Wieloletnie gatunki roślin to baza każdego ogrodu. Stanowią jego ozdobę przez cały rok i są tłem dla pozostałych roślin: bylin i gatunków sezonowych. Aby naprawdę dobrze się rozwijały, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki (stanowisko, podłoże) oraz regularnie pielęgnować.

Na co zwrócić uwagę wybierając drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu?

Zanim wybierzemy się na zakupy do szkółki roślin lub centrum ogrodniczego sprawdźmy, jakie warunki panują w naszym ogrodzie. Inne rośliny można posadzić na stanowisku słonecznym, inne w lekko zacienionym, a jeszcze inne w głębokim cieniu.

Ważne jest też to, z jaką w ogrodzie mamy do czynienia glebą (piaszczystą, gliniastą, próchniczną) i jaki jest jej odczyn pH (zasadowy, obojętny czy kwaśny). Istotną sprawą, o której nie można zapomnieć jest czas, jaki będziemy mogli poświęcić na pielęgnację roślin.

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z ogrodnictwem, lepiej postawić na gatunki rodzime, niż na delikatne rośliny pochodzące z cieplejszych regionów Europy. Warto wiedzieć, że rośliny liściaste są zwykle łatwiejsze w pielęgnacji niż iglaste. Poza tym ich ozdobą są nie tylko liście, ale też kwiaty, kolorowe pędy albo kora.

Ognik szkaratny (Pyracantha), fot. Flower Council

Rozmiary drzew - kieruj się wielkością ogrodu

Rośliny to żywe organizmy, które z biegiem czasu potrafią osiągnąć spore rozmiary. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić przy doborze drzew - w dużym ogrodzie z pewnością znajdzie się miejsce dla rozłożystej lipy, orzecha włoskiego, sosny czy świerka.

Bukszpan (Buxus)

Jednak w małym ogrodzie najlepiej sadzić odmiany o wąskich koronach (zwykle z nazwie odmiany pojawia się słowo ‘Fastigiata’), osiągające tylko kilka metrów wysokości oraz szerokości, szczepione na pniu lub tworzące kuliste korony (np. klon ‘Globosum’, surmia bignoniowa ‘Nana’, robinia ‘Umbraculifera’, karłowe odmiany sosen, jodeł czy świerków).

Funkcje krzewów w ogrodzie

Drzewa w ogrodzie dominują, a krzewy to dużo niższe rośliny, które stanowią bariery (żywopłot, podział ogrodu na wnętrza), wypełnienie rabat i tło dla bylin. Wiele gatunków pięknie kwitnie (np. różaneczniki, róże, krzewuszki, żarnowce, hortensje). Część krzewów można strzyc i wykorzystywać do tworzenia żywopłotów, obwódek i zielonych rzeźb (np. bukszpan, cis, ligustr).

Krzewuszka (Weigela)

Zakładając ogród nie można zapominać o tych krzewach, które przebarwiają się jesienią i tworzą w ogrodzie niezwykły barwny spektakl (perukowce, klony palmowe, hortensje, derenie, sumaki) oraz takich, które rodzą owoce przyciągające zimą ptaki.

Hortensja (Hydrangea)

Drzewka i krzewy w pojemnikach - idealne na balkon

Nawet, jeśli nie dysponujemy ogrodem możemy uprawiać karłowe i szczepione drzewka oraz krzewy w dużych pojemnikach czy skrzyniach. Posadzone w żyznej ziemi, regularnie podlewane i osłaniane na zimę przed mrozem będą wspaniałym dodatkiem do kwiatów balkonowych.

 

Autor
Wieloletnie drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....