Przygotowanie do montażu baterii umywalkowej

Zanim przystąpisz od wymiany baterii, musisz kupić nowe urządzenie oraz sprawdzić kilka kwestii hydraulicznych w swojej łazience.

1. Sprawdzenie stanu instalacji wodnej

Sprawdź stan rur w łazience - to niezwykle istotne, ponieważ jakiekolwiek uszkodzenia w instalacji wodnej, mogą spowodować, że woda będzie cieknąć pomimo prawidłowo zamontowanej baterii. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, usuń je przed przystąpieniem do montażu baterii. Zobacz również, na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające wodę do umywalki. Od tego bowiem zależy wybór odpowiedniego modelu baterii. Jeśli znajdują się one poniżej, to sprawdzi się model stojący, a jeżeli powyżej to najlepszym wyborem jest model ścienny.

Oczywiście przed rozpoczęciem pracy musisz odciąć dopływ wody. Sprawdź więc, czy na rurach, które doprowadzają ciepłą i zimną wodę do umywalki, znajdują się zawory odcinające. Jeśli tak, to z nich skorzystaj, a jeżeli ich nie ma, wówczas konieczne będzie zamknięcie zaworu głównego i odcięcie wody w całym mieszkaniu. Niezwykle istotny jest również sam wybór modelu baterii umywalkowej.  

2. Zakup baterii umywalkowej

Bądź uważny podczas dokonywania zakupu, ponieważ tutaj różnice są znaczne na przykład umywalka meblowa wymaga innego modelu niż umywalka nablatowa. Pamiętaj też o dopasowaniu baterii do wielkości umywalki, ponieważ jeśli na przykład wylewka będzie zbyt długa, może się zdarzyć, że strumień wody będzie wylatywać poza umywalkę - zwłaszcza jeśli jest ona niewielkich rozmiarów.

Z kolei w przypadku umywalek nablatowych bateria stojąca powinna być dosyć wysoka, aby woda bez problemu mogła dosięgnąć misy. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na to, czy bateria umywalkowa, którą wybraliśmy, jest jedno, czy dwuotworowa. Przy jednootworowej wężyki wkłada się w jeden otwór, a temperaturę wody reguluje za pomocą uchwytu. Natomiast przy dwuotworowej temperatura wody może być regulowana jednym uchwytem lub za pomocą dwóch oddzielnych kurków do ciepłej i zimnej wody.

Samodzielny montaż baterii umywalkowej krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie elementów baterii i potrzebnych narzędzi

Podczas montażu baterii umywalkowej mogą Ci się przydać takie narzędzia jak: 

  • obcęgi,
  • wkrętaki,
  • klucze nastawne,
  • klucz rurkowy - w przypadku baterii jednootworowej,
  • piłka do metalu - może się okazać przydatna przy zakładaniu baterii z zespolonym korkiem, kiedy będzie trzeba dopasować długość pręta sterującego korkiem.

Jeśli zakupiona bateria ma ozdobne chromowane elementy, powinno się używać narzędzi z nakładkami ochronnymi z gumy, aby nie porysować i nie zniszczyć powierzchni urządzenia. Potrzebne będą oczywiście również wężyki, śruba mocująca oraz uszczelki. Najczęściej są sprzedawane w komplecie z baterią.

Krok 2: Montaż baterii umywalkowej

Najpierw przykręć do korpusu baterii wężyki od ciepłej zimnej wody. Najlepiej użyć do tego kombinerek. Następnie przykręcamy śrubę mocującą i nasadki. Teraz pora na umieszczenie baterii w miejscu docelowym w umywalce. Montując baterię stojącą, przepuszczamy wężyki od zimnej i ciepłej wody przez otwór w umywalce lub blacie. W przypadku modeli ściennych analogicznie w otworach w ścianie.

Jeśli nasz model urządzenia jest wyposażony w chromowaną nasadkę, którą umieszcza się na otworze, to oczywiście robimy to przed włożeniem wężyków do otworu. Następnie od spodu nakładamy śrubę montażową, uszczelki oraz nakładki mocujące. Po sprawdzeniu, czy bateria znajduje się we właściwym miejscu, dokręcamy nakładki bardzo mocno, aby uniknąć jej przesuwania się. Ostatnią kwestią jest przykręcenie wężyków do rur doprowadzających zimną i ciepłą wodę. Na tym zakańczamy montaż baterii umywalkowej.

Krok 3: Sprawdzenie działania baterii

Szczelność instalacji sprawdzimy, puszczając wodę i obserwując, czy gdzieś nie wycieka. Czasami zdarza się niewielki przeciek, jeśli zbyt słabo dokręcimy baterię do umywalki, czy blatu, lub wężyki do rur. Wówczas należy po prostu mocniej dokręcić śruby i nakładki, a problem powinien zniknąć.

Samodzielna instalacja baterii nie jest trudna. W podobny sposób wykonuje się ją przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Jeśli zakupimy dobrą baterię - dopasowaną do naszej armatury, to nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z jej założeniem. Warto spróbować, bo dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić na usłudze hydraulicznej.