Meble tanie i ekologiczne!

Europaleta, inaczej EPAL, to model palety najpowszechniej stosowany w transporcie produktów i budownictwie. Do jej konstrukcji używa się wysokiej jakości drewna środkowoeuropejskiego, stąd pomysł na dalsze wykorzystanie materiału do konstrukcji mebli.

Zakup palety używanej jest także ekologiczny i wpisuje się w nurt upcyklingu. Jej koszt to około 20-50 zł. Na meble powinno się wybierać palety w jak najlepszym stanie - bez pęknięć, głębokich rys i przegnić. Pozwoli to oszczędzić czas i koszty późniejszej naprawy.

Łóżko z palet
Inspiracja: Pinterest

Stoliki, łóżka, meble ogrodowe - pomysły na meble z palet

Najczęściej z palet buduje się stoliki kawowe, ramy łóżek i meble ogrodowe. Można z nich wykonać również bardziej skomplikowane konstrukcje: komody, krzesła, meble kuchenne, a także elementy wyposażenia, takie jak donice, półki i legowiska dla zwierząt domowych.

Łóżko z palet, biały stolik z palet na kółkach
Inspiracja: Pinterest

Meble z palet - przygotowanie podłoża

Powierzchnię palety należy dokładnie wyszlifować, aż do uzyskania gładkiej powierzchni, bez drzazg i innych wystających fragmentów. Można to zrobić szlifierką lub ręcznie, papierem ściernym. Jeśli paleta przechowywana była na zewnątrz, po wygładzeniu warto zostawić ją na parę dni w ciepłym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

Łózko z palet do sypialni
Inspiracja: Pinterest

Malowanie mebli z palet

Następnym etapem jest nałożenie warstw ochronnych. Pozwolą one na dłużej zachować atrakcyjny wygląd drewna, zmniejszą podatność na uszkodzenia i, jeśli planujemy korzystać z mebli na zewnątrz, zabezpieczą je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych - promieniowania słonecznego czy deszczu. Polecane są do tego bejce i lakierobejce, które nadają kolor, a jednocześnie podkreślają usłojenie drewna. Do malowania możemy użyć pędzla lub niewielkiego wałka.

Kanapa z palet
Inspiracja: Pinterest

Produkty kolorujące i ochronne - jakie wybrać?

Na rynku jest mnóstwo produktów, które pozwolą nam na renowację tego typu mebli. Postanowiliśmy opisać wykorzystanie poszczególnych materiałów na podstawie produktów Sigmalife marki Sigma Coatings, ponieważ występują w aż 65 kolorach, w tym modnych bielach i szarościach, jak również barwach odważniejszych, takich jak turkus, róż czy żółć. Meble z palet stosunkowo łatwo jest przemalować, dlatego warto pozwolić sobie na eksperymenty kolorystyczne, szczególnie we wnętrzach minimalistycznych.

Żółta ławka z palet na kólkach
Inspiracja: Pinterest

Jaki produkt do jakiego mebla?

Impregnat Sigmalife VS-X świetnie sprawdzi się w przypadku mebli ogrodowych. Stosowany jako warstwa gruntująca na surowe drewno, zabezpiecza je przed grzybami pleśniowymi oraz promieniowaniem UV. Na warstwę gruntu nanieść należy lakierobejcę Sigmalife DS, która tworzy elastyczną powłokę ochronną. Zarówno w domu, jak i na zewnątrz można stosować także produkty wodorozcieńczalne - Sigmalife VS Acryl i Sigmalife DS Acryl. Wyszlifowaną paletę gruntujemy impregnatem VS Acryl, natomiast na wierzch nakładamy lakierobejcę DS Acryl.

Półki z palet
Inspiracja: Pinterest

Dopiero po pomalowaniu i wyschnięciu ostatniej warstwy ochronnej możemy połączyć ze sobą wszystkie części mebla - blaty, nóżki, szuflady i inne ruchome części. Trzeba też pamiętać, że meble z palet przeznaczone do użytku zewnętrznego należy regularnie, minimum raz w roku, zabezpieczać przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych.

Kanapa z palet
Inspiracja: Petite Passport

Zobacz także:

Zrób to sam, czyli dlaczego warto majsterkować
Meble z tektury i kolejowego złomu - recykling design
Ekologiczna czarna stodoła pośród natury