Czym charakteryzuje się styl eklektyczny? Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Choć początki stylu eklektycznego szacuje się na drugą połowę XIX wieku, wciąż wydaje się on dla wielu nowym zjawiskiem. Nic bardziej mylnego! Przykładem długowiecznych, eklektycznych budowli są chociażby paryska Wieża Eiffla lub Statua Wolności w Nowym Jorku.

Mimo, że styl ten istnieje we wzornictwie dłuższy czas, nadal nie jeden miłośnik designu ma problem ze stworzeniem właściwej dla niego definicji. Dlaczego? Styl eklektyczny nie posiada granic ani narzuconych z góry założeń. Dwa wnętrza urządzone w tym stylu mogą być zupełnie do siebie niepodobne! To wszystko za sprawą umiejętnego łączenia kilku stylów, wzorów, form i barw.

Na powyższej aranżacji pałacowa sztukateria miesza się z industrialnym oświetleniem i krzesłami jadalnianymi w różnych formach i kolorach. Mimo to wszystkie elementy tworzą spójną całość.

Ten wyjątkowo zwariowany i nieszablonowy styl nie lubi nudy! Jest pełen sprzeczności i tworzy we wnętrzu swoisty przemyślany chaos, lub jak kto woli uporządkowany nieład. Cieszy się oryginalnymi rozwiązaniami, a wszystkie na pozór niepasujące do siebie elementy są dokładnie zaplanowane.

Urządzając zatem wnętrze w stylu eklektycznym będziemy potrzebowali więcej czasu na odpowiedni dobór mebli i akcesoriów. Jeśli obawiamy się stworzenia we wnętrzu bałaganu, poprośmy o pomoc doświadczonego architekta wnętrz. Eklektyzm wymaga bowiem wyjątkowego wyczucia smaku i ostrożnie podejmowanych decyzji.

Wnętrze w stylu eklektycznym ma również punkty wspólne. Może to być motyw przewodni lub pokrewne barwy. Przykładem takiego wnętrza są aranżacje łączące styl skandynawski, industrialny i boho, niejednokrotnie uzupełnione o elementy vintage. Co łączy na pozór tak odległe od siebie style? Wystarczy, że zaprojektujemy przestrzeń w bieli i jasnych kolorach, które zostaną dopełnione przez stare, drewniane krzesła i metalowe, industrialne lampy. Eklektyzm w stu procentach!

Na potrzebę mieszanek stylów stworzono nawet całkowicie nowe nazewnictwo. Przykład? Całkiem niedawno modną odmianą stylu industrialnego stał się styl boho loft.

Z kolei mieszanka stylu skandynawskiego z elementami boho tworzą nowy, odrębny styl nazywany scandi boho.

Boho dodatki sprytnie wkomponowały się we wnętrze o skandynawskim designie.

Dla kogo styl eklektyczny?

Styl eklektyczny zdecydowanie polubią osoby kreatywne, które nie boją się nieszablonowych rozwiązań. To idealna propozycja dla ludzi młodych, otwartych i spontanicznych. W stylu eklektycznym doskonale poczują się miłośnicy częstych zmian, a także interesujący się designem, sztuką i wystrojem wnętrz.

Industrialny stolik, parkiet w jodełkę i vintage kredens - sprytny miszmasz!

Eklektyzm sprawdzi się także we wnętrzach osób niezdecydowanych. Jeśli nie do końca wiemy, w jakim stylu zaplanować wystrój mieszkania, nie ograniczając się z góry narzuconymi normami, styl eklektyczny może okazać się tutaj kompromisem.

Jakie zalety ma styl eklektyczny?

Styl eklektyczny daje nam nieograniczone możliwości urządzania wnętrza, nie ogranicza naszej wyobraźni, daje poczucie wolności i swobody. Dzięki swojej elastyczności pozwala nam na częste zmiany detali. Mieszkanie w stylu eklektycznym stawia na oryginalność i niepowtarzalność. To my jesteśmy kreatorami tego stylu!

 

Eklektyzm w pełni - wzory, kolory, a mimo to widać ład i porządek!

 Zobacz także:

Stylowy kolaż - eklektyczny loft
Mieszanie stylów - eklektyczny wystrój mieszkania w Gdańsku

Autor
Styl eklektyczny, czyli jaki?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....