Wydawałoby się, że bateria to element, który powinien być przede wszystkim ładny i pasujący do łazienki. Można więc ją wybrać na końcu remontu. Nic bardziej mylnego! Rodzaj armatury łazienkowej wiąże się ze sposobem jej montażu, a nawet wyborem modelu umywalki czy wanny.

Możemy wybierać spośród baterii umywalkowych, baterii wannowych, baterii wannowo-prysznicowych, baterii prysznicowych; do montażu ściennego lub na brzegu umywalki czy wanny, wolno stojących; z dwoma pokrętłami lub jednouchwytowych; w stylu retro albo nowoczesnym… Wybór jest ogromny, a co za tym idzie - więcej decyzji do podjęcia. Zacznijmy od sposobu montażu armatury łazienkowej i jej stylu - to zdecydowanie zawęzi pulę, w której będziemy szukać baterii idealnych.

Ekonomia i ekologia armatury łazienkowej

Te dwa pojęcia dotyczą większości sprzętów, które kupujemy do wyposażenia domu. Nie inaczej jest w przypadku armatury łazienkowej. O nasze portfele i środowisko najbardziej dbają baterie jednouchwytowe, którymi szybko ustawiamy pożądaną temperaturę i strumień wody. Ostatnio dużą popularnością cieszą się baterie z termostatem - wystarczy go raz ustawić, aby za każdym razem woda miała taką samą temperaturę.

Trzy-otworowa bateria umywalkowa Gentle bateria umywalkowa Supernova umywalkowa bateria ścienna Starck Organic
Trzy-otworowa bateria umywalkowa Gentle ze stałą wylewką i uchwytami do zimnej i ciepłej wody, wyposażona w perlator i dwie głowice ceramiczne, powierzchnia chromowana, DORNBRACHT, ok. 2200 zł Jednootworowa stojąca bateria umywalkowa Supernova ze stałą wylewką z mieszaczem, wyposażona w perlator i głowicę ceramiczną, dostępna w wykończeniu platynowym (na zdjęciu), champagne - jasne złoto oraz platyna, DORNBRACHT, 4500 zł Dwuuchwytowa umywalkowa bateria ścienna Starck Organic z niezależną regulacją temperatury i przepływu wody, wykończenie chrom, projekt Philippe Starck, AXOR, 1596 zł

Kolejnym elementem jest tzw. perlator lub aerator - rodzaj sitka na wylewce, którego zadaniem jest napowietrzenie strumienia i wywołanie większego ciśnienia wody. Dzięki temu zużywamy od 15 do 60% mniej wody niż byłoby to bez perlatora. Obecnie produkowane krany są fabrycznie wyposażone w perlator, do starszych modeli można go dokupić. Do domów coraz częściej trafiają też baterie stosowane dotychczas tylko w miejscach użyteczności publicznej, czyli baterie elektroniczne, wyposażone w czujnik, który automatycznie uruchamia wodę, kiedy wsuniemy dłonie pod kran.

Trwałość armatury łazienkowej

Główne elementy armatury łazienkowej, czyli korpus i wylewka, najczęściej są odlewane z mosiądzu, dzięki czemu są bardzo trwałe (niektórzy producenci oferują na nie nawet stuletnią gwarancję). Istotna jest jednak jakość stopu - niestety informacji na ten temat raczej nie znajdziemy na opakowaniu, dlatego warto po prostu porównać… wagę poszczególnych modeli. Im cięższy, tym lepszy - zapewne ma grubsze ścianki mniej podatne na zniszczenia i jest po prostu solidniejszy niż lżejszy model tego samego rodzaju i wielkości.

Umywalkowa bateria stojąca Veneto VerdeLine Bateria umywalkowa Kludi Ambienta stojąca bateria umywalkowa Floks
Umywalkowa bateria stojąca Veneto VerdeLine wyposażona w regulator ceramiczny z systemem kontroli ciepłej wody oraz perlator najnowszej generacji z funkcją łatwego usuwania kamienia wapiennego easy clean, FERRO, 310 zł Bateria umywalkowa Kludi Ambienta z systemem Soft Flow ograniczającym przepływ wody do 5 l/min., głowica ceramiczna, KLUDI Jednootworowa stojąca bateria umywalkowa Floks z zamknięciem odpływu, głowica ceramiczna, wykończenie chrom, DEANTE, 239 zł

Jeśli chcemy wybrać armaturę łazienkową, która będzie bezawaryjnie służyła przez wiele lat, zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane głowice odpowiedzialne za regulację przepływu wody. Najpopularniejsze, a zarazem najtrwalsze są głowice ceramiczne, na ogół objęte pięcioletnią gwarancją. Zdarzają się jednak plastikowe, które raczej nie przetrwają kilkuletniej eksploatacji.

