Ogród w angielskim stylu to idealna kraina pełna bylin, róż, pozornie opuszczonych zakątków i oczek wodnych połyskujących na tle zielonej murawy. 

Angielskie ogrody kojarzą się z rozległymi przestrzeniami pełnymi doskonale utrzymanych trawników, malowniczych jezior, imitacji ruin. Równie często są to niewielkie ogródki zapewniające gospodarzom spokój i intymność podczas odpoczynku. Z reguły podzielone są żywopłotami lub trejażami (szeregiem drewnianych podpór) na odrębne kameralne części. Te bliżej domu zwykle mają układ geometryczny, a położone nieco dalej - bardziej nieformalny.

Ich nieodłącznym elementem są stylowe meble, rośliny w donicach, kamienne, drewniane lub żeliwne detale, rzeźby, ujęcia wody. Mała architektura ogrodowa jest skromna - ogranicza się do murków, obrzeży rabat czy schodków tonących w zieleni, przeważnie wzniesionych z czerwonej cegły. Styl angielski to propozycja dla miłośników różanych pnączy rozpiętych na pergolach, przęsłach altan, kolumnach ganków.

Klimbingi, ramblery i róże rabatowe słynnego hodowcy Davida Austine’a sadzi się na wielogatunkowych rabatach, pośród bylin i kwiatów jednorocznych ulokowanych tak, by naturalnie się wysiewały, przerastały ścieżki oraz fugi murów, pojawiały się w nieoczekiwanych miejscach. Dumą angielskiego ogrodnika jest też perfekcyjnie utrzymany trawnik.

odmiana Gertrude Jekyll odmiana Cymbeline odmiana Tamora odmiana Windrush

Znakiem firmowym wyspiarskiego stylu są również piękne rabaty. Wyglądają naturalnie - jakby rośliny same się wysiewały. Ale nie dajmy się zwieść pozorom: w tej naturalności nie ma nic przypadkowego. Gatunki dobiera się starannie, tak by w tym samym czasie kwitło kilka okazów, tworząc piękne zestawienia barwne. Kompozycje mają układ amfiteatralny (najwyższe byliny sadzone są z tyłu rabaty, najniższe – z przodu) lub bardziej naturalistyczny.

Drewniane altany i pergole można ozdobić kolorową farbą ogrodową, np. Altax Viva Garden! (na zdjęciu kolor Niebieska Funkia z letniej palety tej firmy). Fot. Altax Viva Garden Bramka opleciona pnącymi różami to znak firmowy ogrodu w angielskim stylu.

Ogrodowym tłem z reguły jest żywopłot z laurowiśni, grabu, buka, cisa lub wysoki ceglany mur. Anglicy są przywiązani do nasadzeń monochromatycznych, w różnych odcieniach jednego koloru. Króluje pastelowa paleta barw pełna romantycznego różu, bieli, błękitu i fioletu, z małą domieszką żółci. Ale ostatnio pojawiają się również ogrody zaaranżowane w gorących odcieniach (czerwony, pomarańczowy, żółty).

Tworząc ogród w angielskim stylu, trzeba też pamiętać o ważnych dla niego detalach: witrażach, rzeźbach, obeliskach.

W dużych ogrodach sadzi się obok siebie dużo roślin tego samego gatunku tak, by stworzyły barwne plamy. Tu królują róże i lawenda.