Czy warto zdecydować się na czarną armaturę w łazience?

Jeszcze do niedawna w łazienkach królowała armatura z chromowaną powierzchnią. Przyjęło się, że to standard, więc producenci prześcigali się w projektowaniu coraz to bardziej wymyślnych form baterii umywalkowych, wannowych i prysznicowych dopasowanych do aktualnie panujących trendów. Z czasem jednak coś się zmieniło. Od kilku lat w poczytnych magazynach wnętrzarskich możemy oglądać grafiki przedstawiające ultranowoczesne łazienki wyposażone w czarną armaturę.

Nie dość, że takie rozwiązanie wygląda obłędnie, to jeszcze wydaje się niezwykle praktyczne. Okazuje się, że taki niby nic nieznaczący gabarytowo dodatek do ceramiki potrafi diametralnie odmienić wnętrze. Początkowo czarna armatura wiązała się z wydaniem majątku na podstawowe choćby modele. Obecnie ceny są przystępne i każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.  

fot. Omnires

Zalety i wady czarnej armatury łazienkowej

Uniwersalność i niezaprzeczalne piękno czarnej armatury uniemożliwia obojętne przejście obok ekspozycji w sklepach z wyposażeniem łazienek. Nic w tym dziwnego. Jej czysta forma i doskonała harmonia z nowoczesnymi modelami ceramiki przyciągają jak magnes. Czy warto zdecydować się na czarną armaturę? Poznajmy zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety czarnej armatury

Powszechnie funkcjonuje pogląd, że czarna armatura łazienkowa jest dla odważnych. Nic z tych rzeczy. Powiedziałabym raczej, że jest dla osób ceniących sobie elegancję, styl i ponadczasowe rozwiązania. Najczęściej czarna armatura ma galwaniczne wykończenie, więc jest odporna na zarysowania.

Użytkownicy chwalą sobie również fakt, że na czarnej baterii zdecydowanie mniej, niż na baterii chromowanej, widać odciski palców, więc jest idealna do użytkowania w domu, w którym mieszkają dzieci. Czarna armatura świetnie sprawdza się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w przestrzeniach publicznych i firmach, gdzie z łazienki korzysta więcej osób.

Wady czarnej armatury

Wśród wad najczęściej wymieniana jest konieczność cyklicznej pielęgnacji czarnej armatury, jednak przecież o chromowaną baterię również należy dbać. Zarówno na chromowanej, jak i czarnej baterii widoczne są ślady zacieków z wody i mydła. Wszystko jest kwestią systematyczności czyszczenia armatury i zastosowanych środków.

fot. Cersanit

Jak dbać o czarne baterie łazienkowe?

W celu łatwiejszego utrzymania czarnej armatury w nienagannym stanie, lepiej wybierać baterie z powłoką galwanizowaną, niż malowaną. Z pewnością te pierwsze posłużą dłużej, zachwycając nieskazitelną estetyką przez wiele lat. Do codziennej pielęgnacji czarnych baterii wystarczy delikatna ściereczka z mikrofibry bez dodatku detergentów. Do cyklicznego czyszczenia wybierajmy łagodne detergenty przeznaczone do pielęgnacji czarnej armatury.

Większość z oferowanych środków to produkty biodegradowalne, co oznacza, że nie zawierają aldehydów i kwasów, które szkodzą środowisku. Warto rozważyć zakup preparatu tworzącego na powierzchni armatury powłokę hydrofobową. Jest to wygodny sposób na ograniczenie osiadania na baterii kropli wody, a co za tym idzie, powstawanie nieestetycznych zacieków.

Czym kierować się przy wyborze czarnej armatury łazienkowej?

Oprócz wymienionej powłoki galwanizowanej, wybierając czarne baterie łazienkowe, warto wziąć pod uwagę również inne parametry użytkowe. Szczegóły wynikające z jakości wykonania powiedzą nam, czy bateria posłuży dłużej. Sam aspekt wizualny niesprawiający wrażenia „plastiku” świadczy o wysokiej jakości wykonania, a co za tym idzie, mniejszym ryzyku awarii i konieczności szybkiej wymiany baterii na nową.

Armatura łazienkowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna, wszak korzystamy z niej codziennie. Zwróćmy uwagę na to, aby mechanizm przelewowy wykonany był z ceramiki, ponieważ charakteryzuje się największą trwałością. Dobrze jest, żeby bateria została wyposażona wymienny perlator, gdyż ta część narażona jest na częste zabrudzenia i osiadanie kamienia. Jeśli perlator jest zamontowany na stałe, nie mamy możliwości wymiany lub wyczyszczenia tego elementu.

Czarna armatura w łazience - w jakich aranżacjach się sprawdzi?

Czarne baterie łazienkowe to zdecydowany i mocny akcent, który z białą nowoczesną ceramiką stworzy ponadczasowy duet stanowiący bazę nowoczesnych aranży w każdym stylu. Czerń jest barwą kontrastową, więc doskonale sprawdzi się w nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach bogatych w biele i szarości.

Czarna armatura w otoczeniu betonu i przeszkleń „ubranych” w czarne metalowe konstrukcje to klimat idealny dla sympatyków stylistyki industrialnej i loftowej. Czarna armatura pasuje nie tylko do surowych klimatów. Tradycyjne krzyżowe kurki, czy krany w kształcie litery S świetnie prezentują się w czerni i idealnie dopełnią łazienkę w stylu vintage, glamour oraz klasycznym.

Zdjęcie otwierające artykuł: Oltens

Autor
Czarna armatura w łazience - wady, zalety, czyszczenie i pomysły na aranżację
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...