Co oznacza "vintage"?

Styl vintage to zamiłowanie do rzeczy starych (ale nie antyków), klasycznego designu, a przede wszystkim historii, jakie mogą się za nimi kryć. Zapatrzenie w szeroko pojmowaną przeszłość jest cechą główną tego nurtu. Samo słowo "vintage" ma angielski rodowód i jest związane z winem. Oznacza dobry rocznik, szlachetne wino z owoców jednego sezonu.

Kuchnia retro
W Polsce miłośnicy vintage najczęściej odwołują się do stylistyki lat 50. i 60. W innych krajach sięgają do czasów wcześniejszych, aranżując między innymi pełne uroku kuchnie. Fot. Photography by Callie Hobbs

W nie do końca znanych okolicznościach słowo to przeniknęło najpierw do świata mody, a później wnętrz. W tych obszarach jest pojmowane jako coś klasycznego, ponadczasowego, ale niekoniecznie designerskiego. Przy czym słowo vintage nie odnosi się do żadnej konkretnej epoki czy okresu we wzornictwie i modzie. Przeważnie jednak miłośnicy tego stylu nie sięgają dalej niż do czasów wiktoriańskich, a najchętniej odnoszą się do wzornictwa XX wieku od jego początku po lata 70.

Styl vintage w Polsce

Polscy wielbiciele vintage najchętniej wracają do lat 50. i 60., sięgają m.in. po rodzimą ceramikę z Bolesławca czy Włocławka, projekty spółdzielni Ład, a nawet meblościanki Kowalskich. Choć jest to styl hołdujący temu co stare, to został spopularyzowany przez ludzi młodych, którzy wolą wyszperany na pchlim targu fotel niż nowy mebel z półki sklepowej.

Lodówka smeg
Klasyka w cenie. Przedmioty, które mają status klasyków designu, zawsze są mile widziane w aranżacjach vintage. Tak jak retro lodówka marki Smeg. Fot. @finelittledaystore

Niektórzy tłumaczą ten fakt potrzebą szukania własnych korzeni przez młodych, inni chęcią bycia oryginalnym. Niezależnie od motywacji udaje się im zachęcić kolejne pokolenia do odświeżania starych przedmiotów zamiast kupowania nowych i, co ważniejsze, szacunku do przeszłości.

Wnętrze w stylu vintage
Stylowe mieszkanie. Stara komoda niczym ze szkolnej biblioteki, industrialne wiszące lampy i stare, zapomniane krzesła na zgrabnych nóżkach. Taka mieszanka świetnie pasuje do wnętrz vintage. Fot. Pinterest

Jak wprowadzić styl vintage do swojego wnętrza?

Styl vintage można osiągnąć na dwa sposoby - wprowadzając do nowoczesnego wnętrza wyszukane starocie, bądź na odwrót - do starego wnętrza współczesne elementy. Ważne, żeby unikać dosłowności i zachować dystans.

Stara komoda w stylu vintage
Wielu projektantów odwołuje się do minionych lat, projektując nowe meble, ale w stylistyce vintage. Fot. Froken Overspringshandling

Wierne odtwarzanie historycznych wnętrz jest nieporozumieniem - nie chodzi o stworzenie muzeum w mieszkaniu. Łączenie starego z nowym jest kluczem do sukcesu.

Styl vintage - przywróćmy starym rzeczom nowe życie!

Doskonałą bazą wnętrza w duchu vintage będzie np. stara komoda, niski stolik z lat 50., fotel dziadka czy tapeta w wiktoriański wzór. Elementy te nie muszą dużo kosztować, wymaga to jednak pewnego wysiłku - szukania na targach staroci, aukcjach internetowych, rozglądania się po rodzinnych strychach i piwnicach.

Inspiracje vintage
Na salonach królują wiszące lampy z żarówkami Edisona, odnowione fotele Chierowskiego, wzorzyste plakaty czy ławy na wysokich nóżkach. Fot. 366 Concept/ Galeria Plakatu/ Westwing/ SF Meble

W ostateczności można też zajrzeć do tradycyjnych sklepów i poszukać w nich przedmiotów stylizowanych na stare bądź inspirowanych klasycznym designem.

Moc dodatków w stylu vintage

Na koniec do wnętrz vintage warto wprowadzić dodatki, jak sentymentalne bibeloty, ale też przedmioty zabawne, czasem nawet nieco dziwne lub ekstrawaganckie. Taka różnorodność jest możliwa, gdyż styl ten ma wiele wersji od romantycznej po minimalistyczną. Dzięki temu każdy może go dostosować do siebie i stworzyć niepowtarzalny wystrój wnętrza. Jest to jednak zdecydowanie nurt dla indywidualistów, którzy nie chcą mieszkań, jak z katalogów.

Stare plakaty vintage na ścianie
Meble i dekoracje w stylu vintage lubią białe, gładkie ściany, na tle których mogą się zaprezentować w pełnej krasie. Styl retro uwielbia kolorowe plakaty z dawnych czasów. Fot. Photography by Jessica Comingore and Victoria Smith for sfgirlbybay.

Meble vintage lubią białe, gładkie ściany, na tle których mogą się zaprezentować w pełnej krasie. Ale pasują do nich także tapety w retro wzory czy odsłonięta cegła. Kolorystyka wnętrz w tym stylu najczęściej bywa nieco stłumiona, utrzymana w ciepłej tonacji uzupełnionej o szlachetne błękity i wyszukane szarości. Mile widziane są też akcenty intensywnych barw, które ożywiają przestrzeń i ją uwspółcześniają.

Sypialnia w stylu vintage
Gramofony i płyty winylowe zostały wyparte przez nowsze sprzęty. Jednak dziś wracają ze względu na ich wartość sentymentalną. Klimat retro nadają też stylizowane piece np. marki Marshall. Fot. Enter the Loft Amsterdam By C-More