplacji. Fot. mstk east/Flickr

Natomiast charakterystyczne dla japońskich ogrodów kamienne latarenki, wieże (pagody) i misy na wodę najczęściej wykonane są z jasnego piaskowca lub szarego granitu. Głazy i kamienie układamy tak, by wyglądały jak nietknięte ludzką ręką. Znakiem firmowym japońskich ogrodów są jednak malowniczo powyginane drzewa (głównie sosny i inne gatunki iglaste), wyglądające jakby wysmagał je wiatr.

Typowe są również rośliny ukształtowane na kształt bonsai, uprawiane w płaskich donicach. Formowanie doskonale znosi wiele gatunków ogrodowych, np. sosny, klony, trzmieliny, bukszpany, cisy, a nawet rośliny doniczkowe wystawiane na lato na zewnątrz, jak choćby fikusy. Najwygodniej kupić okazy uformowane już przez producenta. Ale można też schwycić za sekator i ukształtować je samodzielnie, choć wymaga to czasu, dyscypliny oraz oczywiście bardzo ostrych nożyc.

Charakterystycznym elementem kompozycji stylizowanych na japońskie są kamienne latarenki, wznisione z jasnego piaskowoca lub szarego granitu. Fot. Bryan/Flickr