Wystarczy jeden krzew hortensji obsypany ogromnymi kulami białych, różowych czy niebieskich kwiatów, aby każdy ogród, taras, balkon lub parapet nabrały niezwykłego uroku. Dekoracyjna hortensja potrafi czynić cuda.

Hortensja czyli, wodny krzew

Jej owoce przypominają naczynie na wodę. Stąd też łacińska nazwa hortensji - Hydrangea - którą można przetłumaczyć jako wodny krzew. Określenie to nie jest dalekie od prawdy, hortensje bowiem rzeczywiście wodę lubią. Do prawidłowego rozwoju potrzebują jej sporo. Od wiosny do jesieni trzeba je więc podlewać tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. Jednak uwaga: przedawkować nie wolno. Zbyt mokra ziemia grozi gniciem korzeni i co za tym idzie - śmiercią rośliny.

Dekoracyjny bukiet kwiatów hortensji w doniczce

Większość hortensji to rośliny ogrodowe. Spośród kilkudziesięciu gatunków tylko jedna - i to wbrew swojej nazwie - może być uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Jest to hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla). Pochodzi od dziko rosnących gatunków w Japonii i Korei, gdzie dorasta nawet do trzech metrów. W naszych ogrodach nie przekracza metra, zaś posadzona w doniczce dorasta najwyżej do 60 centymetrów.

Biała hortensja   Fioletowa hortensja
Barwne hortensje w doniczkach można ustawić na tarasie, w ogrodzie lub w mieszkaniu.

Od początku czerwca do końca września doniczkowa hortensja może stać na balkonie lub tarasie. Nie lubi jednak mocnego słońca, które grozi przypaleniem delikatnych liści i kwiatostanów. To samo zresztą dotyczy okazów, które zostały w domu. Jeśli chcemy ustawić je na parapecie, to nigdy w oknie wychodzącym na południe. Słuszne kierunki to wschód, północny wschód lub północny zachód.

Hortensja, czyli dekoracyjny kwiat - kameleon

To co nazywamy kwiatem hortensji, jest tak naprawdę kwiatostanem złożonym z dwóch rodzajów kwiatów: płodnych i płonnych. Pierwsze, drobne i niepozorne, są skupione w środku kwiatostanu, drugie zaś, barwne i znacznie większe, zebrane są na obrzeżu i służą jako wabik na owady. Skala barw kwiatów hortensji jest szeroka - od bieli poprzez różne odcienie różu, czerwieni, aż do najbardziej pożądanych błękitów i fioletów.

Co ciekawe, ta sama roślina może zmieniać kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości w nim glinu i żelaza. Wystarczy więc zmienić kwasowość gleby, na której rośnie hortensja ogrodowa, aby wpłynąć na barwę jej kwiatów. Na silnie zakwaszonych glebach (o pH 4,0-4,5) hortensje ogrodowe będą niebieskie, a na mniej kwaśnych (pH 5,5–6,0) różowe lub czerwone. Barwy nie zmieniają tylko odmiany kwitnące na biało.

Kwiatostany hortensji są gęste, kuliste i wypukłe, choć u niektórych odmian mogą być płaskie. Za najbardziej atrakcyjne uchodzą odmiany tworzące ogromne kule złożone wyłącznie z barwnych kwiatów płonnych. Ta grupa nosi angielską nazwę mophead, co dosłownie oznacza kudłata głowa.

Dekoracja mieszkania hortensjami

Hortensje w ogrodzie kwitną od końca czerwca do początku września, w kwiaciarniach kwitnące okazy można jednak kupić od lutego do października. Przyniesione do domu hortensje ogrodowe nawet przez dwa miesiące będą nas cieszyć kwiatami, których zwykle jest tak wiele, że niemal całkowicie zasłaniają liście. Gdy przekwitną, ścinamy kwiatostany włącznie z pierwszą parą liści pod nimi.

Hortensje w aranżacji wnętrza   Błękitna hortensja w doniczce   Wiolobarwne kwiaty hortensji
Kolorowe hortensje ogrodowe mogą być ciekawą formą dekoracji wnętrza.

Warto pamiętać, że hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jeśli wytniemy całe pędy, roślina w kolejnym roku nie zakwitnie. Suszone hortensje są bardzo dekoracyjne. Aby mieć ładny bukiet, należy ściąć kwiaty w pełni kwitnienia i zawiesić je główkami do dołu na 2-3 tygodnie.

Jak dbać o hortensje

Wraz z nadejściem chłodnych i krótkich dni hortensja zaczyna gubić liście. Przenosimy ją wtedy do domu, aby po okresie spoczynku mogła ponownie zakwitnąć na wiosnę. Do lutego powinna stać w jasnym i chłodnym miejscu (2-8°C). Podlewamy ją wtedy raz na 10 dni. Na przedwiośniu, gdy zaczynają nabrzmiewać młode pąki, trzeba jej zapewnić miejsce cieplejsze (ok. 16°C).

W czerwcu ponownie możemy ją ustawić na ogrodowym tarasie. Przy odpowiednim zabezpieczeniu kwiat może przezimować na zewnątrz, jednak pamiętajmy, że doniczkowe odmiany hortensji ogrodowej są znacznie mniej odporne na mróz niż te uprawiane w ogrodzie. Chcąc, by roślina przetrwała zimę na zewnątrz, okryjmy ją białą agrowłókniną, aby nie przemarzły pędy. Najlepiej wraz hortensję z doniczką zakopać w ziemi, a jeśli nie mamy takiej możliwości, obłóżmy doniczkę styropianem (również od spodu). Wszelkie osłony możemy zdjąć dopiero wówczas, gdy na dobre nastaną ciepłe dni.