W architekturze, jak w życiu, niedoskonałości mogą być źródłem kreatywności i autentyczności. Urządzając własny dom, projektantka Weronika Budzichowska zmierzyła się z rearanżacją wnętrz nienowego już budynku, godząc się na brak doskonałości tego miejsca. Chciała przede wszystkim stworzyć przestrzeń, która odzwierciedla zarówno jej pasję do designu, jak i miłość do rzeczy z duszą

Stara komoda fundamentem projektu wnętrza

- Chciałam, by to miejsce było czymś więcej niż tylko wnętrzem. By stało się domem, w którym historia przeplata się z nowoczesnością, a każdy element wnosi coś wyjątkowego - zaczyna swoją opowieść.

Sofa wykonana na zamówienie stała się centralnym punktem salonu. Jej proste linie i elegancka forma doskonale komponują się z klasycznymi elementami. Nad nią wisi lampa Tense (śr. 70 cm) marki New Works, której minimalistyczny design dodaje lekkości i subtelności.

Pierwszą decyzją, którą podjęła, było połączenie nowoczesności z elementami retro i vintage. W sercu salonu stanęła komoda z 1913 roku, którą projektantka znalazła w starym domu do rozbiórki

- Właściciel nie chciał mebla, ale ja dostrzegłam w nim potencjał - opowiada projektantka.

Efektowny zielony gres szkliwiony marki Marazzi stanowi ciekawy motyw wykończenia łazienki w stylu retro.

We wnętrzu komody ukryłam skarby po prababci: zastawę Irys, figurki z Ćmielowa: „Macierzyństwo” i „Koty”, a także kryształy przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Stara komoda stała się fundamentem projektu - to ona dała początek całemu wnętrzu, pełnemu elegancji, historii i wspomnień.

Komoda w stylu retro to cenne znalezisko projektantki.

Obok niej miejsce swe odnalazło zabytkowe pianino z 1900 roku, które, jak wspomina Weronika Budzichowska, trafiło tu niemal jak skarb znaleziony w zapomnianym kącie - po tym, jak jej mama odkupiła je od sióstr zakonnych. Pianino zostało odnowione w warsztacie samochodowym, odzyskując swą dawną świetność. Projektantka nie mogła oprzeć się pokusie, by połączyć to wszystko z elementami nowoczesnego designu.

Symetryczna kompozycja mebli wprowadza do wnętrza ład i harmonię. Imponujące rośliny oraz roślinne aranżacje są ważnym akcentem wystroju.

Rośliny we wnętrzu - coś więcej niż tylko dekoracja

W przestrzeni domu szczególną rolę pełnią też rośliny. 

Każda z łazienek zyskała swój indywidualny charakter. Ciepłe barwy i naturalne elementy wykończenia wnętrza sprzyjają relaksowi. Wanna i armatura IH Selection, Internity Home.

- Rośliny to coś więcej niż tylko dekoracja. To element, który nadaje wnętrzu charakter i sprawia, że staje się ono bardziej żywe - mówi projektantka.

Kuchnia, z pozoru zwyczajna, stała się przestrzenią pełną życia. Projektantka usunęła wiszące szafki, które zastąpiła półkami, by mogły na nich stanąć ulubione obrazy i grafiki.

Weronika Budzichowska wprowadziła do swojego domu wiele zieleni, starając się, by każda roślina znalazła swoje miejsce w tej przestrzeni. Aby rośliny doniczkowe mogły się rozwijać, zadbała też o odpowiednie oświetlenie - życiodajne reflektory ukryte w sufitach pomagają roślinom rosnąć i tworzą magiczną atmosferę, która zmienia się wraz z porami dnia.

Meble, takie jak krzesła Westwing czy hokery Fameg w kuchni, idealnie dopełniają całość, wprowadzając do mieszkania odrobinę klasyki, ale w nowoczesnym wydaniu. Wrażenie ciepła budują przytulne tkaniny. Rzymskie rolety w kuchni, zasłony w salonie, dywany i miękkie materiały doskonale komponują się z żywymi roślinami i designem „z duszą”.

Każdy detal ma swoją duszę i znaczenie

Każdy detal w tym wnętrzu ma swoją duszę i znaczenie.

Projektantka umiejętnie łączy w tym wnętrzu rzeczy z duszą i te zupełnie nowe. Każdy element, jak fotel vintage w sypialni czy stolik z IKEA, to drobny akcent, który dodaje wnętrzu charakteru.

Właśnie te subtelne, ale pełne charakteru detale sprawiają, że to miejsce stało się moim domem - podkreśla projektantka.

Duże okrągłe lustro wykonane na zamówienie stanowi centrum aranżacji strefy umywalki. Biało-niebieskie kinkiety w łazience to design z lat 50. minionego wieku. Lampy projektantka wypatrzyła na eBayu.

Przyjazną, ciepłą i przytulną atmosferę udało się osiągnąć dzięki harmonijnemu połączeniu eleganckich, klasycznych elementów z nowoczesnymi akcentami, które współtworzą przestrzeń pełną historii, charakteru i komfortu.

W łazience gościnnej uwagę zwraca umywalka z kamienia, którą wykonał miejscowy kamieniarz.
Autor
Komoda z 1913 roku, pianino z zakonu i... nowoczesny design. Zobacz dom z duszą!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...