Płytki ceramiczne - południowe inspiracje
W Portugalii nazywają się azulejos - ceramiczne płytki w piękne kolorowe wzory to symbol nie tylko tego kraju. Przywędrowały z Hiszpanii w czasie najazdu Maurów, więc słusznie kojarzone są z Marokiem. Ich piękno urzekło turystów i zainspirowało projektantów, którzy te desenie chętnie wykorzystują.
Już od kilku sezonów utrzymuje się moda na takie wzory, które ewoluują wraz z najnowszymi trendami. I tak np. wyraziste kolory zostały zastąpione czernią, bielą lub szarością, a wraz z modą na postarzanie pojawiły się kafle inspirowane meksykańskimi wzorami, ale lekko przetarte.
Płytki ceramiczne - dobra imitacja
Płytki ceramiczne mogą być też dobrą alternatywą dla tych, którzy kochają drewno, podoba im się beton czy chcieliby mieć ceglaną ścianę. Kafle imitujące takie wzory są zazwyczaj tańsze i znacznie mniej kłopotliwe zarówno w układaniu, jak i w utrzymaniu. Dlatego w sprzedaży pojawia się coraz więcej płytek, które odzwierciedlają desenie najmodniejszych materiałów wykończeniowych.
Geometryczne płytki ceramiczne
Romby, kwadraty, trójkąty, koła, grochy, linie proste i krzywe możemy zobaczyć we współczesnym wzornictwie nawiązującym do lat 60. i 70. minionego wieku. Łączenie figur i kolorów w niepowtarzalne desenie, często przypominające twórczość artystów op-artu, to najnowszy trend. Wyłożona takimi płytkami ściana tworzy optyczne złudzenie wypukłości lub ruchu, często przypomina wzory z kalejdoskopu.
Drugim nurtem jest odwzorowywanie deseni z tkanin - kraty, pepitki, pasów czy chevronu. Najpopularniejszą figurą we współczesnym wzornictwie jest teraz sześciokąt foremny (równoboczny), który przypomina wzór plastra miodu. Jego popularność sprawiła, że pojawia się nie tylko jako nadruk na kwadratowej czy prostokątnej płytce, ale nawet producenci wprowadzili na rynek płytki w tym kształcie.
Płytki ceramiczne z efektem 3D - uwypuklona faktura
Wzrok to tylko jeden ze zmysłów człowieka, na który chcieliby oddziaływać projektanci, ale przecież równie ważny jest dotyk. Stąd popularność płytek 3D - wypukłych dekorów, które oddziaływują na oba te zmysły.
Dostępne są z różnymi motywami, najczęściej aktualnie najmodniejszymi - marokańskimi, geometrycznymi, ale również roślinnymi. Nierówna faktura występuje też w imitacjach np. drewna - dla podkreślenia charakterystycznych słojów.
Płytki ceramiczne przedstawiające sztukę znanych twórców
Od lat producenci płytek wykorzystują dorobek wielkich mistrzów. Po pop-arcie przyszła kolej na op-art. Popularne są również wzory czerpiące z całego dorobku abstrakcjonistów. Spotkać też można tzw. obrazy ścienne, czyli składającą się z kilku płytek grafikę. Oprócz malarstwa projektanci czerpią inspiracje z fotografii czy rzeźby.
Zobacz także:
Z miłości do natury - płytki imitujące drewno
Drewno, płytki, dywan - jak dobrać podłogę do stylu wnętrza
Jaki materiał na podłogę: wykładziny PVC, płytki ceramiczne, beton