Rodzaje deszczownic

Do wyboru mamy następujące typy deszczownic:

1. Deszczownica podtynkowa

Decyzję o jej montażu trzeba podjąć jeszcze przed wykończeniem ścian. Wszystkie elementy montażowe urządzenia umieszczane są w ścianie, co czyni takie rozwiązanie najbardziej estetycznym z dostępnych opcji. Trzeba jednak pamiętać, że w razie jakiejkolwiek awarii, aby naprawić deszczownicę, trzeba będzie zniszczyć ścianę. Warto więc dobrze przemyśleć wybór tego wariantu.

2. Deszczownica natynkowa

Montaż tego rodzaju konstrukcji nie wymaga niszczenia ściany i jest niezwykle prosty. Można go wykonać w każdej chwili. Choć ten model deszczownicy zajmuje więcej miejsca, to jeśli dojdzie do awarii, naprawimy urządzenie bez żadnego problemu i dokonywania większego remontu, ponieważ bardzo łatwo można zdemontować jego poszczególne części.

Klasyczna deszczownica natynkowa.

3. Deszczownica sufitowa

Również ten model nie nastręcza większych problemów w montażu i jest łatwy zarówno w obsłudze bieżącej, jak i przy ewentualnej awarii. Deszczownicę montuje się bowiem bezpośrednio do sufitu lub podsufitki. Oprócz klasycznych modeli deszczownic sufitowych, do wyboru mamy również tak zwane deszczownice kaskadowe. Poza normalnym strumieniem, wody jest w nich możliwość skorzystania z trybu kaskadowego, gdzie woda płynie z urządzenia w formie kaskad przypominających wodospad, co wygląda bardzo efektownie i daje bardzo pozytywne odczucie podczas zażywania kąpieli.

4. Deszczownica prysznicowa

To rozwiązanie pomoże udoskonalić standardową kabinę prysznicową. Zastępujemy tu bowiem klasyczną słuchawkę prysznicową deszczownicą. Montuje się ją po prostu bezpośrednio na uchwycie prysznicowym. Jest to rozwianie tanie, a montażu możemy dokonać samodzielnie. Jest on niezwykle prosty. Wystarczy przykręcić deszczownicę do węża prysznicowego.

5. Deszczownica wannowa

Urządzenie umieszcza się bezpośrednio na suficie nad wanną. Nie jest to zamknięta konstrukcja i nawet jeśli zamotujemy na wannie parawan lub szybę, to i tak podczas brania prysznica może dochodzić do zamoczenia podłogi w łazience. Unikniemy tego, dobierając precyzyjnie średnicę deszczownicy do wielkości naszej wanny.

Deszczownica - jak wybrać najlepszą?

Dokonując wyboru deszczownicy, zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:

- materiał, z jakiego wykonano urządzenie - do wyboru mamy deszczownice wykonane z metalu oraz z tworzywa sztucznego (deszczownice plastikowe). Choć te drugie są zdecydowanie tańsze, to niestety nie są zbyt trwałe. Dlatego lepiej zapłacić nieco więcej za dobrej jakości deszczownicę metalową na przykład taką wykonaną z mosiądzu, która jest solidnie wykonana, trwała i posłuży nam przez lata.

- kształt deszczownicy - tutaj dostępne są modele okrągłe oraz kwadratowe. Kwadratowe zazwyczaj montuje się bezpośrednio na suficie. Z kolei okrągłe są raczej przeznaczone do montażu naściennego lub na drążkach.

- wyposażenie w termostat - deszczownica bez termostatu jest tańsza, ale mniej funkcjonalna i nie zapewnia takiego komfortu, jak model wyposażony w termostat. Termostat to mechanizm umożliwiający zaprogramowani e idealnej temperatury wody. Dzięki niemu unikniemy długiego regulowania temperatury strumienia, gdy rozpoczynamy kąpiel. Ograniczymy w ten sposób zużycie wody (skrócimy czas kąpieli o ten przeznaczony na regulację temperatury strumienia wody) oraz nieprzyjemne doświadczenia związane z poparzeniem się zbyt gorącą wodą lub polanie zbyt zimną.

Deszczownice powoli wypierają tradycyjne kabiny prysznicowe, ponieważ są one łatwe w montażu i zapewniają duży komfort. Biorąc prysznic pod deszczownicą, mamy do dyspozycji o wiele więcej miejsca niż korzystając z kabiny. Urządzenie to jest także bardziej estetyczne i pasuje do każdej łazienki - zarówno tej dużej, jak i niewielkiej. Warto rozważyć jego montaż, gdy decydujemy o wystroju łazienki w nowo kupionym mieszkaniu, lub kiedy robimy remont.