Rośliny - w duecie z odpowiednią osłonką podkreślą styl wnętrza, a nawet go wykreują. Inspiracją bywa kształt liścia, barwa kwiatu, pokrój…

Rośliny o różnobarwnych liściach
Figowiec tępy (Ficus microcarpa) wyeksponowany w oryginalnej ściennej donicy podkreśli charakter wnętrz w stylu kolonialnym i modern. Fot. Flora Dania

Są rośliny, które pasują do wnętrz w określonym stylu, natomiast w innych tracą na uroku. Na przykład bluszcz doskonale wpisuje się w klimat retro i country, lecz w nowoczesnym otoczeniu często jest obcym akcentem. To samo można powiedzieć o marancie, fiołku afrykańskim, gloksynii czy drobnolistnej paproci. Pamiętajmy o tym, dekorując mieszkanie kwiatami - dobierajmy je równie starannie jak meble.

Rośliny o różnobarwnych liściach
Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) w towarzystwie palmy z rodzaju Iskariota tworzy namiastkę buszu. Fot. www.flowercouncil.co.uk

Kwiaty tworzą klimat wnętrza i są świetnym uzupełnieniem aranżacji, pod warunkiem jednak, że wyeksponujemy je w odpowiednich donicach. O tym, czy roślina pasuje do otoczenia, decyduje bowiem również charakter osłonki: ten sam kaktus posadzony w nowoczesnym pojemniku i w stylowej donicy nabiera przecież całkiem odmiennego charakteru. Oczywiście wygląd roślin to nie wszystko! Liczą się też warunki panujące w mieszkaniu - oświetlenie, temperatura i wilgotność powietrza. Najpierw trzeba je ocenić, dopiero potem ruszyć na zakupy, gdyż nawet najpiękniejsza roślina źle ulokowana we wnętrzu straci swój niezwykły blask.

Rośliny o różnobarwnych liściach
Dorodna juka (Yucca) wspaniale się prezentuje na tle postarzanej ściany z czerwonej cegły.
Fot. www.flowercouncil.co.uk

Obserwując ukwiecone wnętrza, trudno oprzeć się wrażeniu, że bujnie rozrastające się rośliny, o obfitych, raczej drobnych liściach i delikatnym, niekiedy zwiewnym pokroju najlepiej wpisują się w aranżacje utrzymane w stylu retro. Dotyczy to też gatunków pnących, o zwieszających się pędach oraz kwitnących, kochanych przez nasze prababcie, choćby prymulek, azalii, dzwonków czy ketmii. Do babcinych klimatów pasuje bardzo staromodny cyklamen, staroświecki fiołek i romantyczny bluszcz, podobnie jak epipremnum czy filodendron pnący. Dobrze, gdy rośliny mają pastelowe barwy i delikatny deseń na liściach. Przykładem może być niedośpian i maranta. Jeżeli tylko znajdzie się miejsce, najlepiej eksponować kwiaty w grupach, po kilka sztuk, wtedy wyglądają najefektowniej i stają się mocnym akcentem. Natomiast z pnączy można tworzyć we wnętrzach zielone kurtyny, przesłony i firanki.

Rośliny o różnobarwnych liściach
Figowiec tępy to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych nadających się do formowania jako bonsai. Fot.www.flowercouncil.co.uk

Zielony gąszcz roślin zwykle robi wrażenie, ale - szczególnie w nowoczesnym mieszkaniu - wystarczy jeden oryginalny kwiat, by nabrało ono charakteru. Dotyczy to zwłaszcza roślin o wyrazistym pokroju, ciekawym rysunku łodyg i dużych liściach (np. krotonu, figowca lirolistnego, juki, ogromnych kaktusów). Amator minimalistycznych klimatów może też zaprosić do mieszkania sansewierię o sztywnych, mieczowatych liściach (z których można zaplatać… warkocze), niezniszczalnego zamiokulkasa, idealnego dla pracoholików, fikusa wierzbolistnego (podobnego do wierzby), jukę gwatemalską czy monsterę, przyciągającą wzrok ogromnymi, lśniącymi liśćmi. To urodzeni soliści - najlepiej prezentują się, stojąc samotnie na gładkim jednobarwnym tle ascetycznych wnętrz, w których liczy się każdy szczegół. Ale będą też świetnie wyglądać w ogromnych donicach o oszczędnej formie, które w duecie z zielonym lokatorem mogą być elegancką ozdobą mieszkania i coraz częściej pełnią funkcje przypisywane dotąd meblom, np. dzielą przestrzeń, zasłaniają mniej atrakcyjne kąciki. Mniejsze okazy roślin można wyeksponować w bardziej niecodzienny sposób, na przykład "do góry korzeniami" (co umożliwiają specjalne wiszące doniczki), w ogródku wertykalnym czy w blacie stolika. Bo w mieszkaniu w stylu modern wszystkie chwyty są dozwolone.

Rośliny o różnobarwnych liściach
Grupa gruboszy, wyeksponowana w płaskiej misie, nie zajmuje dużo miejsca, a wygląda bardzo stylowo. Fot. Flora Dania

Z kolei styl kolonialny łączy w sobie brytyjski szyk z egzotyką dalekowschodnich zdobień i bibelotów - kocha czarno-brązowo-żółte barwy Afryki, bajkowe kolory Indii (fuksję, złoto czy kobalt) oraz… motywy pasków i cętek na liściach roślin. W takie klimaty świetnie się wpisują gatunki pasujące do nowoczesnych wnętrz, ale posadzone w innych, bardziej ozdobnych donicach - mosiężnych, drewnianych, z korka czy rattanu. Egzotyczny urok pomieszczeń urządzonych w stylu kolonialnym podkreślą okazy o bajecznie kolorowych liściach (np. kroton, kordylina, peperomia, begonia królewska) oraz bromelie (np. bilbergia, frizea, neoregelia, guzmania), uważane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych roślin doniczkowych. A efekt dzikiej przyrody, wdzierającej się do mieszkania, wyczarują pnącza (np. cissus, bluszcz, filodendron) oplatające sufit czy ściany.

Rośliny o różnobarwnych liściach
Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica) to ulubiona rośliny amatorów nowoczesnych wnętrz. Fot. Lechuza

Do stylu retro: asparagus, begonia, figowiec, azalia, cyklamen, fiołek afrykański, ketmia, hoja, prymulka, róża, storczyk, maranta, niedośpian, paprocie, bluszcz.

Do stylu minimalistycznego: bambus, fatsja, figowiec lirolistny, filodendron, juka, kaktusy, monstera, anturium, skrzydłokwiat, kokos, raphis, sansewieria, szeflera, zamiokulkas.

Do stylu kolonialnego: frizea, guzmania, kalatea, kliwia, kroton, draceny, bananowiec, bonsai, figowiec, kordylina, nolina, peperomia, pilea, pnącza.