Nowoczesna stodoła otoczona naturą

Projekt domu autorstwa wrocławskiej pracowni projektowej Renaty Majchrzak jest ukłonem w stronę natury. Rodzina marzyła, aby minimalistyczna forma budynku została otoczona naturą. Miejscowe lasy łęgowe i grądy to najbardziej zróżnicowane gatunkowo lasy w naszej strefie klimatycznej. Występują tu naturalne koryto rzeki, rozległe kompleksy łąk i turzycowisk zasiedlone przez rzadkie gatunki ptaków i motyli, nadrzeczne lasy łęgowe i grądy oraz starorzecza.  Dom doskonale wpisał się w malownicze otoczenie. Swoją prostą formą nie konkuruje z jego urodą. Projekt oparto na założeniu koegzystencji architektury ze środowiskiem naturalnym.

- Dla nas najważniejszym założeniem było, żeby dom był ekologiczny, maksymalnie jak najmniej emisyjny. Zaprojektowała go dla nas Renata Majchrzak z wrocławskiej pracowni projektowej Majchrzak Pracownia Projektowa. Trafiłyśmy na siebie zupełnie przypadkowo, a współpracowało się nam bardzo dobrze przy projektowaniu domu. Świetnie się rozumiałyśmy.- przyznaje właścicielka.

Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Lampa podłogowa Lilith czarna
Nasza propozycja
Lampa podłogowa Lilith czarna
889 zł

- Gdybym miała postawić kolejny dom, to tylko z Panią Renatą! I byłby to dom w tej samej technologii, z podobnymi założeniami, maksymalnie dążący do zasady zero waste i zeroemisyjny. Podobnie jest z naszym ogrodem, staramy się, aby był maksymalnie biocenotyczny, współgrający z otoczeniem "za płotem", niekonkurujący wymyślnymi i nierodzimymi gatunkami, z cudowną przyrodą lasu i łąki tuż za nim. Uważam, że bezpośrednie sąsiedztwo lasu Parku Krajobrazowego czy obszaru Natura 2000 zobowiązuje, a przynajmniej powinno - dodaje.

Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Lampa biurkowa Ranarp
Nasza propozycja
Lampa biurkowa Ranarp
149 zł
Plakat
Nasza propozycja
Plakat "Miłość"
49 zł

Wnętrze czarnej stodoły

Dom jest w pełni ekologiczny, a jego projekt jest wyrazem świadomego podejścia do ekologii. Inwestorzy marzyli o życiu blisko natury. Jednocześnie mieli wyobrażenia o nowoczesnym domu bez ciemnych pokoi, o przestronnej, jasnej i przytulnej przestrzeni.

Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Sofa trzyosobowa, Sandbacka ciemnoszary
Nasza propozycja
Sofa trzyosobowa, Sandbacka ciemnoszary
3999 zł
HK Living Wisząca doniczka M 9design
Nasza propozycja
HK Living Wisząca doniczka M 9design
75 zł

Z tego względu dom został zaprojektowany tak, aby jego mieszkańcy mogli w pełni i przez cały rok korzystać z naturalnego światła. W domu zachowano idealną proporcję między światłem a przestrzenią. Wewnątrz spotykamy dużą ilość naturalnego światła, drewno i przeważającą w pomieszczeniach biel wprowadzającą dodatkowe światło.

Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Lampa wisząca Ranarp, kremowy
Nasza propozycja
Lampa wisząca Ranarp, kremowy
99 zł

W części centralnej budynku mieści się salon z kuchnią o powierzchni ponad 60 m2 z wielkoformatowym przeszkleniem otwierającym się na taras i dalej na ogród - tu toczy się życie rodziny. Przesuwne wielkoformatowe drewniane okno jest jednym z najważniejszych elementów wnętrza. Minimalizuje granicę miedzy wnętrzem domu a jego otoczeniem.

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni ta granica zupełnie się zaciera - wnętrze domu i ogród stają się dla mieszkańców jedną ciągłą przestrzenią. Dzięki temu przestrzeń wewnętrzna zyskuje jeszcze więcej przestronności. Duże okno wprowadza do środka dużo światła i kadruje widok na zadrzewiony ogród i las parku krajobrazowego. Pozostałe wysokie i wąskie okna dostarczają do domu dodatkową ilość światła, a na parterze stanowią dodatkową alternatywę dla drzwi. Wejście na działkę zlokalizowane jest od północy, co nie ogranicza użytkowania ogrodu.

