Salon w stylu vintage   Nowoczesna kanapa modułowa i oryginalne drewniane meble w salonie
Wszystko w jednym
Jadalnia i kuchnia to jedna przestrzeń. Idealnym zakupem okazał się duży narożnik (BoConcept) - jest superwygodny i pasuje dosłownie do wszystkiego. Jego spokojną formę przełamują kolorowe, trochę szalone poduchy. Czarną, czerwoną i żółtą wydziergała Dąbrówka, ta z filcowych pętelek (Fluffy) jest od Joanny Bylickiej, a pluszowy kwiat to fragment kolekcji Katarzyny Jasyk także z Chillout Studio.
  Podwieczorek przy muzyce
Ukochane włoskie meble z surowego pnia cedru nareszcie odnalazły swoje miejsce. Genialnie wyglądają na polskim dywanie (Kanys z Custom form) przypominającym ludową wycinankę. Fotel wbrew pozorom jest bardzo wygodny, a stolik w sam raz, żeby świetnie "zagrała" tu patera Vinyl zrobiona z prawdziwych, starych płyt (Chillout Studio).

Malarka i projektantka wnętrz Dąbrówka Potowska zawsze lubiła styl lat 60. i 70.

- Z bardzo wczesnego dzieciństwa trochę pamiętam meble z mojego rodzinnego domu w Poznaniu, ale dopiero niedawno wpadłam na pomysł, żeby spróbować odtworzyć ten klimat. Niestety nijak się on miał do wystroju mojego dwupoziomowego mieszkania. To był pierwszy powód do liftingu wnętrz w stylu vintage.

Drugim był fotel z cedru. Kilka lat temu państwo Potowscy mieli showroom Focus On z nietuzinkowymi meblami. Dąbrówka wypatrywała ciekawostki na targach w Mediolanie i sprowadzała do Polski. Gdy przyszedł kryzys, sklep zamknęli, a ulubiony fotel i stolik kawowy firmy Riva 1920 z litego, surowego drewna cedrowego wylądowały w szafie, bo nigdzie nie pasowały. Uparłam się na nie, więc musiałam sprawić, żeby to dom pasował do nich.

Trzeci powód zmian to schody: ciężkie, betonowe ze stalową barierką. - Były koszmarne, nie mogłam dłużej na nie patrzeć! Uznałam, że takie dojrzałe trzy powody do zmiany aranżacji wnętrz to akurat tyle, ile trzeba, żeby przystąpić do działania.

Salon - kolorowy styl vintage   Biała kuchnia w stylu vintage
Szlachetna baza
Drewno i biel - to się zawsze sprawdza. Dębowy, rozkładany stół (Farma Kolonialna) na prośbę Dąbrówki został lekko przerobiony - wzbogacono go o boczne panele łączące blat z podstawą. Lampa Tolomeo z Artemidy na ruchomym wysięgniku pozwala umieścić źródło światła w dowolnym punkcie nad stołem. 
  Kuchnia
Idealnie prosta zabudowa została wykonana z lakierowanych płyt MDF przez Fabrizio Design, zaś białe blaty są z akrylowej substancji Harmony (Materpol). Wystarczyło parę drobiazgów: plastikowe tace w kropki, biało-czarne pojemniczki i stołek barowy Tape z Custom Form, żeby nowoczesnemu pomieszczeniu nadać styl vintage.

Pierwsze pod młot poszły oczywiście toporne schody. Na ich miejscu pojawiły się trochę węższe, lekkie, dębowe, w ogóle bez barierki. Jako tło dostały ceglaną, białą ścianę.

Ale nie dość na tym. Wyrzucono także ścianę dzielącą kuchnię od holu. No może nie całą - zniknęła tylko jej górna część. Dolna stanowi plecy kuchennego półwyspu z granitowym blatem. W ten sposób powstało idealne miejsce do twórczych działań w kuchni. Bo tak się składa, że oboje gospodarze uwielbiają gotować. Tutaj kroją i siekają ingrediencje, a potem nadają gotowym potrawom ostatni szlif tuż przed podaniem na stół. I tak na przykład pyszna pasta zostanie ozdobiona listkami bazylii i czarnymi oliwkami - bo włoskie klimaty Dąbrówka ceni zarówno w designie, jak i na talerzu.

