Jeśli nie musimy się martwić o brak miejsca w łazience, czy też o budżet na jej urządzenie, wybór ceramiki może być podróżą pełną przygód i spotkań z tym, co w świecie designu nietypowe.

To, co nazywamy ceramiką łazienkową, wcale nie musi być wykonane z ceramiki, czyli pokrytej glazurą, wypalanej gliny. Dotyczy to przede wszystkim umywalek, które produkowane są z najróżniejszych tworzyw. Może to być szkło, kamień naturalny lub konglomerat kamienny, materiały kompozytowe (na bazie minerałów i żywic), stal, beton lub egzotyczne drewno. Im mniej oczywisty materiał, tym lepiej.

Takiej rozmaitości materiałów (ze zrozumiałych względów) nie ma w ofercie sedesów i bidetów, ale i tu można znaleźć modele nietypowe, na przykład wykonane ze stalowej blachy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na niedopasowanie sprzętów.

Splash Right - ceramiczna umywalka z misą w kształcie kleksa umieszczoną z prawej strony, wymiary: 115 x 56 x 10 cm Szklana umywalka Flower 4 dostępna w kilku kolorach, grubość szkła od 12 mm do 19 mm Szklana umywalka Elixir 4 dostępna w kilku kolorach, średnica 47 cm
Splash Right - ceramiczna umywalka z misą w kształcie kleksa umieszczoną z prawej strony, wymiary: 115 x 56 x 10 cm, Disegno Ceramica, CORAM POLAND, ok. 2650 zł Szklana umywalka Flower 4 dostępna w kilku kolorach, grubość szkła od 12 mm do 19 mm, GLASSPOINT, od 896 zł Szklana umywalka Elixir 4 dostępna w kilku kolorach, średnica 47 cm, GLASSPOINT,
od ok. 2500

Producenci coraz częściej oferują bowiem ceramikę barwioną i zdobioną. Nikogo już chyba nie dziwi sedes w kolorze głębokiej czerni lub bidet z ozdobnym deseniem. Wszystko to wynika ze zmiany charakteru współczesnych łazienek. Nie są już tylko miejscem codziennych ablucji, lecz mają pełnić rolę domowych centrów relaksu, w których zabiegany człowiek ma znaleźć chwilę oddechu i odzyskać spokój. Stąd tak duży nacisk na przyjazne, harmonijne otoczenie.

Wydawać by się mogło, że taka filozofia urządzania łazienkowych wnętrz sprawi, że królować w nich będą miękkie, delikatne formy. Częściowo tak jest.

Umywalki w kształcie rozpryśniętych kropli wody, połowy kuli, liścia czy plastra drewna nie należą już do rzadkości. Jednak najwięcej modeli (dotyczy to także reszty ceramicznej braci, czyli sedesów i bidetów) ma formy inspirowane geometrią brył. Często więc spotkamy regularne walce, sfery, prostopadłościany. Nie jest to bynajmniej niekonsekwencja.

Wolno stojąca umywalka Erato Umywalka Tatoo o nowoczesnej, regularnej bryle przełamanej mocnym akcentem kolorystycznym, wykonana z lanego marmuru Okrągły brodzik prysznicowy Piatto ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm
Wolno stojąca umywalka Erato, MARMORIN, 4000 zł Umywalka Tatoo o nowoczesnej, regularnej bryle przełamanej mocnym akcentem kolorystycznym, wykonana z lanego marmuru, MARMORIN, 1690 zł Okrągły brodzik prysznicowy Piatto ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm, KALDEWEI, 12063 zł

Regularne, symetryczne bryły wprowadzają do wnętrz optyczny porządek i harmonię. Takie sprzęty nie są może fajerwerkami designerskiej inwencji, ale też nie takie jest ich zadanie - rolę dekoracji nadającej pomieszczeniu styl i indywidualny charakter przejmują bowiem inne sprzęty - meble, akcesoria i, oczywiście, armatura.

Zanim kupisz umywalkę:

  • Zwróć uwagę nie tylko na wygląd umywalki, ale też na jej wagę - to ważne, jeśli chcesz, by nie stała na blacie szafki, lecz wisiała na ścianie nie podparta postumentem. Do ciężkiej umywalki być może trzeba będzie dokupić stelaż montażowy.