Pionowe żelazko parowe - czy warto je kupić?

Zanim rozwiejemy wszelkie wątpliwości, zachęcamy do zapoznania się z zaletami tego urządzenia. Żelazko pionowe prasuje parą odzież, wiszącą bezpośrednio na wieszaku, co ma wiele zalet:

• deska do prasowania jest zbędna

• brak ryzyka przypalenia tkaniny

• para zabija zarazki i bakterie

• prasowanie zasłon to łatwizna

• para zdezynfekuje tapicerkę meblową, poduszki i wszelkie tekstylia

• para pozbawia odzież brzydkiego zapachu (również papierosowego) i odświeża ją

• brak efektu świecenia ubrań, jak w przypadku tradycyjnego żelazka

• bezproblemowe prasowanie tkanin w falbanach i przy guzikach

• żelazko nie styka się bezpośrednio z tkaniną, co ogranicza ryzyko uszkodzenia odzieży i żelazka

• nie ma przeciwwskazań do prasowania bardzo delikatnych tkanin (wełna, jedwab). 

Czy parowe żelazko pionowe może całkowicie zastąpić tradycyjne żelazko?

Standardowe żelazka parowe z opcją prasowania w pionie mają dodatkowy wyrzut pionowy pary na poziomie maksymalnym 280 gramów na minutę. Kluczowa w przypadku prasowania w pionie jest właśnie dostępność funkcji dodatkowego pionowego uderzenia pary. W nowoczesnych pionowych żelazkach z generatorem pary ten ostatni parametr sięga w niektórych modelach nawet 750 gramów pary na minutę. Odpowiada za to generator pary, który wyrzuca jej duże ilości na tkaninę, skutecznie ją rozprostowując. Dzięki temu, że zbiornik wody i generator pary znajdują się w osobnym urządzeniu bazowym, samo żelazko jest niezwykle lekkie, więc łatwo się nim prasuje w pionie.

Żelazko połączone jest z generatorem pary specjalnym przewodem, przez który para doprowadzana jest do urządzenia prasującego, czyli bardzo lekkiego i poręcznego żelazka. Mamy informacje z pierwszej ręki i możemy powiedzieć jedno - to naprawdę działa.

Można zdecydować się również na żelazko bez generatora pary, jednak trzeba liczyć się z tym, że niewielki zbiornik na wodę w samym żelazku nie wystarczy z pewnością do wyprasowania sterty prania, a raczej kilku rzeczy. Jest to zatem dobre rozwiązanie na błyskawiczne wygładzenie sukienki przed wielkim wyjściem, żelazko jednak nie poradzi sobie raczej z dokładnym wyprasowaniem mocno wygniecionej grubej koszuli lub marynarki.

Wszystko zależy od potrzeb. W przypadku sporadycznego odświeżenia odzieży żelazko bez generatora pary wystarczy, jeśli jednak prasujemy często, i chcemy prasować w pionie, to najlepiej zakupić żelazko z generatorem pary. Pozostaje kwestia wyboru sprawdzonego i skutecznego urządzenia. Podpowiadamy więc, jakie żelazko pionowe warto kupić, żeby ubrania naprawdę zostały dobrze wyprasowane w pionie.

PIONOWE ŻELAZKA PAROWE Z GENERATOREM PARY

BRAUN CareStyle Compact IS2144BK

Żelazko z generatorem pary od BRAUNA to przyzwoity nieskomplikowany sprzęt w dobrej cenie do pionowego prasowania, chociaż oczywiście można używać żelazka również na desce do prasowania. W cenie około 500 zł otrzymamy dość wysokie podstawowe wytwarzanie pary na poziomie 125 g/min, ciśnienie pompy 6 barów, dodatkowy wyrzut pary, wynoszący 420 g/min, zbiornik na wodę o pojemności 1,5 litra, umożliwiający uzupełnianie wody podczas prasowania oraz bardzo lekki element prasujący, czyli samo żelazko.

Pomimo dodatkowego elementu z pojemnikiem na wodę, na którym umieszczone jest żelazko, całe urządzenie ma dość kompaktowe wymiary, ułatwiające jego przechowywanie. Funkcje dodatkowe to automatyczne nastawianie bezpiecznej dla każdego materiału temperatury, tryby „eco” i „turbo”, blokada kapania i system automatycznego wyłączenia.

BRAUN CareStyle Compact IS2144BK

Tefal Pro Express ULTIMATE [+] GV9620

Futurystyczny, acz elegancki dizajn tego żelazka od razu przywodzi na myśl ultranowoczesne rozwiązania. Sprawdźmy, czy rzeczywiście tak jest. Ciśnienie 8 bar i dodatkowe uderzenie pary, wynoszące aż 650 g/min powodują, że nie oprze mu się żadna wisząca na wieszaku marynarka, czy gruba zasłona okienna.

Technologia Smart Steam automatyczne uruchamia opcję pary tuż po pierwszym ruchu. Zbiornik na wodę ma pojemność 1,9 litra, co gwarantuje długą pracę bez jego napełniania, a ergonomiczne lekkie żelazko nie powoduje bólu dłoni podczas prasowania pionowego. Dodatkowo w urządzeniu zastosowano blokadę kapania, co eliminuje powstawanie plam, a system „eco” pozwala zaoszczędzić energię na poziomie 20%. Pokrywa ochronna z rączką do przenoszenia umożliwia łatwy i bezpieczny transport do schowka. Koszt zakupu żelazka to minimum 1350 zł.

