Wybierając rośliny do domu, nie możemy kierować się jedynie ich wyglądem. Musimy uwzględnić ich wymagania, pielęgnację, a przede wszystkim upodobania co do światła. Podpowiadamy, gdzie ustawić rośliny w mieszkaniu, by dobrze się rozwijały.

Ustawienie roślin w mieszkaniu - światło

Słońce wędruje po niebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara - od wschodu do zachodu. Do kwiatów stojących na parapecie okna północnego dociera najmniej światła. Rośliny na południowym parapecie toną w słońcu przez cały dzień.

Okna południowe i zachodnie wystawione są na bardzo silne oddziaływanie promieni słonecznych, północne natomiast mogą przez cały dzień pozostawać w chłodzie i cieniu. Najlepsza jest wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia, dobra - wschodnia i zachodnia.

Odpowiednie stanowisko dla roślin

Zasadniczo kwiaty doniczkowe możemy podzielić na trzy grupy - lubiące cień, kochające słońce i te, które dobrze rosną na każdym stanowisku. Kupując rośliny, warto pamiętać, że każda z nich ma swoje własne wymagania co do ilości niezbędnego światła.

hibiskus   ananas   grubosz
Hibiskus   Ananas   Grubosz

W różnych częściach mieszkania panują różne warunki świetlne. Intensywność oświetlenia maleje w miarę oddalania się od okna. W odległości 2 m od okna maleje 4-krotnie, 3 m od okna - 9-krotnie, a już 4 m od okna - 16-krotnie.

kaktusy   kaktusy   kaktusy
Kaktusy uwielbiają silne słońce - na południowym parapecie będą więc czuły się znakomicie.

Jakie kwiaty ustawić w miejscu słonecznym?

Słoneczny parapet w południe może być najgorętszym miejscem w domu. W takich warunkach dobrze rosną tylko nieliczne rośliny. Tu możemy sadzić wszystkie rośliny światłolubne oraz dobrze znoszące suszę. Należy do nich większość gatunków kaktusów i innych sukulentów - m.in. wilczomlecze, aloesy, grubosze, agawy i żyworódki (kalanchoe), a także ozdobny ananas i hibiskus, róża chińska - jednak w przypadku tych dwóch roślin lepiej unikać pełnego słońca.

Jakie kwiaty do zacienionych miejsc?

Trudniej dobrać rośliny na miejsce zacienione. Najlepiej rosną w nim rośliny cieniolubne, a tych jest niestety niewiele. Zaliczamy do nich m.in. zielistkę, paprocie, palmy, skrzydłokwiat, domowe pnącza - cissus, scindapsus i bluszcz oraz ostatnio bardzo modny zamiokulkas zamiolistny.

platycerium   skrzydłokwiat   zamiokulkas zamiolistny
Platycerium   Skrzydłokwiat   Zamiokulkas zamiolistny

Rośliny te mogą stać w miejscach dość ciemnych, gdzie inne gatunki wyciągają się lub tracą liście. Niestety nie ma roślin, które będą rosły w pomieszczeniach bez światła słonecznego.