Rzeczy, które są cenne i które kochamy

Każdy z nas ma swoje ulubione ubrania. Niektórzy w przepastnych szafach ukrywają nawet takie, za które zapłacili równowartość wypłaty. Kobiety lubują się w drogich butach i torebkach, ich mężowie mają w szafach nierzadko markowe garnitury i sprzęt sportowy wart dziesiątki tysięcy złotych. Jeśli zajrzymy do pokoju nastolatka, możemy tam znaleźć wartościowy sprzęt do gier lub do odtwarzania muzyki. Zdarza się także, że te cenne przedmioty schowane są w nie mniej cennych wnętrzach mebli, w zależności od gustu - zabytkowych lub ultranowoczesnych.

Każdy z nas ma także w domu biżuterię, mniej lub bardziej cenną. Są rowery, hulajnogi elektryczne, skutery - cała masa rzeczy, o których kupnie kiedyś marzyliśmy i musieliśmy pracować na nie w pocie czoła. Niestety, zdarzenie losowe - jakie by ono nie było - może pochłonąć ten zgromadzony majątek, do którego żywimy sentyment. Dlatego warto pomyśleć o tym, jak, w razie "w", zapewnić sobie możliwość odnowienia tego arsenału cennych i ważnych dla nas przedmiotów.

Ubezpiecz więcej niż cztery ściany

- tak brzmi tytuł najnowszej kampanii PZU DOM, zachęcającej do oszacowania realnej wartości swojego domu i wyposażenia przed zakupem ubezpieczenia. Zamysłem ubezpieczyciela było to, aby ubezpieczony w razie nieprzewidzianego zdarzenia mógł przywrócić dom do poprzedniego stanu, zrobić remont, odkupić nowe rzeczy w miejsce utraconych, wliczając w to zniszczoną garderobę czy sprzęt RTV/AGD.

W ostatnich latach ceny towarów i usług znacznie wzrosły, i to zarówno luksusowych, jak i tych, które zakupić można w popularnych sieciówkach. Oznacza to, że w przypadku ich utraty, za ich ponowny zakup trzeba będzie zapłacić więcej, niż wtedy, kiedy zostały nabyte. Ubezpieczyciel proponuje zatem, aby obliczając wartość ruchomości i nieruchomości, wziąć pod uwagę aktualne ceny. Pozwoli to na wyliczenie takiej sumy ubezpieczenia, dzięki której wypłacone z polisy pieniądze umożliwią przywrócenie naszego domu lub mieszkania do stanu sprzed zdarzenia.

Pomyślmy, co tak naprawdę składa się na wartość domu lub mieszkania?

Aby w razie szkody otrzymać odszkodowanie, które będzie mogło pokryć  straty, trzeba pomyśleć o wszystkich elementach i uwzględnić je w polisie, wybierając w wariant "Od Wszystkich Ryzyk”".

A zatem, na wartość domu składają się:

  • mury, czyli m.in. fundamenty, ściany, dach, schody zewnętrzne
  • elementy zewnętrzne, takie jak rynny, balustrady, parapety, panele fotowoltaiczne
  • elementy stałe, w tym m.in. podłogi, instalacje, meble w zabudowie, sprzęt AGD w zabudowie, glazura, armatura, domofon.

A także ruchomości domowe, takie jak:

  • meble i dekoracje - to dzięki nim mieszka się wygodnie i przytulnie
  • garderobę, biżuterię i dodatki
  • zastawę stołową
  • elektronikę, w tym komputer, konsolę do gier, słuchawki, mikrofon, przenośny głośnik itp.
  • kosmetyki, perfumy i inne tzw. produkty luksusowe
  • sprzęt sportowy
  • urządzenia rekreacyjne.

Bezpieczni mimo wszystkich ryzyk

Ochrona "Od Wszystkich Ryzyk" została stworzona po to, aby chronić majątek w przypadku wystąpienia pożaru, huraganu czy zalania, ale także na wypadek innych sytuacji, które nawet nie przyjdą nam do głowy - np. ptaki uszkodzą elewację domu czy dziki zniszczą ogrodzenie. Oczywiście są w tym katalogu takie zdarzenia, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona. Odszkodowanie nie będzie nam przysługiwało za zdarzenia, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) jako wyłączenia odpowiedzialności.

Dla ułatwienia, ubezpieczenie PZU Dom można kupić zdalnie za pomocą mojePZU, przez infolinię pod numerem 600 600 601 (opłata zgodna z taryfą operatora), u agentów lub w oddziałach PZU w całej Polsce. Doświadczeni doradcy ubezpieczeniowi zapewniają wsparcie w dopasowaniu zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb każdego klienta.