Rozmiary płytek ceramicznych wahają się od bardzo małych, złożonych w mozaikę, do prawdziwych olbrzymów o boku długości 1 m. Taki wybór pozwala na swobodną aranżację i małej, i dużej łazienki. Jeśli dodatkowo "przełamiemy" ścianę płytek dekorem, uzyskamy wnętrze o niepowtarzalnym charakterze.

Jak dobierać i układać płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne do łazienki są dostępne na rynku w kilkudziesięciu formatach, od 1,5x1,5 cm (mozaika) do 120x120 cm. Modne, ale dość drogie są te większe, o wymiarach np. 30x100 cm, tworzące jednolitą powierzchnię. Na szczęście najnowsze trendy nie wykluczają układania nawet bardzo dużych płytek w małych łazienkach, powinny być jednak jasne, o delikatnym wzorze, a spoiny między nimi - jak najmniej widoczne.

Takie płytki możemy ułożyć bezfugowo, dzięki czemu uzyskamy zupełnie jednolitą powierzchnię. Pamiętajmy też o stronie praktycznej: duże płytki ceramiczne w małym pomieszczeniu prawdopodobnie trzeba będzie docinać. Małe płytki mają natomiast więcej spoin, które trzeba czyścić. Zanim ułożymy mozaikę w kabinie prysznicowej, dwa razy się zastanówmy!

 
Małe i duże. Odpowiednio dobrane ze sobą mozaika ze szkła i duże płytki ceramiczne tworzą wnętrze pełne dynamizmu (fot. Praktiker)   Leśny zakątek. Czekoladowy brąz i romantyczny motyw roślinny dekoracyjnych płytek o powierzchni przypominającej drewno (fot. Opoczno)

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawiać ze sobą płytki o różnym formacie, trzeba jednak zadbać o to, by spoiny w poziomie i w pionie współgrały ze sobą. Pamiętajmy też, że jeśli prostokątne płytki ceramiczne położymy poziomo, ściany będą wydawać się dłuższe, a położone pionowo - zwiększą wysokość łazienki.

Detale na ścianach łazienki

Detale ścienne nadają wnętrzu charakter. W ich funkcji mogą wystąpić dekory: dekoracyjne płytki, mozaika i listwy ceramiczne - szklane, metalowe, gładkie lub z fakturą, w różnym kolorze i z różną grafiką. Dekor może stanowić zakończenie poziomu płytek ściennych oraz akcentować wnękę w ścianie, półkę czy lustro.

Efektownie wygląda dekor z mozaiki w połączeniu z dużymi płytkami. Na szczególną uwagę zasługują mozaiki dające efekt melanżu kolorystycznego. Te szklane są najdroższe, ale wyglądają niezwykle świetliście.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Ferro