Zachodzące słońce oświetla czubki drzew, jak na pejzażu, a rośliny w salonie powtarzają rytm natury na zewnątrz domu.

Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Stół Jutland - rozkładany
Nasza propozycja
Stół Jutland - rozkładany
3310 zł

Tajemniczy ogród

Ogród z założenia jest dziki i naturalny, dominują w nim brzozy, sosny i trawy, które stanowią spójną organiczną całość z lasem parku krajobrazowego, na który rozpościera się widok z domu. Od samego początku zamierzeniem inwestorów był ogród biocenotyczny, naturalny i nieco dziki, naturalistyczny i ekologiczny, funkcjonujący w równowadze naturalnego ekosystemu, w którym pozwolą naturze rządzić się swoimi prawami, ogród zbliżony do naturalnego ekosystemu, w którym biocenoza pozostanie w stanie dynamicznej równowagi. Konsekwentnie i zgodnie z ekologicznym podejściem inwestorów w ogrodzie nie używa się nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.

Inwestorzy chcieli, aby ich biocenotyczny ogród był funkcjonalnym elementem całej inwestycji, chcieli stworzyć biotyp, w którym będą mogli cieszyć się nieskrępowaną natura przez cały rok.

Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Krzesło składane Frode
Nasza propozycja
Krzesło składane Frode
99 zł

Dzieci biegają boso po trawie, zrywają borówki prosto z krzaków, zatopiony w zieleni ogród sprzyja beztroskiemu dzieciństwu. Roślinność wdziera się do domu przez wielkoformatowe okna. Granice pomiędzy wnętrzem domu, a otaczającą dom przyrodą zacierają się. Jedynie modrzewiowy taras stanowi pomost pomiędzy bryłą domu a otaczającym go ogrodem.

Architektura budynku z szacunku do natury

Projekt domu bazuje na archetypowej formie budynku rodzinnego z dwuspadowym dachem. Paleta kolorów jest minimalistyczna. Zamierzony kontrast to dom ciemny zewnątrz, wewnątrz jasny i przestrzenny.

Białe ściany służą ekspozycji zgromadzonych obrazów, grafik i roślin. Biel pozostawia mieszkańcom miejsce do nieskrępowanej i swobodnej zabawy formą, kompozycją i kolorem.

Czarna stodoła to połączenie określonych idei, inspiracji i marzeń o przestrzeni pełnej harmonii i spokoju. Dom jest wyrazem prostoty i funkcjonalności w architekturze oraz przekonania, że miejsce zobowiązuje. Jest wyrazem szacunku i pokory wobec natury.

Energooszczędny dom, czyli jaki?

Dom jest energooszczędny, powstał w technologii szkieletu drewnianego. Jest przede wszystkim zdrowy - zbudowany z naturalnych materiałów, które oddychają. Zastosowana technologia szkieletu drewnianego gwarantuje bardzo dobre parametry pod względem izolacyjności cieplnej.

Ściana zewnętrzna domu charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła U=0,13 W/m2K, dzięki czemu odpowiada parametrom domów pasywnych.

Konstrukcja domu tworząca mikroklimat

Konstrukcja zbudowana jest z czterostronnie struganego drewna konstrukcyjnego o klasie C24 suszonego komorowo do wilgotności 15% i posiadającego atesty i certyfikaty. Wypełniona jest dwoma warstwami wełny mineralnej o łącznej grubości 20 cm przedzielonych folią paroizolacyjną. Zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz obłożona jest płytą gipsowo - włóknową.

Od zewnątrz znajduje się dodatkowa warstwa elewacyjna z kolejnymi 10 centymetrami wełny mineralnej. W sumie przegroda zewnętrzna domu ma około 32 cm grubości. Wewnętrzne ściany konstrukcyjne domu posiadają grubość 15 cm, a ściany działowe 10 cm.

