W tych ceramicznych, większość brudu czy zarysowań pojawia się przy codziennych czynnościach. W brew pozorom nie są to zarysowania od gąbeczki czy druciaka, jednak od nieumyślnie strąconego kosmetyku czy innego przedmiotu. Której z pań nie wypadła maskara podczas malowania czy nie stłukła opakowania z pudrem? Te banalne czynności potrafią nastręczyć sporej ilości problemów, z którymi potem borykamy się dłuższy czas. Jeżeli i waszą umywalkę zajmują czarne rysy, wypróbujcie patent, którym zażegnacie ten wstydliwy kłopot. Poniżej znajdziecie cenne porady.

Wystarczy 1 technika, aby rysy z umywalki szybko zniknęły. Prosty patent

Patentem, który ja stosuję, jest przede wszystkim użycie tak zwanej gumki do ceramiki. Świetnie nadaje się do delikatnych powierzchni, w których pojawiła się rysa czy niewielkie zadrapanie. Wystarczy przetrzeć wybrane miejsce tak, aby czuć lekkie tarcie pod gumką. Po rysie nie będzie ani śladu. Jeżeli jednak chcecie rozwiązań, które będą szybsze i znajdziecie je w zasięgu ręki, wypróbujcie tego:

Pumeks - wystarczy przetrzeć nim powierzchnię. Oprócz funkcji ścierających, także nadbudowuje ewentualne zarysowanie, które może pojawić się w przy większym stłuczeniu.

Soda oczyszczona - papka na bazie wody pozostawiona na około 3 godziny powinna usunąć każde zadrapanie z farbą - wypolerujcie potem zlew i wysuszcie dokładnie ściereczką.

Czym jest brązowo-kremowy osad na armaturze i umywalce? Jak go trwale usunąć?

Brązowy osad, który często przechodzi w kremową maź, to nic innego jak tworzący się kamień na armaturze. Powszechna zmora wszystkich domowników, która narasta szybciej niż sposoby jego pozbycia się. Pojawia się zwłaszcza u posiadaczy twardej wody, bogatej w składniki mineralne.

To tak zwany kamień kotłowy, czyli osad kamienny wynikający z naturalnych procesów. Zawartość w wodzie jonów wapnia i magnezu doprowadza do tworzenia się coraz większej powłoki. Przy wysokiej temperaturze pierwiastki wytrącają się i osadzają najczęściej na sitku kranu oraz tuż u jego podstawy.

Występuje także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z twardą wodą - w wannie, brodzikach, sedesie czy umywalkach. Szukając sposobu, który ułatwi pozbycie się go bez ingerencji silnych chemikaliów, możemy użyć domowych sposobów. Rozpuszczony kwasek cytrynowy w wodzie pozostawiamy na około 10 minut.

Następnie przekładamy do niego kilka ręczników papierowych. Namoczony papier układamy na armaturze tak, aby dokładnie przylegał do powierzchni. Ściągamy po około 3-4 godzinach i przemywamy destylowaną wodą.

 

Autor
Czarne rysy na umywalce przynoszą wam wstyd? Zapomnijcie o nich z użyciem tej 1 techniki
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....