Pełnia wiosny to idealny moment na obsadzenie tarasu czy balkonu kwiatami w doniczkach. Przyjemniej będzie odpoczywać, gdy stworzymy otoczenie pełne kolorów i dobrej energii. Zamiast klasycznych pelargonii, surfinii i lobelii na ten sezon proponujemy gatunki mniej popularne, ale równie piękne.

Doniczkowy ogród może kwitnąć przez cały sezon jeżeli zadbamy o to, by wymieniać przekwitłe wiosenne kwiaty na rośliny, których pełen rozkwit przypada w czasie wakacji, a następnie, kiedy i tych uroda przeminie, wymienić je na jesienne piękności. Do kolorowych kwiatów dołóżmy rośliny o dekoracyjnych liściach - stworzą całoroczne tło i staną się stałym elementem tej zmiennej kompozycji. Doskonale zdarzą egzamin gatunki zimozielone, jak bukszpany czy iglaki. Także zioła będą się ładnie prezentować przez długie miesiące.

Hortensje ogrodowe   Bratki, kwitnące wiosną
Hortensje ogrodowe, wbrew swojej nazwie, doskonale nadają się do doniczek. Kwitną od późnej wiosny, przez całe lato, aż do początku jesieni. Lubią słońce, obfi te podlewanie oraz nawożenie.   KWITNĄCA WIOSNA
Bratki są uniwersalne, łatwe w pielęgnacji i ponadczasowe. Co roku pojawiają się ich nowe odmiany, np. malutkie bratki hiemialis (wyjątkowo odporne na niskie temperatury) czy orchideiflora o olbrzymich pastelowych kwiatach. Lubią jasne stanowisko, najlepiej półcień. Kwitną obficie od początku kwietnia do końca maja, a niektóre odmiany nawet do czerwca.

Już kilka ciekawych, odpowiednio wyeksponowanych pojemników z roślinami stworzy kwiatową rabatę, ogród w miniaturze, będący mozaiką kształtów, kolorów i zapachów. Radzimy jednak ograniczyć się do kilku kolorów i kształtów, by nie powstało wrażenie chaosu. Ciemniejsze zakątki tarasu czy balkonu rozjaśnią amarantowe kwiaty fuksji, różowe niecierpki czy powabny tytoń. Zaś w słońcu będą czarować kolorowe pomponiaste hortensje, radosne gazanie, margerytki czy afrykańskie stokrotki.

ABC pielęgnacji

Gatunki obficie kwitnące wymagają regularnego podlewania (najlepiej wieczorem, w czasie lata nawet codziennie tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne) i intensywnego zasilania (najlepiej nawozem do roślin kwitnących o dużej zawartości potasu lub wolnorozkładającym nawozem w granulkach o spowolnionym działaniu). Systematyczne usuwanie zwiędłych i uschniętych liści oraz przekwitających kwiatów jest bardzo ważne, zapobiega bowiem pojawianiu się chorób i przedłuża kwitnienie.

Kwitnące rośliny cebulowe są kwintesencją lata   Trawa i żurawka przezimują w doniczkach, papryczka musi trafić do domu przed pierwszymi przymrozkami.
CEBULOWE LATO
Kwitnące rośliny cebulowe są kwintesencją lata. To typowe rośliny ogrodowe, jednak doskonale sprawdzą się w uprawie w pojemnikach. Można je zasadzić nawet późną wiosną, by wyrosły kolorowe lilie, kalie, mieczyki i dalie. Trzeba je obficie podlewać i zasilać, a po przekwitnięciu cebulki i bulwy należy wykopać i w suchym miejscu przechować do wiosny.
  NASTROJOWA JESIEŃ
Filigranowe owoce papryczek ozdobnych są jadalne, ale piekielnie ostre. Dopełnij kompozycję szablastymi źdźbłami trawy ozdobnej (kostrzewy lub turzycy) i purpurowymi liśćmi delikatnej żurawki. Trawa i żurawka przezimują w doniczkach, papryczka musi trafić do domu przed pierwszymi przymrozkami.

Pamiętaj, że rośliny światłolubne (np. pelargonia, surfinia, gazania, heliotrop, osteospermum) będą słabiej kwitły w zacienionym miejscu. Natomiast półcień lubią takie gatunki jak: begonia, bluszcz, fuksja, niecierpek, tytoń - intensywne słońce im szkodzi. Na szczęście rośliny w donicach można bez problemu przestawić. Jeśli zaczną marnieć ze względu na złe warunki świetlne, znajdźmy lepsze dla nich miejsce.