Aby w szare i smutne ściany tchnąć trochę życia wystarczy posadzić przy nich pnącza. Roślinność daje schronienie, a pięknie urządzona przestrzeń zachęca do wypoczynku.

Pnącza (ang. climbers inaczej wspinacze) podobnie jak alpiniści nieustannie dążą do zdobycia samego szczytu. Najdłuższe, dochodzące do 300 m pędy wytwarzają pnące palmy z rodzaju Calamus. Wśród rosnących w naszym klimacie pnączy najwyżej dorastają winobluszcze i bluszcze.

Zielone ściany tworzą wewnętrzną enklawę, cichy zakątek w którym doskonale wypoczywa się z dala od zgiełku świata zewnętrznego   Pnącza są doskonałym rozwiązaniem na tarasie, gdyż wspinając się po ścianach, wykorzystują miejsca niedostępne dla innych roślin   Jeśli nie posiadamy ogrodu, a jedynie niewielki balkon możemy posadzić pnącza w doniczkach
Zielone ściany tworzą wewnętrzną enklawę, cichy zakątek w którym doskonale wypoczywa się z dala od zgiełku świata zewnętrznego.   Pnącza są doskonałym rozwiązaniem na tarasie, gdyż wspinając się po ścianach, wykorzystują miejsca niedostępne dla innych roślin.   Jeśli nie posiadamy ogrodu, a jedynie niewielki balkon możemy posadzić pnącza w doniczkach.

Popularne i łatwe w uprawie

Pnącza są łatwe w uprawie, zajmują zazwyczaj niewiele przestrzeni poziomej, mogą sąsiadować więc z innymi roślinami, dla których będą tłem, bądź stworzą własne formy. Doskonale spisują się w roli elementów dekoracyjnych dodając charakteru oraz głębi. Pnącza mogą porastać ściany, ogrodzenia, siatki tworząc naturalne zasłony od uciążliwych sąsiadów, kurzu i pyłu.

Zielony pokój na tarasie

Ogród na tarasie może być wykorzystywany jako dodatkowy, zewnętrzny pokój, z którego szczególnie latem chętnie będą korzystać wszyscy domownicy. Posadzenie kilku pnączy przy murze pozwoli stworzyć przyjemny zaciszny nastrój.

Clematis   Milin amerykański
Clematis, fot. Alfred Borchard   Milin amerykański, fot. Paweł Romanowski

Bogaty wybór pnączy na taras

Wybór pnączy do sadzenia przy tarasie jest bardzo duży. Jedne są zielone cały rok (bluszcz pospolity), inne tracą na zimę liście, a wcześniej pięknie się przebarwiają na żółto, pomarańczowo i purpurowo (dławisz okrągłolistny, winorośl, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy), a niektóre obsypują się setkami barwnych kwiatów (glicynia chińska, powojnik, wiciokrzew, milin amerykański).

Do okrywania ścian najlepiej posadzić pnącza samoczepne (bluszcz, winobluszcz), gdyż nie wymagają one podpór w postaci krat, nie trzeba też ich przywiązywać.

Czerwone rośliny   Zieleń w ogrodzie
Sąsiedztwo roślin wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Oczyszcza płuca i dostarcza im tlenu, regeneruje organizm człowieka.

Czy pnącza niszczą mury?

Często nie chcemy sadzić pnączy w obawie że zniszczą mury lub zbyt szybko się rozrosną. Obawy te jednak są bezpodstawne. Pnącza niczym peleryny osłaniają ściany przed deszczem. Ponadto ich korzenie pobierają wodę i osuszają grunt przy budynku. Polepszają także izolację cieplną budynku - chłodzą w lecie oraz ocieplają w zimie. Jeśli pnącza nadmierne się rozrastają łatwo temu zapobiec, przycinając wiosną zbytnio rozrastające się pędy.