Zagadnienia w artykule:
  • Funkcjonalność szafki pod umywalkę nablatową - szuflady, półki czy kosze?
  • Jaki rozmiar szafki do umywalki nablatowej?
  • Szafka pod umywalkę nablatową - stojąca, czy wisząca?
  • Szafka pod umywalkę nablatową z drewna, płyty MDF, czy metalu?

Funkcjonalność szafki pod umywalkę nablatową - szuflady, półki czy kosze?

Wszystko zależy od rozmiaru szafki, choć nawet mała szafka może zaskakiwać funkcjonalnością. Warto zainwestować w system cichego domykania frontów i szuflad oraz oświetlenie LED wewnątrz szafki, aby łatwiej było znaleźć przechowywane w niej drobiazgi. W co jeszcze można wyposażyć szafkę pod umywalkę nablatową? We wszystko, co jest nam potrzebne, czyli:

• szuflady z organizerami

• otwarte półki

• wysuwane półki - organizery

• wysuwane kosze

• półki zamknięte frontami

• wieszaki na akcesoria higieniczne

• kosze cargo na środki czystości

• obrotowe półki na kosmetyki

• kosz na pranie.

Pod blatem można również ukryć pralkę albo suszarkę. Możliwości jest naprawdę sporo. Dzięki nim szafka pod umywalkę nablatową zyska nowy wymiar funkcjonalności.

fot. REJS

Jaki rozmiar szafki do umywalki nablatowej?

O wymiarze szafki pod umywalkę nablatową stanowi w dużej mierze rozmiar umywalki lub umywalek, ponieważ niekoniecznie musi być zamontowana tylko jedna. Popularnym rozwiązaniem w dużych łazienkach jest długa szafka z blatem, na którym posadowione są dwie umywalki. Wybierając szafkę pod umywalkę nablatową, warto pamiętać o kilku złotych zasadach.

Szerokość - szafka powinna być szersza od umywalki o minimum 10 cm z każdej strony, wtedy uzyskamy estetyczny symetryczny wygląd zestawu. Im więcej miejsca znajduje się po obu stronach umywalki, tym lepiej, ponieważ na blacie zmieszczą się również kosmetyki, organizery lub dekoracje.

Głębokość - standardowe szafki łazienkowe mają głębokość 40-50 cm, co pozwala na wygodne przechowywanie większości akcesoriów łazienkowych i komfortowe korzystanie z umywalki.

Wysokość - wysokość szafki pod umywalkę nablatową zależy od wzrostu domowników i wysokości umywalki, jednak ogólnie przyjmuje się, że górna krawędź misy umywalkowej, postawionej na szafce, powinna znajdować się na wysokości od 85 do 90 cm nad ziemią. To uniwersalny wymiar, umożliwiający na wygodne korzystanie z umywalki osobom zarówno niskim, jak i wysokim.

fot. SCARABEO

Szafka pod umywalkę nablatową - stojąca, czy wisząca?

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku szafek pod inne rodzaje umywalek, tutaj również mamy do wyboru szafkę stojącą lub wiszącą. To jednak nie wszystko, ponieważ można również wybrać konsolę pod umywalkę nablatową lub sam blat. Wszystkie rozwiązania mają zalety i wady, warto je poznać przed dokonaniem wyboru.

Stojąca szafka pod umywalkę nablatową - zapewnia maksimum wykorzystania przestrzeni i walory wizualne, wynikające z pełnej zabudowy. Jest łatwa w montażu, ponieważ wystarczy postawić ją w wybranym miejscu, a następnie zamontować umywalkę. Szafka stojąca pod umywalkę nablatową może stać bezpośrednio na posadzce, stanowiąc masywną zabudowę, idealną do dużych łazienek. Może również zostać wyposażona w nóżki, co dodaje jej lekkości. To z kolei dobra propozycja do mniejszych łazienek.

fot. SCARABEO

Wisząca szafka pod umywalkę nablatową - to modny wybór do nowoczesnych łazienek. Szafka przymocowana jest bezpośrednio do ściany i unosi się sporo nad podłogą, co ułatwia pielęgnację podłogi. To dobra propozycja w sytuacji, kiedy chcemy umieścić umywalkę na niestandardowej wysokości. Użytkownicy zachwycają się odbiorem wizualnym mebla, który poprzez pozostawienie wolnej przestrzeni na podłodze i ścianie pod szafką, optycznie powiększa wnętrze. To idealna propozycja do małych łazienek.

fot. REJS

Konsola pod umywalkę nablatową - zapewnia ażurowy dizajn, powiększający optycznie łazienkę i jest rodzajem wąskiego stolika, wyposażonego w metalowe nogi lub ramę. Konsola pod umywalkę nablatową podobnie jak jej krewny, często goszczący w holach i przedpokojach, może zostać wyposażona w półkę lub szufladę. To świetny wybór do łazienek minimalistycznych i industrialnych. Konsole pod umywalkę nablatową występują również w opcji wiszącej.

Blat pod umywalkę nablatową - to coraz popularniejszy wybór do łazienek nowoczesnych oraz zachowanych w technicznym stylu industrialnym lub loftowym. Drewniany, betonowy lub kamienny blat przymocowany jest do ściany. Na nim postawiona jest umywalka, a pod nim widoczne są techniczne elementy odpływu wody, co dodaje aranżacji surowego charakteru.

Szafka pod umywalkę nablatową z drewna, płyty MDF, czy metalu?

Każdy z wymienionych materiałów jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że został zabezpieczony przed szkodliwym wpływem wilgoci, powszechnie panującej w łazience. Wybór materiału, z którego wykonana jest szafka, powinien być dopasowany do aranżacji i stylu mieszkania.

We wnętrzach industrialnych świetnie sprawdzą się szafki pod umywalkę nablatową z czarnymi metalowymi nogami, we wnętrzach skandynawskich z kolei szafki z białej płyty MDF, wyposażone w drewniany blat. Drewno zawsze się obroni w każdym stylu. Jest ponadczasowe i szlachetne, dlatego najpiękniej prezentują się szafki łazienkowe z rodzimego drewna w łazienkach rustykalnych, a z egzotycznego w nowoczesnych.

fot. GEBERIT

W łazience w stylu boho świetnie sprawdzą się drewniane szafki z rattanowymi frontami. Biorąc pod uwagę mnogość materiałów, można zdecydować się na szafkę pod umywalkę nablatową w wykończeniu matowym, bądź z połyskiem. Do wyboru są również szklane fronty oraz płyty meblowe z okładzinami, imitującymi marmur, drewno lub beton.

Dodatkowe wskazówki:

• Przed zakupem szafki należy dokładnie zmierzyć przestrzeń, w której ma ona stanąć. Pozwoli to uniknąć zakupu zbyt dużej lub zbyt małej szafki.

• Warto upewnić się u sprzedawcy, że szafka jest kompatybilna z wybraną umywalką.

• Dobrze byłoby, gdyby szafka pod umywalkę nablatową została wyposażona w otwory lub kratki wentylacyjne, zapobiegające zbieraniu się wilgoci wewnątrz mebla, a w rezultacie rozwojowi grzybów, pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

Zdjęcie otwierające artykuł: REJS

Autor
Jak wybrać szafkę pod umywalkę nablatową? O tym musisz pamiętać!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...