Złote baterie kuchenne i łazienkowe, a do tego m.in. zestawy prysznicowe - to wciąż bardzo popularny element wyposażenia wnętrza, który dodaje wystrojowi elegancji. Wbrew pozorom nie chodzi tu jednak wyłącznie o konwencje aranżacyjne, w których nawiązuje się do luksusu czy wręcz pałacowego szyku.

Z czym łączyć złotą armaturę?

W najpopularniejszych kompozycjach wnętrzarskich można wyróżnić trzy podstawowe kierunki. W pierwszym towarzystwem dla złota są jasne odcienie neutralne - takie jak biel, szarość, kolory drewna, kamienia (zwłaszcza marmuru!), ale też np. beton. Owocuje to niekiedy nieoczywistymi efektami wizualnymi, w których z jednej strony na pierwszy plan wybija się minimalistyczny ład i harmonia, z drugiej zaś - subtelna elegancja. W końcu złoto to kolor, który kojarzy się z szykowną biżuterią.

fot. Ferro

Druga ciekawa propozycja to łączenie złotej armatury kuchennej i łazienkowej z kolorami ciemnymi. Szczególnie efektownie wypadają kompozycje z czernią, granatem czy szmaragdową zielenią. W takich paletach barwnych można też bawić się konwencjami wnętrzarskimi, puszczając oko a to w kierunku vintage, a to eklektycznych loftów czy ponadczasowej klasyki. Także ciemne i ciepłe kolory - np. brązy - stanowią dobre towarzystwo dla złota. Oznacza to więc, że złote baterie i inne elementy armatury można łączyć chociażby z głębokimi, klasycznie eleganckimi odcieniami drewna, takimi jak orzech czy gatunki egzotyczne.

fot. Radaway

Trzecia możliwość? Złota armatura plus bardziej energetyczne, ciepłe kolory. Dobrym towarzystwem dla biżuteryjnego połysku jest chociażby czerwień czy terakotowy pomarańcz. Pierwsza z tych opcji przywodzi zresztą na myśl dobre stylizacje modowe. Oczywiście na tym nie koniec możliwości, bo złota armatura wcale nie zaszkodzi także kuchniom i łazienkom, w których dominują np. odcienie pastelowe - zarówno cieplejsze, jak i chłodniejsze.

Złote baterie i spółka w różnych odcieniach

Złoto - jak każdy kolor - ma przy tym różne wcielenia. Oto trzy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

Jasne złoto w biżuteryjnym stylu - najbardziej uniwersalne i szykowne. Armatura do kuchni i łazienki w takim wydaniu zawsze dodaje wnętrzom elegancji.

W stronę mosiądzu - tu już chodzi o wersję złota nieco przygaszoną, spatynowaną, czasem też z efektem postarzenia. Taka armatura bardzo dobrze sprawdza się w aranżacjach spod znaku vintage, retro, ale też industrialu i szeroko rozumianego eklektyzmu.

Różowe złoto - dla armatury jest to barwa nieoczywista, a przez to intrygująca. Blisko jej do modnego koloru miedzianego. Szczególnie efektownie wypada w zestawieniu m.in. z czernią.

fot. Grohe

Złota armatura do kuchni i łazienki a style wnętrzarskie

Mimo że złoto pozornie kojarzy się wyłącznie z szykiem i elegancją, to już we wnętrzach - zwłaszcza w kontekście armatury - ma wyjątkowo szerokie zastosowanie:

Styl minimalistyczny - złota armatura stanowi ciekawe urozmaicenie dla spokojnych, stonowanych wnętrz urządzonych w neutralnej kolorystyce. W tym przypadku jednak warto sięgać po proste formy baterii, w których to kolor gra pierwsze skrzypce.

Styl skandynawski - tu można mówić o podobnym podejściu jak przy minimalizmie. Złote baterie i inne elementy armatury ożywiają jasną, delikatną bazę typową dla konwencji scandi.

fot. Radaway

Styl klasyczny - w takich kuchniach i łazienkach warto już wybierać baterie o bogatszych formach, np. stylizowane na wiekowe.

Styl vintage - podobnie jak w klasyce kierujemy uwagę na dekoracyjne kształty, ale też lekko spatynowane kolory. Idealna jest tu armatura kuchenna i łazienkowa w kolorze złocistego mosiądzu.

Styl industrialny - złoty kolor można potraktować jako nieoczywiste przełamanie surowego tła.