Tefal Pro Express ULTIMATE [+] GV9620

Stacja do prasowania TEFAL Ixeo Power QT2020

Powiedzmy szczerze, to nie tylko żelazko, a kompletne miejsce do prasowania w pionie. Przyglądając się parametrom takim jak ciśnienie 5,8 bar, standardowe uderzenie pary o sile 90 g/ min i dodatkowe uderzenie pary 200 g/ min można by sądzić, że nie jest to specjalnie mocny sprzęt, jednak z tego błędu wyprowadzają nas setki pozytywnych komentarzy zadowolonych użytkowników.

Co takiego ma w sobie stacja do prasowania TEFAL? Wbudowaną funkcjonalną wygodną trójpozycyjną deskę Smart Board do prasowania pionowego, poziomego i pod kątem 30 stopni. Ponadto żelazko nagrzewa się w 70 sekund, a prasowanie następuje bez konieczności regulacji, ponieważ urządzenie zapewnia uniwersalną temperaturę, odpowiednią dla każdej tkaniny. Teleskopowe drążki umożliwiają dostosowanie wysokości deski, a kółka w podstawie urządzenia pozwalają na łatwe przemieszczanie go. Na koniec warto wspomnieć o ultralekkim żelazku. Za to urządzenie trzeba zapłacić około 1500 zł.

Stacja do prasowania TEFAL Ixeo Power QT2020

PHILIPS PerfectCare 9000

Na szczególną uwagę w rankingu zasługuje żelazko z generatorem pary PerfectCare 9000 firmy PHILIPS. To nie są tanie rzeczy, ponieważ minimalna cena urządzenia to aż 2900 zł. Sprawdźmy, za co producent życzy sobie aż tyle i dlaczego użytkownicy wręcz oszaleli na punkcie tego żelazka. Powiadają, że samo prasuje. Na wstępie należy zaznaczyć, że inwestując w to żelazko z generatorem pary, należy również zainwestować w specjalną deskę do prasowania w poziomie, która wyeliminuje uciążliwość skraplania, chyba że prasowanie będzie odbywało się wyłącznie w opcji pionowej. Maksymalne ciśnienie wynosi 9 bar, stały strumień pary ma moc 180 g/min, a silne uderzenia pary generuje siłę aż 750 g/min.

Nowinki zastosowane w żelazku zaskakują przeciętnego, nieprzyzwyczajonego do luksusów użytkownika. Otóż technologia ActiveSense powoduje, że dzięki wbudowanej kamerze i sztucznej inteligencji urządzenie wyczuwa, co jest prasowane i samo dostosowuje idealną temperaturę oraz ilość pary. To automatyczne dostosowanie ustawień ogranicza do minimum nakład pracy, włożonej w prasowanie, a lekkie żelazko i ergonomiczna rączka aż proszą się do używania w pionie. Dodatkowe przydatne funkcje to automatyczne powiadomienie o konieczności opróżnienia zbiornika z kamieniem, funkcja automatycznego wyłączania oraz technologia cichego wytwarzania pary.

PHILIPS PerfectCare 9000

ŻELAZKA PAROWE Z OPCJĄ PRASOWANIA W PIONIE

Żelazko Philips Azur 7000 DST7061

Żelazko o mocy 3000 W, powodującej szybkie nagrzanie i wydajną pracę, wyposażone jest w zbiornik wody o pojemności 300 ml. Urządzenie, jak inne żelazka parowe, przystosowane jest do prasowania poziomego, jednak dodatkowy wyrzut pary w pionie o sile 250 gramów pary na minutę nie dość, że świetnie usuwa uporczywe zagniecenia przy standardowym prasowaniu na desce, to umożliwia również wygładzenie ubrań bezpośrednio na wieszaku. Dodatkowe opcje zastosowane w żelazku to automatyczne wyłączenie po 30 sekundach, gdy ustawione jest na stopie, blokada kapania i 2-metrowy przewód zasilający. Cena żelazka to niespełna 350 zł.

Żelazko Philips Azur 7000 DST7061

Żelazko Tefal Puregliss FV8066 

Żelazko ma moc 3000 W, więc szybko się nagrzewa i gwarantuje wydajne prasowanie. Od poprzednika różni się tym, że parametr dodatkowego wyrzutu pary w pionie sięga 280 g/min. Producenci zadbali również o przydatne funkcje takie jak automatyczne wyłączanie, a unikalny system antywapienny Tefal Micro Calc Collecotr zapewnia ochronę tkanin przed plamieniem oraz wydajną pracę przez długi czas. Żelazko można kupić już za około 300 zł.

Żelazko Tefal Puregliss FV8066

Żelazko Beko FutureIron Premium SPA9130B

Żelazko Beko Futurelron również w pionowym wyrzucie pary osiąga siłę 280 g/min, jednak standardowa moc wytwarzania pary podczas normalnego trybu prasowania to aż 63 gramy pary na minutę. Urządzenie dodatkowo ma wbudowany system antywapienny, oprócz tego wyposażone zostało w funkcję samoczyszczenia z kamienia, system zapobiegający kapaniu, funkcje „eco” i „turbo”, 2,5-metrowy obrotowy kabel, możliwość dolewania wody w trakcie prasowania oraz wyświetlacz LED i sygnalizację dźwiękową. Cena żelazka wynosi około 400 zł.

Autor
Żelazka pionowe - przydatne funkcje, ceny, najlepsze modele [RANKING REDAKCJI]
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...