Drewniane schody dywanowe na tle białej ceglanej ściany   Kolorowo i graficznie - wnętrze sypialni
Nowe schody
To właśnie one najbardziej odmieniły to wnętrze. Zajmują dużo mniej miejsca niż poprzednie i zamiast przeszkadzać i szpecić - zdobią. A pod nimi, czyli tam, gdzie zazwyczaj umieszcza się komórkę na szczotki i ścierki - znalazł się cudnie wystylizowany zakątek ze skarbem stylu vintage, szwedzką szafką z lat 60-tych.
  Kąty i trójkąty
Figury geometryczne z ostrymi kątami świetnie się wpisują w stylistykę vintage. Tapeta w sypialni pochodzi z Home Collection, poduszki Mima Design to dzieło Joanny Bylickiej, a stołek w holu Dąbrówka wypatrzyła w Internecie.

Chyba jeszcze bliższy jej jest styl skandynawski. Stąd prosty wystrój kuchni, białe ściany i dębowa podłoga w salonie. Świetnie pasuje tu szary narożnik i czarny dywan, ażurowy, przypominający prostą wycinankę z papieru. A pod schodami crème de la crème - szwedzka komódka z początku lat 60. kupiona na Allegro.

Niemieckie krzesła z tego samego okresu Dąbrówka także wypatrzyła w sieci. Musiała tylko przemalować im nóżki i dać nowe pokrycia. Wybrała kolor słoneczny, żółty, bo taki właśnie ostatnio pojawił się na jej obrazach. Oleje i akwarele w jasnych barwach, pełne lekko rozmytych, tajemniczych postaci nadają ton całemu wnętrzu. - Kiedyś malowałam strasznie mrocznie - wspomina Dąbrówka - tematem mojej pracy magisterskiej była śmierć w sztuce. Później złagodniałam.

Geometryczny motyw - tapeta w sypialni   Szarość i mocne kolory w sypialni
Sypialnia
Włoskie łóżko z firmy Zana ma ruchomy zagłówek (można go złamać i w ten sposób stworzyć oparcie do czytania), a także superpraktyczne, zdejmowane pokrowce. Misterne, "koronkowe" oparcie krzesła (Half Lace z Custom Form) sprawia, że trójkąty, grające tu główną rolę, nieco wytracają swą ostrość.

To był długi proces, powoli czarne myśli zaczęły mnie opuszczać, a na ich miejsce pojawiało coraz więcej światła... A wracając do wnętrza: właściwie powstawało ono trochę jak obraz, intuicyjnie. Po prostu właśnie tak mi się podobało i już. Inspiracją były te cudne meble, które pozostały nam po zamknięciu showroomu. Od początku wiedziałam, po prostu czułam, gdzie będzie ich miejsce.

Poza fotelem i stolikiem, Dąbrówka nie umiała zrezygnować z czerwonego zegara z włóczki firmy Diamantini & Dominiconi. I właśnie pod ten zegar własnoręcznie wydziergała włóczkowe poduchy na sofę. Wcześniej nigdy nie robiła na drutach, ale pod okiem mamy, mistrzyni ręcznych robótek, dryg złapała dosłownie w kilka sekund. Pod kolor dobrała jeszcze kilka poduszek z Chillout Studio Joanny Bylickiej i parę z IKEA.

Hol - biała ściana z cegły   Nowoczesna łazienka w kolorze szarym z czerwonymi akcentami
Niewielki hol
Zamiast wąskiego korytarzyka łączącego przestrzeń dzienną z sypialnią powstał sympatyczny, dopracowany w szczegółach holik. Obok lustra w stuletnich ramach Dąbrówka umieściła wieszaki na płaszcze, parasole albo kapelusze - to te kolorowe, plastikowe kacze i krowie główki. Super hit światowego designu? Nic z tych rzeczy, ale wyglądają świetnie!
  Łazienka
Tu także króluje prostota, liczy się jakość i elegancja wyposażenia (baterie - Ritmonio, ceramika - Catalano, kabina - Flaminia, lampy - Aquaform). Ale jest tutaj również coś niepowtarzalnego: kratka na ścianie z kabiną prysznicową powstała z mozaiki Appiani według projektu Dąbrówki.

W sypialni wylądowało łoże z włoskiej firmy Zana. Tapeta w trójkąty, nawiązuje w stylu do lat 60. i idealnie pasuje do komódki pod schodami. Za to lustro w holu swymi korzeniami sięga jeszcze wcześniej, bo aż do XIX wieku. Wprawdzie zrobił je znaleziony w Internecie stolarz z Podlasia, ale drewno, z którego wykonał ramę, pochodzi z rozebranej stuletniej kresowej stodoły. I tak powstał sprzęt z duszą, stary i nowy zarazem. Idealnie pasujący do mieszkania, w którym króluje styl vintage.