Sypialnia urządzona we wzorach i motywach wypracowanych przez plemiona i ludy rozsiane po całym świecie
Wielu współczesnych projektantów sięga po tradycyjne formy, wzory i motywy wypracowane przez plemiona i ludy rozsiane po całym świecie. Inspiracja Pinterest

Co wiemy o stylu boho?

Styl boho przed laty był nazywany po prostu - etno. Najogólniej mówiąc, określenie etno odnosiło się do kultury ludowej. Może więc dotyczyć zarówno ozdób afrykańskich Masajów, jak i kurpiowskich strojów czy łowickich wycinanek. Jednak w wystroju wnętrz, styl etno nawiązywał przede wszystkim do kultur Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Taka rozpiętość geograficzna nie pozostawiała wątpliwości - był to styl niezwykle różnorodny, zaskakujący i bardzo kolorowy.

Zdjęcie przedstawiające posadzkę w stylu etnicznym
W stylu etnicznym na podłogach dobrze widziane są tradycyjne płytki o bogatej ornamentyce. Inspiracja Pinterst

Dziś rezygnujemy z tak szerokiej palety barw wybierając stonowane odcienie. Opanował nas styl new bohemian - w skrócie - boho! Zapoznajcie się z nim koniecznie!

Skąd pochodzi styl boho?

Jego popularność zaczęła się w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy na fali kontestacji kultury zdominowanej przez wytwory wielkich koncernów młodzi ludzie zapragnęli czegoś prawdziwego. W zalewie masowo produkowanych rzeczy, plastikowych i jednorazowych przedmiotów dostępnych w każdym supermarkecie pojawiła się potrzeba poszukiwania oryginalności i ona właśnie zaprowadziła do miejsc egzotycznych i nieznanych. Zwrot ku kulturom często uznawanym za prymitywne był wówczas pewnego rodzaju buntem przejawiającym się w modzie i wystroju wnętrz. Choć wtedy nie przyjął się na długo, otworzył oczy i umysły na odległe światy.

Zdjęcie przedstawiające dodatki w stylu boho
W boho liczy się naturalność i autentyzm. W aranżacji wnętrz bliskość natury powinna być wyraźnie wyczuwalna i w kolorystyce, i w doborze materiałów.Fot. Paulina Arcklin

Dziś sięganie po etniczne inspiracje jest szalenie modne zarówno we wnętrzach, designie, jak i modzie. Łączy się je z nowoczesnymi elementami, często opierając się na białej bazie wnętrza, dzięki czemu styl nabiera nowego życia.

Sypialnia urządzona w stylu boho
Akcenty roślinne są mile widziane, nawet w wersji z przymrużeniem oka. Do stylu boho idealnie pasuje dywan od House Doctor. Fot. @tatjanas_world_

Jakie kolory wybierać we wnętrzach boho?

We wnętrzach boho dominują barwy ziemi i naturalne kolory. Przywodzą one na myśl wypalony słońcem afrykański krajobraz, bądź barwne wioski amazońskich plemion. Barwy są jednak bardzo okrojone. Za to dominują wszelakie naturalne materiały, z których korzystają lokalni rzemieślnicy, czyli miejscowe gatunki drewna, wiklina, bambus, len, wełna, glina. Wszelkie przedmioty z nich wykonane powinny nosić znamiona pracy ludzkich rąk.

Styl new boho w pigułce:

  • Cechy: naturalność, bezpretensjonalność, umiar, prostota, zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, unikatowych wyrobów, drobnych rzeźb.
  • Kolory: beże, brązy, zgaszone zielenie, ochra, rdzawe odcienie czerwieni, miodowy odcień żółtego, biel, czerń.
  • Materiały: lokalne gatunki drewna, bambus, wiklina, len, bawełna, wełna, ręcznie farbowane tkaniny, cyna, miedź, mosiądz.
  • Dodatki: ręcznie wykonane dodatki, gliniane naczynia, ręcznie plecione kosze, poduszki, koce i pledy we wzory plemienne.

Wnętrze w zgodzie z naturą

Rzemieślnicze wyroby, nawet drobne, jak maski czy figurki, budują odpowiedni klimat we wnętrzu. Niezwykle ważnym elementem są też wzory - od prostych, jak zygzaki i paski, po bardziej skomplikowane. Projektanci chętnie po nie sięgają.

Naturalne biele i beże doskonale wpisują się w styl boho
Naturalne biele i beże doskonale wpisują się w obecny trend. Inspiracja Pinterest

Wzorzyste poduszki, pledy czy dywany to element niezbędny. Można się też pokusić o zwierzęce motywy - cętki i futra, oczywiście sztuczne, bo w tym jednym aspekcie naturalność nie powinna być priorytetem. Lamparcie cętki czy tygrysie paski wniosą posmak dzikości, nieposkromionej natury, dodadzą też wnętrzu wyrazistości. Nie należy z nimi jednak przesadzać - bardzo łatwo popaść w kicz, a nawet wulgarność.

Balkon urządzony w stylu boho
Styl boho można stworzyć nawet na małej powierzchni balkonu. Wystarczy zadbać o odpowiednie tkaniny i roślinność. Inspiracja Pinterest

Styl boho nie lubi przesady. Prostota i umiar są kluczem do sukcesu, a dosłowność w kopiowaniu odległych kultur nie jest wskazana. Już same dodatki i odpowiednie zestawienie barw wystarczą, żeby wykreować taką aranżację.

Autor
Styl boho - radzimy, jak go stworzyć we wnętrzu
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....