Dracena, polyscias, pachira i nolina to cztery najpopularniejsze i dobrze znane domowe "drzewa". Są nie tylko dekoracyjne, ale też pożyteczne, bowiem bardzo efektywnie filtrują powietrze. To egzotyczne gatunki, jednak doskonale rosną w naszych mieszkaniach.
Dracena wnosi do wnętrz powiew egzotyki. Wygląda niczym najprawdziwsza palma o sztywnych, wyprostowanych pędach i długich liściach, przypominających ostro zakończone miecze.
Polyscias to małe tropikalne drzewko z licznymi pniami i z masą okrągłych lub pierzastych liści (niektórym kojarzą się z pietruszką).
Nolina jest najbardziej "zwariowana" - pióropusze jej zielonych liści są jak fryzura po nieudanej trwałej ondulacji, a zgrubiały pęd przypomina nogę słonia.
Domowe egzotyczne drzewa: nolina (IV), pachira (III), dracena (II), polyscias (I) |
Tło dla zieleni
Ogromną zaletą tych roślin jest fakt, że wyglądają atrakcyjnie przez cały rok. Skomponowana z nich domowa dżungla może mieć najróżniejsze kształty, rozmiary i odcienie. Najlepszym dla niej tłem są jasne barwy, które doskonale podkreślają wyrazisty pokrój i kolor roślin. Każda z nich w pojedynkę z powodzeniem może być ozdobą, ale najlepiej prezentują się w grupie. Mogą być tradycyjnie ustawione na parapecie czy podłodze w pokoju.
Oryginalnym pomysłem jest posadzenie ich w wiszących doniczkach - wtedy będziemy je oglądać z zupełnie innej perspektywy. Pamiętajmy, że wszystkie opisywane gatunki są długowieczne. Małe rośliny ze sklepu mają pokrój miniaturowych krzewów lub drzewek, ale z wiekiem mogą osiągać znaczne rozmiary.
Dracena, polyscias, pachira i nolina - zasady pielęgnacji
Egzotyczna czwórka jest stosunkowo łatwa w uprawie, a ogólne zasady pielęgnacji tych roślin można zamknąć w kilku punktach:
- światło - lubią jasne miejsca, ale oddalone od bezpośrednich promieni słonecznych; słabe oświetlenie spowoduje blaknięcie liści i wyciąganie pędów
- woda - ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra, w podstawce lub osłonce nigdy nie może zalegać woda
- nawóz - w sezonie należy je zasilać raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych, w zimie nie trzeba nawozić
- liście - spryskiwać wodą, przecierać z kurzu wilgotną ściereczką, nie stosować nabłyszczaczy.
Domowe drzewa ustawione w grupie stworzą mały ekosystem i specyficzny mikroklimat w mieszkaniu. Badania przeprowadzone przez NASA dowodzą, że wiele domowych roślin doniczkowych to efektywne zielone filtry. Nie tylko absorbują dwutlenek węgla i wzbogacają powietrze w wilgoć, ale także mają zdolność pochłaniania szkodliwych związków (między innymi trichloroetylenu, benzenu, toluenu, ksylenu) często wydobywających się z elementów budowlanych, domowego sprzętu elektronicznego, tapet, wykładzin i środków czystości.
Ponadto zbawiennie wpływają na naszą psychikę, tworząc pełną pozytywnej energii oazę, szczególnie potrzebną w miejskim zgiełku. Dzięki nim możemy się wyciszyć i odpocząć.