To, co nazywamy ceramiką łazienkową, wcale nie musi być wykonane z ceramiki, czyli pokrytej glazurą, wypalanej gliny. Dotyczy to przede wszystkim umywalek, które produkowane są z najróżniejszych tworzyw. Może to być szkło, kamień naturalny lub konglomerat kamienny, materiały kompozytowe (na bazie minerałów i żywic), stal, beton lub egzotyczne drewno. Im mniej oczywisty materiał, tym lepiej.
Takiej rozmaitości materiałów (ze zrozumiałych względów) nie ma w ofercie sedesów i bidetów, ale i tu można znaleźć modele nietypowe, na przykład wykonane ze stalowej blachy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na niedopasowanie sprzętów.
Producenci coraz częściej oferują bowiem ceramikę barwioną i zdobioną. Nikogo już chyba nie dziwi sedes w kolorze głębokiej czerni lub bidet z ozdobnym deseniem. Wszystko to wynika ze zmiany charakteru współczesnych łazienek. Nie są już tylko miejscem codziennych ablucji, lecz mają pełnić rolę domowych centrów relaksu, w których zabiegany człowiek ma znaleźć chwilę oddechu i odzyskać spokój. Stąd tak duży nacisk na przyjazne, harmonijne otoczenie.
Wydawać by się mogło, że taka filozofia urządzania łazienkowych wnętrz sprawi, że królować w nich będą miękkie, delikatne formy. Częściowo tak jest.
Umywalki w kształcie rozpryśniętych kropli wody, połowy kuli, liścia czy plastra drewna nie należą już do rzadkości. Jednak najwięcej modeli (dotyczy to także reszty ceramicznej braci, czyli sedesów i bidetów) ma formy inspirowane geometrią brył. Często więc spotkamy regularne walce, sfery, prostopadłościany. Nie jest to bynajmniej niekonsekwencja.
Regularne, symetryczne bryły wprowadzają do wnętrz optyczny porządek i harmonię. Takie sprzęty nie są może fajerwerkami designerskiej inwencji, ale też nie takie jest ich zadanie - rolę dekoracji nadającej pomieszczeniu styl i indywidualny charakter przejmują bowiem inne sprzęty - meble, akcesoria i, oczywiście, armatura.
Zanim kupisz umywalkę:
- Zwróć uwagę nie tylko na wygląd umywalki, ale też na jej wagę - to ważne, jeśli chcesz, by nie stała na blacie szafki, lecz wisiała na ścianie nie podparta postumentem. Do ciężkiej umywalki być może trzeba będzie dokupić stelaż montażowy.