Skąd pochodzi styl kolonialny?

Dawne kolonie zamorskie to przyczółki egzotyki, kolebki stylu etno. Za nurt kolonialny przywykliśmy uważać aranżacje inspirowane kulturą półwyspu indyjskiego. My jednak tłumaczymy znaczenie tego terminu na nowo, zaliczając do niego tak odmiennych reprezentantów Orientu jak Indie, Chiny czy Japonię, ale również kraje Maghrebu z ich europejsko-afrykańską mieszanką stylistyczną, ojczyznę trendów etnicznych - Afrykę i Amerykę Południową - zagłębie motywów inspirowanych twórczością plemiennych Indian.

Styl kolonialny zdominował przede wszystkim kolonie Brytyjskie, dlatego też stał się mieszanką eleganckiego stylu wiktoriańskiego z egzotycznymi elementami.

Pocztówka z wakacji - orientalne meble i dodatki w kolonialnym stylu

Dziś wszystkie nurty o odległych rodowodach można uznać za równie modne. Dlaczego? Powodem są prawdopodobnie…nasze czasy. Epoka komunikacji i błyskawicznych podróży z jednego krańca globu na drugi. Przywozimy z nich pamiątki, dla których szukamy później miejsca w naszych czterech kątach. Wysyłamy pocztą kurierską orientalne meble, które potem rządzą na naszych salonach. Ale przede wszystkim zabieramy ze sobą piękne wspomnienia na ciemne i chłodne dni.

Dla tych, którzy nie mogą przetransportować przez ocean kolonialnej szafy czy kanapy, producenci tworzą meble, dodatki i tkaniny inspirowane odległymi tradycjami. Odpowiednio je dobierając, możemy wykreować najmodniejsze wnętrze - oddające hołd multikulturowości świata. Takie, w którym swobodnie przenikają się nurty i mieszają klimaty, a egzotyczne dodatki nie stanowią obowiązkowego elementu.

Styl kolonialny w pigułce:

  • drewno: egzotyczne, heban, palisander, drzewo sandałowe, tek, mahoń
  • materiały: skóra, naturalne tkaniny
  • wzory: jednolite, paisley, zwierzęce, orientalne
  • kolory: średnie i ciemne odcienie brązu, biel, beż, ecru, zieleń, odcienie pomarańczy
  • dodatki: pamiątki z podróży, drewniane walizki, globus, ozdobne indyjskie bądź afrykańskie figurki, na ścianach mapy, stare ryciny, plany