Uprawiane w domach rośliny doniczkowe sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne i przyjazne. Zieleń liści przełamuje modną szarość i delikatny beż. Dzięki niektórym gatunkom poprawia się także nasze samopoczucie, bo oczyszczają powietrze.

Podobnie, jak przy doborze roślin do ogrodu, przy zakupie sadzonek do domu trzeba brać pod uwagę kilka ważnych aspektów: stanowisko, możliwość częstej pielęgnacji i styl wnętrza.

Stanowisko: słoneczne lub zacienione

Najważniejsze jest miejsce, w którym chcemy ustawić rośliny: większość gatunków roślin doniczkowych przeznaczonych do wnętrz najlepiej rozwija się i kwitnie w miejscach słonecznych (np. kaktusy, sukulenty, drzewka cytrusowe, oliwka) lub lekko zacienionych (np. storczyki, fikusy, sansewierie). Są jednak i takie, które dobrze dają sobie radę w cieniu (np. bluszcz, zamiokulkas, filodendron, skrzydłokwiat lub paprocie).

fot. Flora Dania

Jak dobrać odpowiednią doniczkę?

W domu roślinie trzeba zapewnić odpowiednią osłonkę. Musi ona być stabilna i zapewniać jej odpowiednie warunki do wzrostu (wielkość dopasowana do siły wzrostu uprawianego gatunku), pasować do pokroju rośliny, kształtu jej liści i barwy kwiatów, a także dobrze się komponować ze stylem wnętrza całego domu.

Sukulenty lubią miejsca słoneczne i nie trzeba ich często podlewać. fot. Pixabay

Rośliny łatwe lub trudne w uprawie

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z uprawą roślin lub mamy mało czasu na ich pielęgnację, wybierajmy wolno rosnące i łatwe gatunki, które nie są wrażliwe na przeciągi, zmiany temperatury oraz nie potrzebują częstego podlewania czy nawożenia.

Aloes (Aloe vera), fot. Flora Dania

Gatunki łatwe w uprawie to aloes, kaktusy, draceny, grubosz drzewiasty (zwany popularnie drzewkiem szczęścia), nolina, scindapsus, sansewieria, zamiokulkas i zielistka. Więcej kłopotów mogą przysparzać bardziej wrażliwe, choć niezwykle efektowne storczyki, uprawiane w okresie Bożego Narodzenia gwiazdy betlejemskie (poinsecja) i miniaturowe cyprysiki, cyklameny, anturium, azalie do uprawy w domach lub kalatea.

Gwiazda betlejemska to delikatna roślina, która nie znosi chłodu i przeciągów. fot. Stars of Europe

Kwiaty na raz, czy na lata?

Przy zakupie zawsze dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas gatunek nie potrzebuje okresu spoczynku i przeniesienia do chłodnego miejsca na okres zimowy. Taką rośliną jest aukuba, zwartnica, araukaria, kaktus wielkanocny, agawa, nefrolepis, cissus lub daktylowiec.

Kaktusy i sukulenty dobrze wyglądają w ceramicznych osłonkach. fot. Flora Dania

O czym trzeba pamiętać - codzienna pielęgnacja roślin doniczkowych

Roślina to żywy organizm, który nie tylko rośnie, ale także może chorować lub być atakowany przez szkodniki (należy je regularnie kontrolować). Poza podlewaniem i stosowaniem nawozów, nie można zapominać o przesadzaniu zbyt mocno rozrośniętych egzemplarzy, zraszaniu liści niektórych gatunków, myciu liści oraz usuwaniu przekwitłych kwiatów i innych uschniętych fragmentów rośliny.

Zobacz także:

Uprawa kaktusów w okresie zimowania
Gerbera - doniczkowa i w wazonie
Pierwsze kwiaty na taras - rośliny cebulowe

Autor
Uprawa roślin doniczkowych - porady dla początkujących
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....