Wszystkie ściany domu, zarówno zewnętrzne i wewnętrzne nośne, jak i działowe to konstrukcje drewniane wypełnione wełną mineralną i wykończone przy zastosowaniu suchej zabudowy. W domu zastosowano płyty gipsowo - włóknowe, które wykonane są z naturalnych materiałów pochodzących z recyklingu - gipsu oraz włókien celulozy, które w procesie produkcji połączono ze sobą przy użyciu wody, dzięki czemu płyty mają jednorodną strukturę, która nie rozwarstwia się.

Dzięki wykorzystaniu do konstrukcji domu najwyższej jakości drewna w domu powstał mikroklimat, który pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Budowa domu nie obciążyła środowiska naturalnego niebezpiecznymi odpadami.

Ekologiczne farby

Do pomalowania ścian wewnątrz budynku użyto farb o zerowej zawartości LZO, a więc wolnych od jakichkolwiek lotnych związków organicznych, takich jak np. benzyna ekstrakcyjna, toluen lub ksylen.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Dom ogrzewa zimą i chłodzi w gorące i upalne lato niskotemperaturowa powietrzna pompa ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje naturalne zasoby energii, której źródłem jest powietrze atmosferyczne. Zasilana jest energią odnawialną w 75% pobieraną z powietrza oraz w 25% energią elektryczną i osiąga klasę A++ efektywności energetycznej dla ogrzewania, co czyni ogrzewanie domu procesem bardzo efektywnym energetycznie.

Ogrzewanie podłogowe

Pompa połączona została z układem ogrzewania podłogowego, co sprawia, że pompa pobiera mniej energii do ogrzewania domu. Pobierając energię odnawialną z powietrza pompa ogrzewa, chłodzi i zaopatruje dom w ciepłą wodę nie naruszając równowagi ekologicznej.

Układ ogrzewania podłogowego jest najbardziej efektywny dzięki równomiernemu rozłożeniu ogrzewania i chłodzenia w całym domu oraz stabilizacji temperatury.

Rekuperacja

Prawidłową wentylację domu zapewnia rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dostarcza ona do domu świeże zewnętrzne filtrowane powietrze i jednocześnie usuwa z domu powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2.

W okresie zimowym system rekuperacji pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku. System rekuperacji zapewnia w domu niski poziom CO2, zawsze świeże powietrze bez strat energetycznych, dostarcza do domu powietrze filtrowane, bez kurzu, pyłu i zanieczyszczeń, w idealnej ilości dla każdego z pomieszczeń. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło.

Rekuperator z wymiennikiem ciepła odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń i ogrzewa nimi świeże powietrze nawiewane. Zużyte powietrze jest wyciągane, a świeże nawiewane zawsze w równej proporcji. System filtrów pozwala na oczyszczenie nawiewanego powietrza z bakterii, wirusów, alergenów i zanieczyszczeń smogowych oraz jonizowanie nawiewanego powietrza. Filtry zatrzymują cząstki kurzu i zanieczyszczeń, a do domu wpada świeże powietrze.

Termoizolacyjne okna

W domu zastosowano nowoczesne trzyszybowe okna w drewnianych ramach. Okna te charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi termoizolacyjnymi, co znacznie ogranicza straty energii.

Drewno ze względu na bardzo dobrą izolacyjność termiczną zatrzymuje w domu ciepło, posiada doskonałą izolacyjność akustyczną i zapewnia korzystny mikroklimat, oddycha i przyczynia się do regulacji wilgotności w domu, pochłania część wilgoci z domu w razie jej nadmiaru i oddaje w razie niedoboru. Zastosowane w oknach drewno jest trwałe i stabilne, co ma znaczenie także przy otwieraniu dużego okna wychodzącego na ogród.

Cały projekt domu uwzględnia wymogi energooszczędności, a dom pełen jest formalnych rozwiązań energooszczędnych. Idea dużego przeszklenia zakłada optymalne wykorzystanie energii słonecznej. Od strony południowej domu umieszczono największe okna, dzięki czemu naturalne światło słoneczne nagrzewa dom. Z energooszczędnością związane jest również zasadzenie na działce stu brzóz, które w lecie dają cień pozwalający unikać przegrzewania wnętrz.

Autor
Ekologiczna czarna stodoła pośród natury
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....