Przede wszystkim należy pamiętać, że baterię termostatyczną montuje się zwykle przy wannach i w kabinach prysznicowych. Służy więc do „obsługi” wody do kąpieli. A ponieważ podczas niej może dochodzić do sporych strat wody - choćby w oczekiwaniu na odpowiednią temperaturę - bateria z termostatem jest w wielu przypadkach godną rozważenia opcją. Ale czy zawsze? 

Bateria z termostatem - co to znaczy?

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o baterię wyposażoną w termostat, a dokładniej - specjalny zawór termostatyczny, w którym miesza się ciepła i zimna woda w odpowiednich proporcjach, w rezultacie zaś wypływa w stałej, wcześniej ustalonej temperaturze. Z zewnątrz bateria termostatyczna nie różni się wyraźnie od tradycyjnej, choć to właśnie detale i dodatkowe elementy zapewniają jej określony sposób działania.

Z jednej strony znajduje się zwykle uchwyt bądź pokrętło - regulator wypływu wody. Z drugiej natomiast umiejscowiony jest regulator temperatury. To właśnie za jego pomocą możemy dokładnie określić, jak bardzo ciepła woda ma wypływać podczas kąpieli.

Zestaw podtynkowy z kolekcji Parma został wyposażony w baterię z głowicą termostatyczną z blokadą 38°C. Głowica chroni przed nagłymi zmianami temperatury oraz gwarantuje komfort użytkowania baterii przez lata. Technologia Air Water napowietrza wodę sprawiając, że jest ona miękka i miła w kontakcie ze skórą, a korzystanie z prysznica wyjątkowo relaksujące. OMNIRES

Nowoczesne baterie termostatyczne są też standardowo wyposażone w perlatory, przez co woda zyskuje większą objętość i spada jej zużycie. A jaką temperaturę możemy wskazać? Tu wiele zależy od modelu baterii. Często górna granica mieści się w przedziale 38-45 stopni. Na rynku dostępne są też baterie z termostatem, które umożliwiają ustawienie blokady (tzn. górnej granicy dla temperatur) już na etapie montażu.

Baterie z termostatem uchodzą również za bezpieczne rozwiązanie. Na przykład gdy nastąpi przerwa w dostawie zimnej wody, urządzenie blokuje przepływ - nie ma więc ryzyka oparzenia gorącą wodą.

Grohtherm SmartControl to innowacyjny system prysznicowy, który umożliwia w prosty sposób regulować natężenie i temperaturę wody, a także pozwala na wybór preferowanego strumienia i przełączanie pomiędzy deszczownicą i prysznicem ręcznym. Wystarczy pierścień GROHE ProGrip na uchwycie, aby zwiększyć objętość – z wariantu ekologicznego do pełnego przepływu – lub ją zmniejszyć. Naciśnij ponownie, aby zatrzymać wodę. GROHE

Rodzaje baterii termostatycznych

Baterie termostatyczne różnią się pod względem designu - znajdziemy modele od minimalistycznych przez mocno zgeometryzowane po bardziej klasyczne. Najogólniej jednak, pod względem sposobu montażu, możemy podzielić je na:

naścienne (do montażu w całości na powierzchni ściany);

podtynkowe (część konstrukcji, czyli tzw. element podtynkowy, przeznaczony jest do zabudowy w ścianie) - minimalistyczne lub dekoracyjne, wyróżniające się ciekawym wzornictwem.

Czy bateria z termostatem ma wady?

Baterie z termostatem są droższe od tradycyjnych, a różnica może wynosić nawet kilkaset złotych i więcej. Ponadto bardzo ważny jest prawidłowy montaż baterii - ewentualne błędy, w tym te niepozorne, mogą prowadzić do problematycznego użytkowania oraz awarii. W przypadku modelu z termostatem należy też częściej czyścić filtry i wszystko odkamieniać, zwłaszcza jeśli w domu mamy twardą wodę.

W niektórych bateriach termostatycznych regulatory i pokrętła bywają trudne w obsłudze dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Czasem też nawet namydlone ręce mogą utrudniać operowanie baterią! Wreszcie - bateria termostatyczna nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i w niektórych przypadkach nie należy jej montować (o czym dalej).

Deszczownia Cascada z baterią termostatyczną to designerski, a jednocześnie bezpieczny i funkcjonalny produkt. Deszczownia posiada blokadę temperatury 38 stopni, która zapobiega przypadkowemu poparzeniu, zapewniając komfortową kąpiel. DEANTE

Kiedy nie stosować baterii z termostatem?

Baterie łazienkowe termostatyczne nie są przeznaczone do pracy z elektrycznymi bądź gazowymi, przepływowymi podgrzewaczami wody oraz kotłami dwufunkcyjnymi. Tu w grę wchodzą aspekty techniczne powiązane z działaniem całej instalacji. Kiedy uruchamiamy strumień w baterii, termostat maksymalnie otwiera dopływ gorącej wody. Dzieje się tak dlatego, że chodzi o błyskawiczne dostarczenie wody o ustawionej temperaturze.

Efekt jest jednak taki, że urządzenie grzewcze pracuje na pełnych obrotach, dostarczając wodę o temperaturze znacznie wyższej niż pożądana. To z kolei prowadzi do tego, że termostat zamyka dopływ wody (jak wspomniano wyżej - bateria termostatyczna skutecznie chroni przed oparzeniami). Co to powoduje? Zgaśnięcie płomienia w kotle bądź podgrzewaczu. Jak widać zatem, nie ma mowy o prawidłowej pracy instalacji w takiej konfiguracji urządzeń.

Autor
Kiedy nie stosować baterii z termostatem? Sposób działania baterii termostatycznej
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...