Aranżacja dużej łazienki stawia jednak przed nami pewne wymagania: wnętrze powinno sprawiać wrażenie uporządkowanego i schludnego, a oprócz tego mieć niepowtarzalny klimat nacechowany osobowością jej użytkowników. O klimacie łazienki decyduje stylistyka sprzętów, ich wzór, kolor, materiał oraz wykończenie ścian i podłóg. Nie mniej ważne jest harmonijne zestawienie poszczególnych elementów.

Jeśli łazienka ma powierzchnię powyżej 10 m², mówimy już o salonie kąpielowym. Tu możemy poszaleć! Na dużej przestrzeni wyeksponujemy urodę ekstrawaganckich sprzętów. Upchnięte w kąt straciłyby swój urok. Warto pomyśleć o dwóch umywalkach i dwuosobowej wannie lub kabinie prysznicowej.

   
Wnętrze dużej łazienki można aranżować na wiele sposobów (fot. Ceramika Paradyż)   Wolno stojąca wanna o surowej linii pasuje do łazienki tradycyjnej i nowoczesnej (fot. Roca)   Przeszklona łazienka to propozycja dla osób kreatywnych, ceniących miejską estetykę (fot. Villeroy & Boch)

Na dużą łazienkę potrzebny jest pomysł, bo możliwości jest wiele, a układ wnętrza rzadko nasuwa się sam. Aby wszystkie sprzęty nie "wylądowały" pod ścianą, pomieszczenie warto podzielić na dwie strefy: sanitarno-kąpielową (w której umieszczamy umywalkę, wannę i prysznic, bidet oraz sedes) i wypoczynkową (można ustawić w niej leżaki, komódki do przechowywania przyborów toaletowych, a nawet przyrządy gimnastyczne). Oddzielamy je od siebie symbolicznie - za pomocą wolno stojącej wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki, bądź ścianką z płyt g-k lub luksferów. Ścianki zapewniają nam w poszczególnych strefach intymność. Zwykle są także ozdobą, szczególnie te z luksferów, ażurowe, w postaci niskich murków i obłożone lustrami.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Art de Vivre