Jak zainstalować armaturę łazienkową?

Ze względu na sposób montowania baterie łazienkowe dzielimy na ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Pierwsze montuje się, gdy rury instalacji wodnej wyprowadzone są powyżej poziomu umywalki lub wanny, drugie - poniżej. Oczywiście wybierając wannę i umywalkę, koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ od tego będzie również zależało czy, i w którym miejscu dany sprzęt powinien mieć otwory.

bateria umywalkowa stojąca Metris Classic Stojące baterie Just
Jednootworowa, jednouchwytowa bateria umywalkowa stojąca Metris Classic z mieszaczem ceramicznym i perlatorem 5 l/min., HANSGROHE, 1544 zł Stojące baterie Just do umywalek nablatowych, jednootworowe i jednouchwytowe z mieszaczem, VILLEROY & BOCH, nowość

Wśród baterii sztorcowych najpopularniejsze są jednootworowe, w których mieszacz i wylewka są ze sobą połączone. Dostępne są również baterie dwu-otworowe, składające się z oddzielnego mieszacza i wylewki, lub trój-otworowe, w których mamy wylewkę i dwa kurki lub uchwyty do uruchamiania strumieni zimnej i ciepłej wody.

W przypadku wannowej armatury sztorcowej zdarzają się modele wymagające aż czterech otworów do montażu - na wylewkę, kurki lub uchwyty oraz wąż prysznicowy. Takie baterie najczęściej jednak montuje się nie na brzegu wanny, lecz na powierzchni obok niego.

Jednootworowa bateria Optima Armatura łazienkowa z linii Actima Active bateria wannowo-natryskowa Esprit Home Bath Concept
Jednootworowa bateria Optima z mieszaczem, wykonana z bezołowiowego mosiądzu (tzw. eko-mosiądz), ma antypoślizgowy element na uchwycie, ułatwiający uruchomienie kranu, dostępna w wersji jednouchwytowej oraz bezdotykowej (fotokomórka), ORAS, 614 zł Armatura łazienkowa z linii Actima Active - jednootworowe stojące baterie umywalkowe z mieszaczem oraz podłogowa wolno stojąca bateria wannowa, głowice ceramiczne, wykończenie chrom, EXCELLENT, 228 zł/szt. i 1069 zł Jednouchwytowa ścienna bateria wannowo-natryskowa Esprit Home Bath Concept z głowicą ceramiczną z ogranicznikiem wypływu gorącej wody i perlatorem, KLUDI, 1548 zł

Montaż armatury ściennej jest bardziej skomplikowany - baterię łazienkową mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Problematyczny bywa rozstaw przygotowanych przyłączy - standardowy do 15 cm, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 cm odchylenia, dlatego jeśli decydujemy się na taką baterię, koniecznie dokładnie sprawdźmy odległość między przyłączami.

Styl armatury łazienkowej

Znając już rodzaj i sposób montażu armatury łazienkowej, pozostaje nam wybrać jej styl. Ponieważ z armatury łazienkowej korzystamy codziennie, musimy kupić taką, która po prostu będzie się nam podobać. Nie chcemy przecież dzień w dzień patrzeć na coś, co zupełnie nie jest w naszym guście! Producenci oferują całą masę linii stylistycznych, od retro, przez te w klasycznym stylu, po nowoczesne, a nawet niemalże kosmiczne.

Bateria Eterna Bateria wannowo-natryskowa Cubista Zestaw prysznicowy z serii 200 STEINBERG GmbH
Bateria Eterna w obudowie ze specjalnego szkła akrylowego w kolorze czarnym lub białym, kolorowym światłem sygnalizuje ilość zużytej wody, wyposażona w półeczkę na mydło, dostępna w wersji natryskowej lub natryskowo-wannowej. Do wyboru w zestawie z deszczownią i wylewką lub z dodatkową słuchawką prysznicową, ORAS, 3200 zł/bateria i zestaw natryskowy Bateria wannowo-natryskowa Cubista z termostatem, obudowa z materiału ABS, który się nie nagrzewa, wykończenie chrom, ORAS, 1535 zł Zestaw prysznicowy z serii 200 STEINBERG GmbH - podtynkowa bateria prysznicowa, w zestawie rączka prysznicowa, wąż i przyłącze kątowe, LEE & GROCK, 3274 zł

 W seriach najczęściej znajdziemy wszystkie rodzaje baterii łazienkowych, aby bez problemu skompletować zestaw odpowiadający naszym wymaganiom. Nie zapominajmy jednak o wygodzie użytkowania - kształt mieszacza lub kurków powinien zapewniać bezproblemowe otwieranie i zamykanie strumienia wody nawet mokrą, namydloną (a więc śliską) dłonią.