Motyle ominą teren, na którym nie znajdą kwiatów ogrodowych. Aby zachęcić je do zamieszkania w naszym ogrodzie przez całe lato, wybierzmy rośliny, które kwitną w różnych porach roku. W ten sposób zapewnimy kolorowym owadom ciągłą dostawę nektaru.

Należy pamiętać o zastosowaniu roślin ogrodowych atrakcyjnych zarówno dla dorosłych osobników, jak dla gąsienic. Warto wyznaczyć część ogrodu i stworzyć w nim motyli azyl. Powinien to być słoneczny i zaciszny zakątek, gdzie nie będziemy kosić trawy ani chwastów (i na zawsze zapomnimy o stosowaniu chemii!). Szybko powstanie naturalna łąka kwietna, do której możemy dosadzić także rośliny ozdobne, szczególnie uwielbiane przez motyle.

  Motyl Andreas Krappweis
Paź królowej   Motyl, fot. Andreas Krappweis

Te zaś wabi różnorodność, przyciągają je kolory i wzory, dlatego należy wybierać kwiaty ogrodowe o jaskrawych barwach - różowe, pomarańczowe, żółte i fioletowe. Rośliny najlepiej sadzić w dużych grupach. Są wtedy atrakcyjniejsze dla owadów, niż gdy rosną pojedynczo.

Motyle szczególnie chętnie odwiedzają silnie pachnące kwiaty, takie jak jeżówka purpurowa, rudbekia, lawenda, macierzanka, malwa, przetacznik, szałwia, mięta, lilak, firletka, słonecznik bulwiasty czy dalia. Niezbędną rośliną -wabikiem jest budleja - jej delikatny zapach przyciąga całe roje motyli, dlatego w wielu językach nazywana jest motylim krzewem.

Motyl Felix Carretto Rusałka admirał Alfred Borchard
Motyl, fot. Felix Carretto Rusałka admirał, fot. Alfred Borchard

Warto pamiętać, że wiele gąsienic motyli żeruje na pospolitych roślinach - drzewach, warzywach i chwastach. Dobrze jest więc posadzić wierzbę i wiąz, uprawiać sałatę, koper, marchew i pietruszkę, ale trzeba także pogodzić się z obecnością pokrzywy, ostów, podbiału czy łopianu. Jeśli chcemy się cieszyć kolorowymi motylami, musimy zaakceptować to, co dobre dla ich żarłocznych gąsienic.