Właściciele ogrodów i projektanci bardzo chętnie sięgają po trawy ozdobne. Ta grupa roślin znajduje zastosowanie głównie w słonecznych miejscach. Wiele odmian nie sprawia kłopotów w uprawie. Dzięki ogromnej różnorodności można dobrać rośliny zarówno do donicy na tarasie lub balkonie, na małą rabatę oraz do dużego ogrodu.
Urodę traw możemy podziwiać przez cały rok, gdyż wiele gatunków utrzymuje efektowny wygląd nawet przez okres zimowy. Wiosną wypuszczają delikatne źdźbła, a pod koniec lata i jesienią wiele z nich tworzy puszyste kwiatostany. Dzięki delikatnej budowie są doskonałym uzupełnieniem rabat i mogą stanowić tło dla kwitnących bylin i krzewów ozdobnych.
Gdzie sadzić trawy w ogrodzie?
Większość traw ozdobnych lubi słoneczne i suche stanowiska, np. kostrzewy, miskanty, turzyce, kortaderia pampasowa, rozplenica, imperata cylindryczna. Na lekko zacienionych rabatach można sadzić m.in. niektóre odmiany turzyc, kosmatki olbrzymiej, bambusów (np. sasa niska i sasa Veitcha).
Trawy dobrze wyglądają na rabatach mieszanych z bylinami i krzewami. Pasują do roślin tworzących duże ilości kwiatów (jeżówki, rudbekie, astry) i są niezastąpionym towarzyszem dla hortensji. Ładnie wyglądają też obok gatunków sezonowych, które sadzimy każdej wiosny na nowo i są ozdobą do pierwszych przymrozków (np. dalii, werbeny patagońskiej czy szałwii). Sprawdzają się świetnie na wrzosowiskach, w kompozycjach z karłowymi roślinami iglastymi oraz samymi trawami.
Różnorodność gatunków i odmian
Najbardziej popularnym rodzajem wśród traw jest miskant (Miscanthus). Wśród odmian dostępnych w sprzedaży mamy do wyboru rośliny niskie i bardzo wysokie, z których da się tworzyć nawet sezonowe żywopłoty. Wiele odmian ma ciekawie zabarwione liście (np. ‘Giraffe’, ‘Cosmopolitan’, ‘Variegatus, ‘Zebrinus’). Kupując miskanty do ogrodu warto sprawdzić wymagania rośliny, mrozoodporność i jej ekspansywność – niektóre odmiany mogą się silnie rozrastać.
Ciekawą grupą traw są turzyce (Carex). Odmiany tworzące niskie, zwarte kępy nadają się na rabaty i do uprawy w donicach. Wiele turzyc ma cienkie źdźbła o rdzawym zabarwieniu (np. turzyca włosista, turzyca Dalla, turzyca Buchanana, turzyca biczykowata ‘Coca Cola’).
W uprawie od kilku lat coraz częściej pojawiają się interesujące odmiany rozplenic (Pennisetum). To jedna z wdzięczniejszych traw, która tworzy średniej wysokości kępy zielonych lub bordowych liści. Jej największą ozdobą są duże, puszyste kwiatostany przypominające szczotki do butelek.
Bardziej doświadczeni ogrodnicy chętnie sięgają również po przepiękną kortaderię pampasową, która w cieplejszych regionach Polski może osiągać nawet 3 m wysokości. Ostatnio nie brakuje też amatorów bambusów, które pasują do ogrodów w stylu orientalnym; szerokie liście mają rośliny z rodzaju Sasa, a duże rozmiary (nawet kilka metrów wysokości) osiągają bambusy z rodzaju Plejoblastus.