Hacjenda położna jest w mieście Coimbatore w południowej części Indii i jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych okręgów państwa. Nazywa się go nawet "Manchester Południa". A jednak niech nie zwiedzie was tak duża liczba gałęzi przemysłu. Tradycja łączy się tu z nowoczesnością. Pośród tętniącego życiem miejskiego krajobrazu wyłania się oaza spokoju, piękna przyroda otaczająca miasto. I właśnie w tej enklawie powstał dom, który inspirowany jest hiszpańskimi hacjendami. 

Mury rezydencji zostały zainspirowane białymi budynkami Hiszpani i Meksyku.
Drzwi wejściowe. Za nimi widać marmurową posadzkę. Pochylone drzewo w donicy tworzy piękną dekorację na tle białej ściany.

Dom stworzony został przez duet Jasem Pirani i Huzefa Rangwala z pracowni architektonicznej MuseLAB. To ich najbardziej ambitny projekt, który był jednocześnie największym wyzwaniem. Co więcej, nie tylko największym jaki dotąd powstał w MuseLAB, ale także pierwszym tego rodzaju.

Łuki tworzą malarską perspektywę. Przez ażurową barierkę widać kolorową mozaikę na dziedzińcu.
Na dziedzińcu stoją meble z tekowego drewna oraz marmurowe siedzisko z poduchami.

Hacjenda powstała zgodnie ze starożytną nauką Vastu Shastra. Vastu znaczy budowanie. Shastra - nauka. Vastu Shastra to nauka o budowaniu. Wiedza o tworzeniu przestrzeni pomaga stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli żyć harmonijnie, w zgodzie z naturą, bo wszyscy jesteśmy jej częścią. Vastu pozwala na głębsze zrozumienie tego, jak stworzyć dom bazując na znajomości proporcji, światła, powietrza, koloru, krajobrazu, wody i roślin. Tak jak Ajurweda kieruje się 5 elementami w naszym ciele, tak Vastu kieruje się 5 elementami w naszym otoczeniu.

Dom w zgodzie z naturą

Na rozległej działce o powierzchni 39 400 metrów kwadratowych powstał budynek, który jest hołdem dla klasycznych budowli z Chettinad. Ten indyjski region słynie z XIX-wiecznych rezydencji, z dziedzińcami i przestronnymi pomieszczeniami zdobionymi marmurem i drewnem tekowym. Drugą inspiracja było bogate dziedzictwo architektoniczne Hiszpanii i Meksyku

Dom został przeprojektowany tak, aby harmonizował z tropikalnym klimatem Coimbatore. Rezydencja o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych ma cztery patia, zaokrąglone sklepienia, szklane spadziste dachy, panoramiczne okna, wykusze i drzwi zakończone łukami. Łączy on obszary wspólne (basen, wysoki na osiem metrów salon i jadalnię) z częścią prywatną. Centralnym punktem hacjendy jest duży dziedziniec z kamiennymi ławkami i stolikami. 

Przy basenie stoją m.in. kamienne siedziska.
Posadzka przy zejściu do basenu jest zrobiona z marmurowych płyt.

Czerpiąc inspirację z dekoracyjnych podłóg spotykanych w domach w Chettinad i ponadczasowego uroku hiszpańskich płytek, architekci stworzyli na patio kolorową mozaikę w kształcie chevronu.

Podłoga na dziedzińcu wyłożona jest kolorową mozaiką w kształcie chevronu.

Dzięki sprytnemu wykorzystaniu światła, basen stał się najbardziej odważnym projektem, z jakim kiedykolwiek zmierzyła się firma MuseLAB. Basen na świeżym powietrzu przykryty jest sklepieniem o powierzchni 75 metrów pokrytym czarno-białą mozaiką w abstrakcyjne kwiaty.

Otwarty basen przykryty jest sklepieniem pokrytym czarno-białą mozaiką w abstrakcyjne kwiaty. Jego budowa była dla architektów największym wyzwaniem.
Czarno-białe płytki są nawet na dnie basenu.
Po prawej stronie znajduje się barek z winem. W centralnym punkcie pomieszczenia jest stolik kawowy z patchoworkowym fotelem.

Wielość materiałów

MuseLAB we współpracowali z lokalnymi artystami i rzemieślnikami. Dzięki temu mogli wykorzystać lokalne materiały, które wprowadzają do domu autentyczność i charakter. Od mebli na zamówienie po ręcznie wykonane detale każdy element opowiada historię, dodając przestrzeni głębi i osobowości.

Wśród wielu różnych materiałów w hacjendzie znajduje się również drewno tekowe. Są z niego zrobione m.in. masywny stół i ramy łuków.
Przepierzenie tworzą geometryczne figury. Ławka jest podwieszana.

Dzięki wysokim obrotowym oknom dziedziniec przechodzi w salonie i kolejno w jadalnię z marmurową podłogą i fornirowanym sufitem. Wszystkie kolejne pomieszczenia płynnie łączą kontrastujące elementy. Mnogość użytych materiałów może wzbudzać podziw: są tu różne rodzaje kamienia i drewna, cegła, strukturalne tynki i ceramiczne mozaiki. 

Oryginalne lampy-kokony wiszą na całej wysokości salonu, który ma 8 metrów.
Sypialnia na piętrze. U sufitu wiatrak, który pełni dwie funkcje: jest zarówno wentylatorem, jak i lampą.
Palmy, na które wychodzi panoramiczne okno w łazience, wydają się tapetą. Na ich tle stoi masywny kamienny postument z umywalkami, wsparty na marmurowych nogach.

Dla właścicieli rezultat przewyższył wszelkie oczekiwania. Różnorodna przestrzeń domu wykracza poza przyziemność, w zamian oferując cichą oazę i odosobnienie przypominające wakacje. Gdy zachodzi słońce, rzucając ciepły blask na hacjendą, dom przypomina o więzi z naturą.

Autor
Dom w Indiach inspirowany hiszpańską hacjendą! Co wyszło z tego nietypowego połączenia?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...