Mimo że Lucky Bamboo pochodzi z dalekiego Tajwanu, można go kupić wszędzie. Swoją niezwykłą popularność zyskał dzięki zakręconym łodygom oraz łatwości pielęgnacji. Podobno także przynosi szczęście… i wbrew obiegowej opinii - wcale nie jest bambusem.

Szczęśliwy Bambus (ang. Lucky Bamboo) na pierwszy rzut oka jest prawie nie do odróżnienia od bambusa, jednak pomimo swojej nazwy oraz podobieństwa, wcale nim nie jest. Jego prawidłowa nazwa to dracena sandera, inaczej smokowiec (łac. Dracaena sanderiana). Sama nazwa dracena pochodzi od gr. drakania - smoczyca.

Lucky Bamboo   Lucky Bamboo
Uwaga! Jak głosi chiński przesąd nie wolno odłamywać zielonych odgałęzień Szczęśliwego Bambusa, gdyż odbieramy wtedy roślinie jej pozytywną moc. 

Lucky Bamboo w Feng Shui

Szczęśliwy Bambus pochodzi z południowej Azji, gdzie prawie od czterech tysiącleci jest symbolem szczęścia. W języku chińskim nazywany jest Fu Gwey Zhu, co znaczy: bogactwo, energia, bambus. Symbolikę tej rośliny często wykorzystuje się w praktykach Feng Shui.

Liczba łodyg Szczęśliwych Bambusów ma swoje symboliczne znaczenie w chińskiej tradycji:
  • 3 łodygi dają szczęście,
  • 5 łodyg przynosi bogactwo,
  • 7 łodyg zapewnia zdrowie,
  • 21 łodyg to połączenie wszystkich dobrodziejstw - szczęście, bogactwo i zdrowie.

Należy unikać zestawiania razem 4 łodyg, gdyż w języku chińskim słowo "cztery" brzmi bardzo podobnie do słowa "śmierć".

Lucky Bamboo uważany jest za idealny przykład żywiołu drewna połączonego z żywiołem wody. Jego łodygi nierzadko są przewiązane czerwoną wstążką, która symbolizuje żywioł ognia - ma pozytywny wpływ na przepływ energii. Wierzy się, że roślina wytwarza pozytywną energię chi, gdyż doskonale rośnie nawet w warunkach, w których inne rośliny szybko marnieją.

Lucky Bamboo Szczęśliwy Bambus   Lucky Bamboo Szczęśliwy Bambus
Podstawowym warunkiem dla prawidłowego wzrostu Lucky Bamboo jest zapewnienie wody i dostępu do światła dziennego.    21 łodyga to połączenie wszystkich dobrodziejstw - szczęście, bogactwo i zdrowie.

Zakręcona uprawa

Powyginane pędy Szczęśliwego Bambusa to efekt specjalnej uprawy, rosnąc naturalnie są idealnie proste. Uzyskanie wygięć wymaga sporo cierpliwości (trwa ono od kilku do kilkunastu miesięcy). Aby pędy uzyskały taki charakterystyczny kształt, pojemnik z rośliną jest wielokrotnie przekręcany w kierunku źródła światła. Im częstsze zmiany pozycji, tym bardziej wymyślna forma pędów.

W Azji Lucky Bamboo kupuje się je zwykle jako prezent do nowego domu, nowej pracy oraz na powitanie chińskiego Nowego Roku. Najczęściej spotyka się młode rośliny, mające kilkadziesiąt centymetrów wysokości, zanurzone w pojemniku z wodą (uprawa hydroponiczna, tj. w samej wodzie z płynnymi odżywkami, bez typowego podłoża).

Wierzchołki pędów zwykle są pokrywane woskiem, aby nie wysychały podczas długiego transportu. Przycięty główny pęd już nie urośnie, będą się rozrastać tylko pędy boczne, pokryte liśćmi podobnymi do szerokich źdźbeł trawy.

Można spotkać odmiany o zielonych liściach. Czasem jednak w sprzedaży pojawia się odmiana Gold o liściach z szerokimi żółtozielonymi brzegami oraz White o prawie białych brzegach liści.

Lucky Bamboo Szczęśliwy Bambus   Lucky Bamboo Szczęśliwy Bambus
Szczęśliwy Bambus (ang. Lucky Bamboo) na pierwszy rzut oka jest prawie nie do odróżnienia od bambusa, jednak pomimo swojej nazwy oraz podobieństwa, wcale nim nie jest. 

Lucky Bamboo to roślina dla opornych - pielęgnacja

Szczęśliwy Bambus to idealna propozycja dla początkujących i zabieganych domowych ogrodników. Doskonale rośnie w każdych warunkach i jest odporna na większość zaniedbań. Niestety, jak każda roślina, nie jest niezniszczalny. Można ją uprawiać w doniczce z ziemią lub w naczyniu wypełnionym wodą (hydroponika).

Podstawowym warunkiem dla prawidłowego wzrostu Szczęśliwego Bambusa jest zapewnienie wody i dostępu do światła dziennego. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle w temperaturze pokojowej. Zarówno zbyt mocne, jak i zbyt słabe nasłonecznienie powoduje żółknięcie liści.

Woda bezpośrednio z kranu nie nadaje się, gdyż zawarty w niej chlor bardzo szybko powoduje żółknięcie liści. Podlewać najlepiej wodą odstałą, wcześniej przegotowaną. W uprawie hydroponicznej łodygi powinny być zanurzone do wysokości 2-5 cm, a wodę trzeba wymieniać raz na dwa tygodnie.